Підтримати
першоцвіти проліска та чистяк у лісі
Фото з відкритих джерел

Наближаються весняні свята. І поруч з торговцями садових квітів можна іноді побачити й людей з букетами диких рослин. Це тендітні першоцвіти. Вони дуже швидко в’януть, тому що їх місце не у вазі, а лише на природі. І продаж таких диких рослин за замовчуванням незаконний. Чим ці квіти унікальні та як притягнути таких продавців до відповідальності розкажемо в матеріалі.

 

 

Розрізняють звичайні ефемероїди (рослини, які квітнуть рано, — ред.) та ті, що занесені до Червоної книги України. Але і ті, й інші дикі рослини продавати без спецдозволу незаконно. Тобто, занесені вони до Червоної книги чи ні, — відбивається лише на розмірі штрафу за таке порушення, каже перший державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Донецької області Віталій Нежвицький. Зазначимо, роз’яснення записані у 2021 році, втім наразі досі актуальні.  

“Це рослини, які росли в природі, їх незаконно зірвали та принесли на точку продажу. А продаж всіх диких рослин — це порушення вимог загального використання об’єктів рослинного світу. Тому що для того, щоб їх реалізовувати, необхідно отримати спеціальний дозвіл на їх вилучення. Нам в кожному місті області відомі всі місця їх реалізації, які з року в рік використовуються”,  —  зазначає еколог.  

Незаконна продавчиня диких квітів на Харківщині. Фото
Незаконна продавчиня диких квітів. Ілюстративне фото з Харківщини, джерело: Вечірні новини


Він додає: продаж першоцвітів відбувається в основному 5-8 березня, тому саме в ці дні екологи та поліція проводять рейди.

Якими дикими рослинами торгують на Донеччині навесні

З практики Держекоінспекції — у перші дні весни у населених пунктах Донеччини починають підторговувати двома видами червонокнижних рослин: це підсніжник та шафран (або крокус).  

 “Це стосується саме крокусів, які зростали в природі. А не той, що вдома виростили з голандських бульб. У нашій місцевості дикі крокуси розквітають пізніше та для продавців не становлять цінності, тому що  після 8 березня ці маленькі квіточки людей не цікавлять”,  —  додає еколог. 

бутон крокуса
На початку березня перші крокуси помітили в регіональному ландшафтному парку “Клебан-Бик”. Фото: Галина Семеніхіна


Але, за його словами, ці квітки на Донбасі з весни 2014-го року масово більше не продають через тимчасову окупацію Росією частини української території. 

“Ці рослини до 2014-го року до нас завозилися з Криму. Зараз це неможливо; попередні роки показали, що по області у нас відсутні такі продажі. Зараз якби погода була трохи теплішою, теоретично ці рослини могли б рости й у заказниках на півночі Донеччини (в районі Слов’янська, наприклад). Але вони ще не почали квітнути, прохолодно”, — каже еколог.   

підсніжники
Продаж червонокнижних підсніжників – поза законом. Фото з відкритих джерел


До речі, мімоза, якої теж не видно на Донеччині останніми роками, — теж дика рослина. Її ввозили з Кавказу, зокрема з окупованої росіянами Південної Осетії. 

“Це теж дика рослина, вона у нас не росте, її завозять, і ми перевіряли документи, легальність її ввезення”,  —  згадує Віталій Нежвицький.

мімоза
Мімоза. Фото: Вікіпедія

Яким першоцвітам з Донеччини загрожують весняні свята

Провідна фахівчиня з екологічної освіти регіонального ландшафтного парку “Клебан-Бик” Галина Семеніхіна розповідає в коментарі Вільному радіо: першоцвіти унікальні, тому що квітнуть до появи трави та мають надзвичайно швидкий життєвий цикл.

“Вони мають швиденько набратися сил, розквітнути, дати насіння або нові цибулини, щоб встигнути все це до того моменту, поки трава не з’явиться та листя не розпуститься. Щоб отримати сонячне світло. Вони ж всі низенькі та ростуть переважно під деревами. Потім верхня їхня частина відмирає, в кореневищі або цибулинах вони запасають запасні речовини та перечікують літню спеку, осінь, зиму, і навесні знову оживають”,  —  каже фахівчиня.       

проліска під снігом
Проліска, хоча й не червонокнижна, але торгувати нею без спецдозволу теж заборонено. Фото з відкритих джерел

За її словами, на півночі Донеччини ростуть багато першоцвітів, але рвуть в основному два види. 

“У нас на Донеччині зустрічається крокус сітчастий, потім розквітатиме пшінка весняна, потім проліски, ряст щільний, горицвіт весняний, брандушка. З них лише крокуси та проліску за декоративними властивостями незаконно зривають та продають”, — каже фахівчиня РЛП.  

Вона застерігає: на природоохоронних територіях рвати рослини взагалі забороняється, і штрафи за це ще більші. Але за таке порушення притягнути до відповідальності можна лише на місці злочину: тобто якщо піймати на гарячому людину у заказнику чи ландшафтному парку. 

За словами фахівчині, всі першоцвіти зривати взагалі не має сенсу, тому що вони дуже швидко в’януть. І це призводить до того, що наступної весни виросте менше таких квітів. 

“Якщо це квітка насіннєва, то зірвана квітка не плодоноситиме, не дасть насіння. Тому наступного року не буде нових квітів. А якщо це цибульчаста квітка, її зривання порушує будову стебла, пагона, і наступного року вони будуть слабші, мати менше квітів, може не з’явитися нова цибулинка”,  —  розповідає біологиня. 

Вона також пояснює як відрізнити крокус, вирощений штучно, від зірваного в природі червонокнижного.

“Всі природні першоцвіти виглядають простішими та не мають такого різноманіття кольорів, ніж у вирощених штучно. В природі вони зазвичай білі з фіолетовими прожилками. Також якщо вони незаконно зірвані у природі, вони скоріш за все будуть без цибулинок. А штучно вирощені  —  у горщику”,  —  каже вона.  

дикий шафран
Дикий крокус в РЛП “Клебан-Бик”. Фото: Галина Семеніхіна


На її думку, мешканці Донеччини стали більш свідомо обирати квіти до весняних свят та перевагу віддають культурним квітам. 

“З року в рік ми говоримо про те, що це не можна, і люди стали свідоміші. А також у нас багато продається штучно вирощених тюльпанів, крокусів, гіацинтів,  —  це дуже гарний аналог, тому що вони з цибулиною. В Костянтинівці, де я мешкаю, я вже давно не бачила, щоб хтось продавав чи купував дикі квіти”,  —  каже Галина Семеніхіна.

Як можуть покарати незаконних торговців першоцвітами

Тих, хто продає дикі квіти без дозволу, порушують статтю 88-1 Кодексу про адміністративні правопорушення (“Порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу”). Замість нелегального прибутку вони можуть сплатити до понад 3,5 тис грн штрафу за дармові букетики з лісу.

“Штраф за незаконний продаж диких рослин — від 510 до 1 700 грн (ст. 88-1 КУпАП). А якщо продають дикі рослини, занесені до Червоної Книги, або зібрані на території ПЗФ, то штраф сягатиме від 1700 грн до 3 655 грн”, — попереджає співробітник Держекоінспекції. 

вилучені поліцією Донеччини букети пролісків
Нелегальні букетики пролісків, вилучені поліцією Донеччини. Фото: прес-служба Національної поліції


Як притягнути до відповідальності продавця диких рослин

Якщо людина виявить такі правопорушення, варто дзвонити до поліції. Але притягнення до відповідальності за продаж першоцвітів — це доволі громіздкий та тривалий процес.  

“Поліція має зафіксувати факт правопорушення: складують протокол місця події, візьмуть пояснення в осіб, які продають першоцвіти, і мають передати матеріал за належністю, нам. А ми вже викликаємо ту особу (або поліція нам допоможе її викликати), складемо протокол та відправимо до суду”, — пояснює механізм притягнення до адмінвідповідальності за продаж першоцвітів. 

Отже, якщо ви побачили торговця зірваними першоцвітами, алгоритм дій такий: 

  1. Подзвонити до поліції та заявити про порушення ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу).
  2. Назвати місце торгівлі та за можливості дочекатися приїзду правоохоронців.
  3. Простежити, аби поліцейські зафіксували факт правопорушення. 
  4. Наполягти, щоб поліція вилучила первоцвіти.
  5. Перевірити згодом чи поліція передала складені матеріали через “гарячу лінію” Держекоінспекції у Донецькій області за телефоном (06264) 7-02-55 та написати письмове звернення (можна електронною поштою) за цими контактами.  

Читайте також:


Завантажити ще...