Купити ліки, які в Україні раніше відпускали за паперовим рецептом від лікаря, з 1 квітня можна буде й за електронним документом. Йдеться про деякі знеболювальні та жарознижувальні, гормональні, протиалергічні та інші препарати. Розбираємось, для купівлі яких ліків потрібен рецепт фахівця.
Роз’яснення щодо препаратів, які тепер відпускатимуть не лише за паперовим, а й за електронним рецептом, дали у Міністерстві охорони здоров’я.
Скільки ліків в України є рецептурними
“Рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Україні лікарських засобів, саме на них потрібен рецепт лікаря. Решту ліків, які не потребують обовʼязкового призначення лікарем, ви зможете, як і раніше, придбати в аптеці без спеціального рецепта”, — кажуть у відомстві.
За рецептом в Україні продають такі ліки:
Які ліки можна купити без рецепта, а які тільки з ним
Знеболювальні та жарознижувальні
Усі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену, як і раніше, можна купити без рецепта. Анальгін — також, але тільки упаковку на 10 таблеток. А ось упаковку на 100 таблеток відпустять лише за рецептом, так само як і Анальгін в ампулах.
Ношпу та Спазмалгон у таблетках продаватимуть і далі без рецепта. А от ампули цих препаратів відпустять лише за погодженням лікаря.
Без рецепта від лікаря не можна придбати популярний знеболювальний і протизапальний засіб Німесил та його аналоги.
Ліки проти кашлю
За рецептом відпускають усі кодеїновмісні препарати, а також ліки на основі сальбутамолу. Їх переважно використовують для інгаляцій.
Більшість популярних сиропів і таблеток від кашлю (наприклад, на основі амброксолу або екстракту плюща) і далі вільно продаватимуть в аптеках.
Усі гормональні препарати відпускають за рецептом (це стосується й гормональних контрацептивів). Навіть екстрений протизаплідний засіб Постинор, який має найсильніший ефект у першу добу після незахищеного сексу, не можна придбати без рецепта.
Поновлювати рецепт на ліки мусять і люди, які мають захворювання щитоподібної залози й постійно приймають Тироксин.
Рецепт потрібен і на деякі мазі та креми, що містять гормони. Утім популярний Феністил усе ще буде у вільному доступі.
Більшість популярних протиалергічних препаратів (наприклад, Діазолін чи Лоратадин) і далі продаватимуть без документа від лікаря. А от Дексаметазон можна придбати лише за рецептом, оскільки це гормональний препарат.
Усі популярні засоби для зниження тиску (Каптоприл, Каптопрес, Бісопролол) і далі відпускатимуть за рецептом.
Засоби для розрідження крові без рецепта можна придбати лише в малих упаковках.
Краплі Корвалол та Валокордин без рецепта відпускають лише у флаконах до 50 мл.
Етиловий спирт вільно можна купити лише у малому флаконі — до 100 г.
Як отримати рецепт
Електронні та паперові рецепти від лікаря матимуть однакову силу.
Аби отримати рецепт, треба бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я, а також прийти на прийом до лікаря. Якщо ж ви маєте хронічне захворювання, приходити на прийом повторно не потрібно — надалі електронний рецепт видаватимуть дистанційно.
Фахівець, до якого ви звертаєтеся за дозволом на видачу ліків, може працювати у державному, комунальному чи приватному закладі.
Якщо лікар оформив електронний рецепт — пацієнт отримає його номер та унікальний код підтвердження. Його треба сказати в аптеці під час купівлі ліків.
Нагадаємо, з січня українці з хронічними захворюваннями легенів можуть отримати препарати безкоштовно або з невеликою доплатою за державною програмою “Доступні ліки”. Для цього треба звернутися за рецептом до сімейного лікаря.
Читайте також: