Підтримати
Зображення до посту Лемківські голубці із Сонячного на Донеччині стали нематеріальною спадщиною України
Лемківські голубці із Сонячного на Донеччині визнали нематеріальною спадщиною України. Фото: з відкритих джерел

Традиція приготування голубців із картоплею із Сонячного, що на Донеччині, поповнила перелік елементів нематеріальної спадщини України. Які бувають види страви і як їх готують лемки?

 

Про це інформує Міністерство культури та інформаційної політики України. 

Йдеться про традицію приготування і споживання пісних голубців із картоплею, які роблять господині із села Сонячне Волноваського району Донецької області. Важливою є й дата такого рішення, адже різдвяний стіл, за традиціями лемків, не може обійтися без голубців.

Тепер місцева громада має до 20 грудня 2023 року подати Міністерству культури та інформаційної політики України план охорони цієї страви на 5 років.

Як приготувати лемківські голубці

Традиційну  страву “Лемківські голубці з картоплею” готують за двома рецептами: це пісні голубці до Святої вечері та звичайні (або святкові).

Для обох рецептів потрібна білокачанна капуста, листя якої необхідно відварити у підсоленій воді. Для начинки – терта на дрібній тертці та товчена картопля в рівних пропорціях, сіль перець, часник. В начинку до пісних голубців додають смажену цибулю на олії та гриби. Пісні голубці  тушкують на томатній підливі.

Пісні голубці є обов‘язковою стравою на Святвечір. Вже наступного дня, на Різдво, подають картопляні голубці із м’ясною начинкою та зі сметаною.

Лемки в Сонячному на Донеччині

У селі Сонячне Волноваського району у 1951 році знайшли притулок українці, які стали жертвами четвертої широкомасштабної акції переселення (примусове виселення українців Західної Бойківщини та Лемківщини з територій, які відходили до Польщі). Це село стало одним із багатьох куточків, де лемки-переселенці знайшли свою домівку, свою другу малу батьківщину. У 1951 році до тодішньої Красновки (нині Сонячне) переселили 115 родин (загалом 528 людей).

Нагадаємо, “Щедрик” хочуть внести до культурної спадщини ЮНЕСКО. Автор світового хіта Микола Леонтович свого часу, з 1904 по 1908 рік, жив і працював у Покровську. Є інформація, що саме на Донеччині композитор створив  одну з найвдаліших обробок “Щедрика”. 

 


Завантажити ще...