Підтримати
Умвельт Бахмут полігон ТПВ
Фото: Вільне радіо

Ми припустили, що через карантинний режим на звалищах буде чимало масок та рукавичок. Адже велику частину з цих відходів відправляють саме на звичайний полігон твердих побутових відходів. Таке сміття спеціально вивозять тільки з лікарень. І ось, що ми побачили.  

 

Полігон твердих побутових відходів (саме так, а не “сміттєзвалище”, воно офіційно називається) височіє над ставом на південній околиці міста. Сюди спеціальні машини ТОВ “Умвельт Бахмут” звозять всі малонебезпечні відходи Бахмутської ОТГ. Тобто все те, що мешканці громади викидають щодня. Виявилось: на тих ділянках міського полігону, які ми обійшли, — використаних масок майже не видно.     

використана маска сміттєзвалище полігон побутових відходів ТПВ використані ЗІЗ
Використана маска серед купи сміття. Фото: Вільне радіо

 

Обійшовши досить велику територію міського полігону зі сміттям, ми побачили на поверхні лише декілька масок. Навіть під час пандемії, все ж левова частка сміття, яке потрапляє на полігон, — це органіка, купи різного пластику, будівельні відходи. Вже почало опадати листя, тому скоро сюди завозитимуть його тоннами.

Для довідки:
Полігон твердих побутових відходів заклали в Бахмуті у 1981 році. Його площа становить 10 га. Тут планують захороняти побутові відходи до 2026 року. Після цього доведеться відводити нову земельну ділянку неподалік. Наразі в Бахмуті поблизу від міського полігону побутових відходів будують сміттєсортувальну станцію. Там будуть відокремлювати з відходів те, що можна переробити (пластик, скло, метал та інше). Її робота має трохи уповільнити процес заповнення території полігону, який діє наразі. В Бахмуті намагаються запроваджувати сортування відходів, але поки що масове сортування відходів серед мешканців громади не поширене.
  

побутові відходи полігон ТПВ Бахмут бахмутське сміттєзвалище
Панорама Бахмута з міського полігону ТПВ. Фото: Вільне радіо

 

“Щодня наші 2 контейнеровози роблять сюди по 2-3 ходки, в кожному з них  —  по 60-80 контейнерів відходів. Тобто обидві машини привозять сюди близько 400 контейнерів сміття щодня. В кожному контейнері — 1,1 кубометра відходів. Тобто це близько 40 т на день”, — пояснює в коментарі Вільному радіо інженер ТОВ “Умвельт Бахмут” Валерій Ушкалов.  

Також мультиліфт привозить сюди ж негабаритні відходи: будівельні відходи, товсте гілля після обрізування дерев і т.п.   

будівельні відходи полігон ТПВ Бахмут бахмутське сміттєзвалище
В причепі трактора – будівельні відходи. У великих мішках – відсортовані пластикові пляшки. Фото: Вільне радіо

 

Охоронець полігону Микола Мороз додає: всі ці купи відходів присипають зверху грунтом — така технологія захоронення побутових відходів, аби попередити їх загоряння. Тому старих використаних масок може бути не видно серед величезної кількості іншого сміття.

Куди діваються використані маски?

Як розповів директор ТОВ “Умвельт Бахмут”, використані засоби захисту з медичної галузі сюди не потрапляють. 

“Медпрацівники утилізують відходи з лікарень через спеціальні фірми, з якими укладають договір окремо. Тому їх відходи (використані засоби захисту, шприци й тому подібне) сюди не потрапляють. Відходи закладів освіти збирають загальним маршрутом, ті ж самі контейнеровози, які забирають побутове сміття житлового фонду”, — розповідає Вільному радіо Роман Кравченко. 

Дійсно, як зазначала керівниця управління освіти Бахмутської міськради Наталя Дроздова, заклади освіти мають викидати використані маски, одноразові рукавички та серветки в окремі пакеті. Такі контейнери роздали по школах та дитсадках. Пакети з масками просто зав’язують та викидають в загальний бак. Ніяких інших вимог до поводження з використаними масками в Україні наразі немає.  

Що радять екологи?

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський порадив українцям використані маски складати в пакети у щільні контейнери та через 3 доби викидати. Це має убезпечити людей навколо від перехресного зараження.    

“Ми вивчили європейський досвід та прийняли рішення не регулювати адміністративно це питання, а лише дати рекомендації. Ми рекомендуємо такі відходи складати в пакет, щільно його зав’язувати і витримати в домашніх умовах не менше 72 годин. Це європейський досвід, він себе зарекомендував, а будь-які адміністративно-регуляторні заходи не дали результатів”,  —  запевняє міністр захисту довкілля.  

утилізація використаних масок рукавичок інфографіка екологія
Як утилізувати використані засоби захисту від COVID-19 в побуті. Інфографіка Міністерства захисту довкілля

 

Якщо ж маска і рукавички від інфікованої людини, (яка лікується амбулаторно вдома), то для впевненості (що вірус не пошириться), варто покласти цей пакет в ще один (маркований) пакет та щільно зав’язати. Тримати необхідно також 72 години, а після цього їх можна викинути в загальний контейнер відходів. Такі рекомендації, за словами міністра, діють зокрема у Великій Британії.

Крім того, для збереження навколишнього середовища Мінекології рекомендує використовувати по можливості багаторазові захисні маски.

Читайте також:

 


Завантажити ще...