Мешканець Донеччини свідомо відмовляється від експлуатації паю, аби відродити на ньому степ. Як це відбувається


image
Фото: блог Олексія Бурковського

Еко-блогер та агроеколог Олексій Бурковський з Покровського району хоче повернути свій пай орної виснаженої землі в дику природу, аби її родючість відновилася. Він вже розпочав офіційну процедуру консервації ділянки та планує роками спостерігати за відновленням природної екосистеми та ґрунту.  

  

Про це Вільному радіо розповів сам активіст. Років зо двадцять він мріяв про такий експеримент консервації землі та обдумував цей крок, оскільки сам є агрономом.

“На початку листопада я надіслав документи в обласний геокадастр у Краматорську. Мені самому цікаво — що ж він мені відповість? Я думаю, таких прецедентів не було не те що в Донецькій області, а й загалом в Україні”, — розповідає Олексій. 

Звісно, інколи бувають випадки, коли землевласник з тих чи інших причин кидає свою землю, і та з роками повертається в природний стан.

“Поїхав на заробітки, або померла бабуся, і таке інше. Але свідомо такого, наскільки мені відомо, ніхто ще не робив. Деякі не наважуються, бо не знають процедури”, — каже Бурковський. 

степ зелена трава дика рослинність природний ландшафт
Такою мріє бачити свою землю агроеколог. Фото: Facebook Олексія Бурковського


Тож після оформлення відповідних документів він хоче роками спостерігати як на цій землі відтворюватиметься природа.
І про всі ці відновлювальні процеси Олексій Бурковський планує розповідати у власному еко-блозі. Його блог про проблеми охорони та відтворення дикої природи читає майже 10 тисяч підписників. Інколи читачі підтримують його й фінансово. 

Вартість мрії 

І ця підтримка йому необхідна, оскільки вже зараз він свідомо відмовляється від грошей та господарської експлуатації 6 га землі.  

“Хоча оренда паю й не дуже великі гроші: минулого року я отримав 8,5 тис грн. Але зараз, коли відкривається ринок землі, вартість оренди, ймовірно, підніметься”, — вважає чоловік.   

Зваживши всі “за” та “проти”, він все ж вирішив відмовитись від сільськогосподарського використання своєї землі. 

“Коли люди почали підтримувати мене, я остаточно наважився на цей експеримент, про який давно мріяв!”,  —  каже природоохоронець.

Навіщо він це робить?

Олексій Бурковський сподівається, що його досвід прокладе шлях для інших. І після його експерименту будуть ще люди, які підуть на це.  

“Я знаю цю “кухню” зсередини: агроном за фахом, закінчив Дніпропетровський державний агроуніверситет, спеціалізувався на агроекології, займався рекультивацією земель та питаннями ерозії. 3 роки навчався в аспірантурі”,  —  розповідає про себе Олексій.  

Олексій Бурковський чоловік з біноклем степ
Фото: Facebook Олексія Бурковського


А ще першопроходець хоче з’ясувати скільки буде коштувати повернути ділянку землі в природний стан. Адже землю не просто кидають без оранки та залишають заростати бур’янами. Аби процеси відновлення землі запустилися,
грунт треба підготувати під консервацію. А ще засіяти та регулярно скошувати траву, поки не сформується шар дернини. 

Окрім цього дослідник каже, що хоче сам перевірити як працює механізм консервування землі, аби побачити його слабкі місця.     

“Принциповість цього кроку саме зараз полягає в тому, що земельне законодавство значно лібералізується, а от порядок консервації еродованих земель залишився таким самим, застарілим”,  —  каже Бурковський. 

Чому консервація виснаженої землі вкрай важлива?

Умови консервації неродючої землі в Україні стали лобістськими до агробізнесу. Раніше (до 2013-го року) порядок консервації землі вимагав від аграріїв степової зони консервувати землю з менш ніж 2% гумусу в ній. 

“А у 2013-му цю планку занизили вдвічі: примусити до консервації можна лише якщо в землі 1% гумусу і менше. Тобто, виходить, якщо у тебе 1,01% гумусу, ти можеш і надалі спокійно орати цю землю. Хоча, за грунтознавством, чорнозем з 3% гумусу вважається слабогумусованим та “хворим” на ерозію. А у нас завжди економіка сильніша за екологію”,  —  каже Бурковський. 

І уточнює: так не повинно бути. Для сталого розвитку в державі має бути збалансована кількість сільськогосподарських угідь та природно-заповідних територій. 

“Є ж розрахунки, скільки має бути чого! Яку частину землі ми можемо розорювати, а яку ні. Уявіть собі, 56% території України  —  це розоране поле! І там постійно йде розкладання та втрата гумусу, який дика природа накопичувала тисячі років”, — пояснює масштаб Олексій Бурковський.  

поля розорана земля чорнозем
Фото: еко-блог Олексія Бурковського


За даними активіста-еколога, на Донеччині ця цифра навіть більша. 81 % території Донецької області — це орні землі. Тому аби відновити природні екосистеми (зупинити опустелювання та пересихання річок і водойм), в найближчі десятиліття Україні потрібно законсервувати мільйони гектарів землі. Таким самим чином, як це збирається зробити активіст Олексій Бурковський з Донеччини. 

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: