Підтримати
рятувальники гасять пожежу на полі
Фото з відкритих джерел

Минулого літа вогонь зі стерні поля ТОВ “Бахмут-Агро” перекинувся на помешкання одного з мешканців села. Пожежа пошкодила його майно, дім та сильно настрашила рідних. Агрофірма ніяк не компенсувала збиток та вважає вимоги пенсіонера безпідставними.  


Про це Вільному радіо розповідає постраждалий від горіння стерні 63-річний Сергій Міцкевич. Поля, які підходили впритул до помешкання чоловіка, обробляє фірма одного з найбільших землевласників Бахмутського району, колишнього депутата Бахмутської міськради, бізнесмена Володимира Іванкова. 

“Цими днями відбулося третє судове засідання щодо відшкодування морального та матеріального збитків, які мені наніс “Бахмут-Агро”. Їх представник знову не з’явився (то у відрядженні, то “розглядайте справу за нашої відсутності”). На наступному засіданні, 22 вересня, суд почне розгляд справи по суті”, — розповідає позивач.    

Він захищає себе сам, бо не має грошей на юриста. Та й багато хто боїться виступати на його боці проти відповідача — очільника агропідприємства та багатьох інших фірм в Бахмуті та районі Володимира Іванкова. 

“Кажуть, вибачте, Сергій Петросович, ми не хочемо з цими бандитами зв’язуватись. І все. Я так судді й сказав. У мене грошей немає: жінка онкохвора та 3 дітей під опікою”,  —  каже чоловік. 

За словами Сергія Міцкевича, у безоплатній допомозі у Бахмутському центрі правового захисту населення йому відмовили. 

“Я надав там 3 довідки (про доходи, з соцзахисту та пенсійного). Аби мені виділили безкоштовного адвоката, треба, аби мій місячний дохід складав не більше ніж 3 850 грн. А у мене виходить 4 090. Тобто я багата людина”,  — каже чоловік. 

Через тяжкий фінансовий стан його звільнили й від судового збору. Суддя Шевченко у судових документах зазначає, що чоловікові відмовили у безкоштовному захисті безпідставно.

“Коли біля нас ростуть соняхи, ми живемо спокійно”

За словами постраждалого, пожежа сталася 30 липня 2020-го у селі Веселому, це біля Яковлівки Бахмутського району (його ще звуть Майорівка), де птахофабрика “Артемівська”. В тому селі жила лише родина Міцкевичів з дітьми та військові. 

Сергій Міцкевич з дружиною
Сергій Міцкевич з дружиною. Нині її вже немає. Чоловік не виключає, що стрес, який вона пережила під час пожежі, вплинув на її здоров’я. Фото: Facebook Сергія Міцкевича


“Напередодні з боку Яковлівки підпалили стерню, її у нас палять кожний рік: тільки убрали поле, одразу його підпалили. Коли біля нас ростуть соняхи, ми живемо спокійно. Вони чергують культури через рік: рік сонях, рік озимі. Наше селище з усіх боків оточують поля “Бахмут-Агро”, — розповідає чоловік. 

Помітивши пожежу, він одразу викликав рятувальників, допомагали гасити й місцеві військові. Загасили близько опівночі. 

“Але біля нашого будинку залишився недопалений шмат. Я подумав, землекористувач його перепаше або передискує. А 30 липня близько опівдня я поїхав у Яковлівку по хліб (ще оглянув згарище на полі). А за пів години мені дзвонить жінка: “Ми горимо!”. Все ж таки вони довершили цю справу, знову підпалили! Тому що коли я виїздив, у посадці неподалік помітив легковик”,  —  каже Сергій Міцкевич. 

Він зазначає: поле “Бахмут-Агро” було не оборане по периметру, тому вогонь легко перейшов з поля на ділянку чоловіка. 

 Яких збитків зазнала родина

Через пожежу згорів сад, город, літня кухня з меблями. А також сіно, яке чоловік збирав багато місяців, аби продати. 

“Я 2 роки косив люцерну, сіно, збирав, там було близько 15 тонн. Вже й покупець знайшовся, хотів його приїхати забрати, а воно згоріло. За актом збитків воно торік коштувало 27 тис грн”, — каже погорілець.    

За його словами, загалом, згідно з минулорічним актом його матеріальні збитки склали понад 78 тис грн. Для людини, чия пенсія не дотягує й до 1,5 тисячі це цілий капітал.

Місце події тоді оглянув та сфотографував й спеціаліст відділу з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Соледарської міськради Артем Толстих. У коментарі Вільному радіо він підтверджує все, що розповідає Сергій Міцкевич.

“Дійсно, це все було, я виїздив до нього у той самий день (коли сталася пожежа, — ред.). Там видно, що вогонь зайшов з поля, зі стерні. Згорів весь город, альтанка, насос та кабелі, якими він забезпечував водою дім. Вогонь був такої сили, що поплавилися великі алюмінієві каструлі. Згоріла частина паркану, дерева навколо будинку пообгорали — це допомогли загасити військові. Якби допомога вчасно не прийшла, звісно дім згорів би. Діти в нього (Сергія Міцкевича,  —  ред.) сильно настрашилися. Постраждав він серйозно”, — згадує працівник Соледарської міськради. 

Фахівець додає: внаслідок вогню з поля “Бахмут-Агро” постраждала не лише садиба Міцкевичів, а й багато інших покинутих домів у цьому селі.

“Пів села тоді згоріло покинутих домів, напівзруйнованих. Зокрема, сусідський будинок і все навколо — бур’яни, трава, поле  —  все згоріло”, – каже Артем Толстих.   

“З “Бахмут-Агро” я судитися не хотів, але вони не компенсували мені нічого”

Чоловік каже, що одразу після пожежі набрав представницю агрофірми, з якою був контакт й раніше, щодо паїв в оренді. Також “Бахмут-Агро” раніше допомагав дітям, зокрема й Сергія Міцкевича, до Дня захисту дітей, перераховуючи благодійні кошти через Соледарську міськраду.

“Добре-добре, нікого не викликайте, ані поліцію, в прокуратуру не дзвоніть. Володимир Володимирович (Іванков, власник ТОВ “Бахмут-Агро”, — ред.) нині в Києві, я доповім йому, вирішимо все “полюбовно”. До вас завтра приїде наш представник”, — розповідає про колишні наміри агрофірми постраждалий. 

За його словами, представник “Бахмут-Агро” приїхав, оглянув та запропонував 50 тис грн. Постраждалий був готовий на такий варіант швидкої компенсації, але цього так і не сталося. 

Всі представники агрофірми один за одним згодом зникали: припиняли відповідати на дзвінки. А одного разу до нього приїздили 4 чоловіки з погрозами. 

“Вікно затемнене опускається, і якась пика у медичній масці та окулярах висовується та й каже: “Дід, ти коли вгамуєшся?! Ти знаєш з ким ти зв’язався? Дивись. Думай, думай”. Я встиг сказати “Я не в тому віці, аби боятися, так і передай своєму хазяїну, холоп!” Вжух, і поїхали, я не встиг номер запам’ятати. Коротше, погроза поступила”, — каже чоловік.  

Потім, за його словами, приїздили чоловіки у чорному, які назвалися службою охорони “Бахмут-Агро”. Вже тільки після цього візиту Сергій Міцкевич викликав поліцію, яка відкрила кримінальну справу.

“Але через деякий час прокуратура надіслала листа про відмову у порушенні кримінальної справи через нібито маленький збиток. 80 тис грн  —  це маленький збиток! Ну звісно, для мене це цілий статок, а для них (агрофірми,  —  ред.) —  2 рази трактор заправити. Слідча з Бахмута мені порадила подати громадянський позов про відшкодування збитків”, — згадує події річної давнини погорілець.   

За його словами, адвокат, якого він найняв, допоміг лише довести справу до суду, а під час судового процесу представляти його інтереси теж відмовився. Тому погорільцю довелося самому писати позовну заяву до суду за зразком, який знайшов в інтернеті. Також він сам замовляв експертизи для того, аби довести, що він дійсно постраждав. 

У відозві відповідача, ТОВ “Бахмут-Агро”, копію якого надав Сергій Міцкевич, агрофірма називає вимоги постраждалого безпідставними. На жодному з судових засідань представники агрофірми не були. 

“Єдине моє побажання, щоб все це вирішилося у суді першої інстанції. Все це настільки мене виснажило. Але якщо буде друга інстанція, я вирішив боротися до кінця. Мене обурює беззаконня, яке чинить хазяїн поля. Він же мене просто розорив! Поставив мене у таку фінансову скруту!”,  — каже чоловік. 

“Перший акт ДСНСників  —  сфальсифікований”

Про пожежу склали акт, в якому вказали: пожежа сталася внаслідок “необережного поводження з вогнем невстановленою особою на відкритій території”. На думку постраждалого, це була чиста фальсифікація, тому він поскаржився очільнику головного управління ДСНС в Донецькій області. 

“Олексій Мігрін приїздив сюди, вибачився за своїх підлеглих. Після того вони склали новий акт: що пожежа сталася внаслідок спалювання стерні власником “Бахмут-Агро”, який не оборав поля та порушив пожежну безпеку, внаслідок чого я зазнав збитків. Всі ці документи, експертизи є в суді  —  там вже, мабуть, “том Толстого”,  — розповідає постраждалий.

Після цього ДСНСники склали інший акт, в якому причиною займання садиби Міцкевичів вказаний вже підпал стерні поля неподалік.  

Погорілець додає: діти під його опікою дуже настрашилися вогню, один з хлопчиків затинався деякий час; з дітьми працювали психологи, в тому числі й військовий. Сергій Міцкевич вважає, що і стан його хворої дружини значно погіршився внаслідок тієї пожежі, а нещодавно вона померла. Тому хоче, аби винуватець пожежі компенсував йому та його родині й моральну шкоду  —  30 тис грн. 

“Дітвора 12 та 10 років кричали не своїм голосом. В той вечір прийшов військова психологиня, відвела їх за руки, вони в них й ночували. Це була кваліфікована для психологічного супроводу жінка. Потім дітей оглядав й цивільний психолог та розпитував що вони бачили… Навіть зараз, коли пройшов понад рік, коли тут знову горіло, коли вони відчувають запах диму, тривожно питають: “Ой, щось десь горить, димом смердить. Діду, ми знову не згоримо?!” Тобто вони отримали такий стрес та донині пам’ятають!”,  —  каже Сергій Міцкевич. 

Внаслідок пожежі став непридатним для проживання дім Міцкевичів.

“Приїхала опікунська комісія та сказала: “Тут дітям жити не можна, все прокопчене”,  — сказали посадовці.  

Тому постраждала родина змушена була шукати нове житло: взяти кредит 50 тис грн та придбати дім у Яковлівці, а Соледарська міськрада допомогла з його капітальним ремонтом. 

Журналіст Вільного радіо намагалася зв’язатися з представниками ТОВ “Бахмут-Агро”, але отримати коментар так і не вдалося.

Якщо підприємство захоче висловити свою позицію, ми опублікуємо й офіційний коментар цього агропідприємства.  

Читайте також: 

 


Завантажити ще...