Журналісти Вільного радіо зібрали матеріал, щоб роз’яснити механізм перетину кордону для важкохворих людей та їх рідних.
Прес-офіцер Держприкордонслужби Ігор Лизогуб розповів Вільному радіо, як відбувається переміщення важкохворих осіб з непідконтрольної території. Якщо для транспортування хворого, який не може рухатися, потрібен реанімобіль, то така процедура проводиться після узгодження з командуванням Об’єднаних сил, і вже після цього буде здійснюватися таке транспортування. Для цього потрібно подати запит до штабу ООС та прикріпити до нього відскановані документи:
1. Паспорт громадянина України
2.Ідентифікаційний код.
3.Посвідчення людини з інвалідністю.
4.Документ, що засвідчує необхідність транспортування.
Запит опрацьовують згідно зі статтею 20 Закону України “Про звернення громадян”, тобто не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання. Вже з документами на руках варто займатись організацією транспорту.
Журналісти Вільного радіо знайшли одне з таких в мережі. Перевізники, які займаються транспортуванням лежачих хворих, просять за таку послугу чималі гроші. Наприклад, служба медичних перевезень “Медтаксі” за перевезення хворих, які не можуть рухатися, наводять такі ціни:
При цьому, з собою треба мати паспорт громадянина України та довідку з лікарні, яка засвідчує, що людина дійсно хвора.
Волонтерська ініціатива “Проліска” з початку війни на Донбасі перемістили більше трьох тисяч осіб, третина з яких лежачі хворі.
“Ми шукаємо перевізника там всередині (на окупованій території, – ред). Далі домовляємося з ним, щоб він забрав людину за адресою, довіз її до блокпосту. І потім вже ми веземо людину до потрібного їй місця” – розповів Вільному радіо координатор волонтерської ініціативи “Проліска” Євген Каплін.
Одна з найбільших проблем для них – пошук транспорту для таких перевезень. Людину, яка хоч якось може сидіти, відвозять на легковому автомобілі. У випадку, коли хворий не може рухатися, волонтери вимушені шукати авто, у якому можна прибрати сидіння, щоб покласти хворого.
Профільних грошей на перевезення лежачих людей організація не має. Волонтери “Проліска” збирають кошти на Facebook.
Перевезеннями хворих займаються і приватні перевізники з непідконтрольної території. З ними можна спробувати домовитись про нижчу ціну. А вже від пункту пропуску забирати хворого самостійно. Тут можна знову ж просити допомогу у “Проліски”. Транспортування хворих також організовують і волонтери ASAP Rescue. Про це Вільному радіо розповів засновник громадської організації Ілля Лисенко. Для цього необхідно напряму зв’язатися з волонтерами. Наприклад, написати на їх сторінку у Facebook. Хворого зустрічають на пункті пропуску та у супроводі волонтерів доставляють до необхідної точки.
Читайте також: 2018 в ОРДЛО: зміна влади, “вибори” та їх наслідки.