На Донеччині ліцензію на видобуток вогнетривкої глини на Кліщіївській ділянці неподалік Бахмута продали на електронному аукціоні за понад 40 млн грн. Вартість ліцензії під час торгів, які провели цими днями, зросла у 2,3 тис разів від початкової ціни.
Про це повідомляє Державна служба геології та надр.
“Один із лотів, виставлених на сьогоднішні аукціони, показав безпрецедентне зростання ціни спеціального дозволу на відкритих торгах. Відкриті електронні торги по Кліщіївській ділянці завершилися із рекордним зростанням вартості спеціального дозволу: його кінцева ціна склала 40,01 млн грн, у той час як стартував е-аукціон із позначки 16 тис 936 грн”, ㅡ йдеться у повідомленні.
Зазначимо, Кліщіївська ділянка розташована в 1,7 км на північний схід від селища Кліщіївка Бахмутського району, неподалік від Майорська та лінії розмежування.
В цьому аукціоні могли брати участь також іноземні компанії без попередньої реєстрації юридичної особи в Україні, але в торгах за Кліщіївську ділянку таких не було.
Хто переміг?
У відкритих конкурентних змаганнях перемогло ТОВ ВО “Шахтобуд”. Ця компанія належить бізнесмену Валентину Шеветовському. Засновником ТОВ “Шахтобуд” є ТОВ “Керамічна група “Голден тайл”, яка позиціює себе, як найбільшого виробника та експортера керамічної плитки в Україні. Згідно з відкритими даними, ТОВ ВО “Шахтобуд” зареєстроване у сел. Новодмитрівка Костянтинівського району, ТОВ “Голден тайл” — у Києві, а Валентин Шеветовський — у Київській області.
Чиновники Держгеонадра зазначають: це підприємство придбало ліцензію на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку вогнетривких глин терміном на 5 років. Такий стрибок ціни — у майже 2,5 тис разів — є безпрецедентним. До цього найбільше зростання (у 121 раз) фіксували по ділянці “Буданівська-3” з видобутку піску на Тернопільщині.
А хто змагався?
Головними претендентами на цю ліцензію були та ПРАТ Vesco та ТОВ “Огнеупоркерам”, вони були готові викласти понад 25 та 26 млн грн відповідно. Обидві компанії належать Ринату Ахметову. Інші компанії пропонували набагато менше.
Що отримала Бахмутська ОТГ
Ця Кліщіївська ділянка, багата на глину, знаходиться на території Бахмутської ОТГ. Але надра є власністю всієї країни, тому місцева громада не отримує нічого від продажу цієї ліцензії.
“Всі ці гроші йдуть до державного бюджету. Надра, за законом є власністю всього народу України. І тому ці аукціони проводить Держгеології та надр України, і кошти отримує держава”, — пояснює в коментарі Вільному радіо начальниця управління муніципального розвитку Бахмутської міськради Наталя Отюніна.
На питання, чи отримає в майбутньому щось Бахмутська ОТГ, Наталя Отюніна каже:
“На сьогодні я вважаю, це питання передчасне. Ще навіть немає підписаного та опублікованого протоколу”, — пояснює посадовиця.
Що отримала держава?
Голова Держгеонадр Роман Опімах вважає, що таке зростання ㅡ це реальна ціна лоту, яку визначив сам ринок. На його думку, відкриті електронні аукціони таким чином доводять свою ефективність: замість 17 тис. грн, державний бюджет України отримає 40 млн грн. Опімах каже: такий результат можливий лише за умови проведення прозорих конкурентних змагань. Тобто, коли рішення приймає онлайн система, і ніхто та ніщо не впливає на процедуру визначення переможця.
Додамо, за результатами цих (вже 4-х за поточний рік) торгів, проведених Державною службою геології та надр, продали 7 ліцензій; сукупна вартість проданих лотів зросла з 2,6 млн грн до 98,3 млн грн.
Зазначимо, глинодобувні підприємства є основним джерелом доходу та місцем роботи для деяких об’єднаних територіальних громад Донецької області. Наприклад, у Шахівській ОТГ видобувають глину одразу три підприємства: VESCO (з холдингу Рината Ахметова), Глини Донбасу та Огнеупорруд. При чому у двох останніх офіційно один керівник. Та робітників там більше ㅡ з міст. Їх привозять автобусами.
Компанія VESCO розробляє 11 кар’єрів, які розміщені на території Андріївської, Шахівської громад, Слов’янського, Костянтинівського та Добропільського району. Потужність підприємств ㅡ близько трьох мільйонів тонн в рік.
Читайте також: