62 роки тому вперше в історії людина полетіла в космос. Ми зібрали 8 цікавинок на Донеччині, які “запускають” нас у космос. Бодай, віртуально.
12 квітня в Україні відзначають День працівників ракетно-космічної галузі.
На Донеччині народились двоє майбутніх космонавтів та ще один жив до початку космічної кар’єри.
Майбутній космонавт Леонід Кизим народився у Лимані у 1941 році, і там закінчив школу у 1958. Потім навчався у Чернігівському вищому військовому училищі льотчиків. У 1965 році зарахований до загону космонавтів.
У космосі був тричі (у 1980, 1984 та 1986-му), і всі рази — як командир корабля. Загалом пробув у космосі понад рік. В Лимані встановили бюст Леоніду Кизиму та надали звання почесного громадянина міста.
В якому стані цей бюст зараз, після тимчасової окупації міста росіянами та його звільнення, Вільному радіо невідомо.
З Горлівки походить космічна династія: у цьому місті у 1948 році народився льотчик-космонавт Олександр Волков. У космос він літав тричі, у 1985-1992 роках. Загалом провів на орбіті 391 добу та двічі виходив у відкритий космос.
Його син Сергій теж став космонавтом. У тимчасово окупованій Горлівці у школі № 25 залишився музей космонавтів цієї першої у світі космічної династії.
А у Єнакієвому ще до Другої світової мешкав, закінчив середню школу та працював майбутній льотчик-космонавт Георгій Береговий. Ще школярем він був інструктором, а потім керівником міської секції авіамоделювання. Після 8 класів, у 1938 році, пішов працювати на Єнакієвський металургійний завод. Займався в Єнакієвському аероклубі.
У 1941-му закінчив Луганську школу військових льотчиків та пройшов всю війну, здійснивши 186 бойових вильоти. Після війни став льотчиком-випробувачем, а у 1963-му його зарахували до загону космонавтів. Літав у космос восени 1968 року, пробувши там майже 4 доби. У тому польоті вперше в історії спробували стикуватися з безпілотним кораблем «Союз-2» в тіні Землі.
У тимчасово окупованому Єнакієвому залишився історичний музей імені Берегового, в якому з 1993 року є зал, присвячений космонавту.
В ньому 200 експонатів, а всього в музеї близько 600 експонатів на тему космонавтики. Серед них — макети відсіку космічного корабля “Союз”, скафандри СК-2 та “Яструб”, вакуумний туалет, набір харчових продуктів у тюбиках, бортова місткість для води, військовий плащ генерал-лейтенанта авіації, планки всіх нагород тощо.
У 2011-му на честь Берегового назвали планетарій у Донецьку.
На підприємствах Донеччини виготовляли різноманітне обладнання для космічної галузі. Наприклад, у Дружківці розробляли спеціальні локомотиви для космодромів.
У Краматорську, на Новокраматорському металургійному заводі виготовляли підйомно-установочні платформи для “Буран”. Про це розповідали у залі космонавтики в музеї НКМЗ.
У Костянтинівці на підприємстві “Автостекло” виготовляли ілюмінатори для космічних кораблів. Після розпаду СРСР підприємство збанкрутувало, зараз цього виробництва у Костянтинівці не існує.
А у Маріупольському підприємстві “Тяжмаш” виготовляли заправочну техніку для космодромів.
На території Донеччини падало багато космічного каміння — метеоритів.
Наприклад, 15 лютого 1814 неподалік Бахмута впав метеорит “Бахмут” вагою майже 18 кг. Його відвезли у Харківський державний університет, де основна його маса зберігається донині.
У Горлівці 17 липня 1974 впав кам’яний метеорит-хондрит “Горлівка” вагою понад 3,5 кг. Падіння метеорита спостерігали четверо мешканців, з яких двоє були геологами. Збереглося 5 його уламків, з яких найбільший — у метеоритній колекції РАН.
А в геологічній колекції ДП “Донецькгеологія” донедавна зберігався невеличкий фрагмент найдавнішого у світі метеорита, який впав на Землю ймовірно 300-370 млн років тому. Його знайшли у 1976 році у шматку вугілля, який привезли з шахти “Білозерська”. Цей метеорит назвали “Мар’їнка”.
На початку лютого 2023 будівля ДП “Донецькгеологія” в Бахмуті зайнялася внаслідок нищівних обстрілів росіян. Будівля вигоріла вщент. Загинуло все, що залишалося всередині.
В Костянтинівці на житлових будинках донині можна знайти панно на тему космосу.
У нині окупованому Донецьку, на стінах ЗОШ № 5 залишилися 9 унікальних мозаїчних панно, створених у 1965-66 роках за участі Алли Горської. Вони є пам’яткою монументального мистецтва та історії національного значення. 2 з них — на космічну тематику:
У Маріуполі до вторгнення російських окупантів можна було побачити мозаїчне панно «Космос», яке створили у 1966 Валерій Ламах, Ернест Котков та Іван Литовченко:
Ймовірно панно знищено під час багатомісячної облоги росіянами міста.
В космосі є мала планета “Донбас”, її номер у каталозі №19916. Життя на ній немає, але все одно вона є зареєстрованим космічним об’єктом.
В експозиції Донецького музею зберігалися особисті речі космонавтів з Донеччини (зокрема, китель Берегового та скафандр Кизима).
На Донеччині часто можна зустріти колишні промислові майданчики, які нагадують марсіанську поверхню чи місячний пейзаж. Навіть прості шахтні відвали, або терикони, виглядають досить космічно:
В населених пунктах по всій Донеччині можна зустріти “космічні” назви. Цирк у Донецьку називався “Космос”. А у Костянтинівці донині є універмаг “Меркурій”, кінотеатр “Супутник”, Дім побуту “Космос” та бульвар Космонавтів.
Так, за даними видання “Тексти”, в Бахмуті (та у ще 9-ти населених пунктах Донеччини) були вулиці Ціолковського, Космонавтів (окрім Бахмута, в ще 16-ти населених пунктах) та Гагаріна (всього в 52-х населених пунктах області).
Нині ці вулиці з космічними назвами у центрі Бахмута знищені вщент обстрілами російсько-окупаційної армії.
Читайте також: