Підтримати
затоплений город
Фото: Вільне радіо

Шість подвір’їв у південній частині міста вже постраждали від локальної повені.  Рятувальники працювали там весь день. 


— Я з жінкою-пенсіонеркою його обробляв, це на нашу пенсію підмога! Всі свої овочі мали. Хто компенсує ці збитки? Складне питання, — каже 73-річний Василь Бережний, стоячи на своїх 10-ти сотках біля кущів картоплі під водою. Понад половина його городу з картоплею та іншою городиною затоплена. Він впевнений, що овочі погниють, і його праця була марною.

постраждалий від повені бахмутянин
Власник затопленої ділянки Василь Бережний. Фото: Вільне радіо


Його дім — № 7 по 4-му провулку Гоголя. Цей провулок йде паралельно до відрізка притоки ріки, тому в аналогічній ситуації і інші подвір’я та земельні ділянки — всього таких близько 10-ти. І не лише городи: вода стоїть й у підвалах. Каже, підтоплення меншого масштабу було тут й восени. Але напередодні, ближче до опівдня, вода різко почала підніматися, загалом піднялася на близько 1,5 метра.

“Вчора з’явилася вода й у величезній кількості пішла на городи. Це було після 11-ї ранку. Десь об 11:30 різко, як хвиля пішла, і до 13-ти все це заповнилося, миттєво”, — розповідає Василь Бережний. 

затоплений внаслідок негоди город в Бахмуті
Де закінчується ріка і де починається город – нині сказати важко. Фото: Вільне радіо


Чоловік набрав екстрену службу Бахмутської міськради, за пів години сюди приїхав перший заступник міського голови та начальник ДСНС. 

Для довідки:
Городи людей у південні частині міста підтопила ліва притока ріки Бахмут, яка йде сюди з Зеленопілля через так званий район “Собачовки”. На деяких картах вона позначена як ріка Бахмут, але правильна назва цієї притоки — балка Чиркова.
  

балка Чиркова в Бахмуті приток ріки
Під цим мостом тече притока ріки Бахмут – балка Чиркова. Затоплені городи – ліворуч від мосту. Фото: Вільне радіо


В коментарі Вільному радіо головний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Бахмутського управління ДСНС Станіслав Балдін пояснює: це наслідки переповнення ставку вище за течією цієї притоки. 

“Напередодні у Кліщіївському ставку піднявся рівень води, через це в притоці ріки Бахмут рівень води піднявся приблизно на 1,5 метри. До цих кількаденних опадів рівень води тут сягав пів метри. Тобто зараз рівень води  —  на відмітці 2 метри”, — розповідає інспектор ДСНС. 

затоплені городи в Бахмуті
Підтоплені й сусідні ділянки. Фото: Вільне радіо


Пізно ввечері, 3 червня, рятувальники привезли та розвантажили “Камаз” піску, його залишили у мішках  вздовж провулка. До них по допомогу звернулися члени Бахмутського виконкому, аби запобігти розливу води у подвір’я людей. 

“Наразі постраждали 6 земельних ділянок, де вода потрапила на городи. Дома та споруди залишились неушкоджені. Сподіваємося, що з часом рівень води спаде”,   —  додає Станіслав Балдін.

Що роблять рятувальники? 

Тож, 4 червня тут зранку працювали 20 рятувальників 8-го пожежно-рятувального загону ДСНС Бахмута. Вони зробили імпровізовану дамбу у тому місці, де притока підходить до городів. 

дамба з мішків з піском під час повені в Бахмуті
Рятувальники зробили таку дамбу з мішків з піском. Фото: Вільне радіо


Також вони розібрали частину паркану й вкладали мішки з піском вздовж русла притоки.  Де в один, а де й в 3 ряди заввишки. 
Пісок вони носять на собі, роблячи у багнюці та воді сотні ходок туди-сюди.

рятувальник ДСНС наслідки повені Донеччина
Таких ходок вони зробили десятки кожний. Фото: Вільне радіо


Попереджають, що не варто робити ані кроку вбік. Хлопці втомлені, але все ж і жартують. До 16:00 вони виклали тут 130 мішків.   

машина ДСНС в Бахмуті
Рятувальники працювали тут весь день. Фото: Вільне радіо

  

За словами місцевих мешканців, вода притоки Бахмута розлилася та підтопила городи не тільки тут.

мешканка Бахмута боїться повені
Ця жінка пережила повінь тут навесні 1986 року. Тепер хоче бути напоготові. Фото: Вільне радіо


“Річка далі повертає, йде під новим мостом (під вулицею Миру). Всі дома, що по Цегляному провулку, — у них теж у всіх підтоплені городи”,  —  каже мешканець сусідньої підтопленої ділянки Юрій Кірша.    

жінка з Бахмута біля ріки Бахмут
Ця жінка уважно стежить за рівнем води біля свого городу. Фото: Вільне радіо

  Чому це сталося? 

Начальник відділу з питань цивільного захисту, мобілізаційної та оборонної роботи Андрій Скляренко пояснює: все це через надмірну кількість опадів. 

“Тільки у перший день дощів за 16 годин випало 108% від місячної норми червня. Звісно, все це скопичилось, а притока велика. Уявіть собі площу землі, звідки зібралась вода й пришла в Бахмут. Земля здатна всмоктувати воду лише до певного рівня. Потім цій воді нікуди подітися, земля просто “не приймає”, і вона починає стікати масово, в усі ці балочки”, — пояснює Андрій Скляренко. 

Версія місцевих мешканців відрізняється, але її спростовують

У постраждалого від підтоплення Василя Бережного  —  інша версія. У минулому він працював на одній з керівних посад у “Вістеку”.    

“Я бачу проблему й в тому, що декілька років тому тут неподалік вирили 3 нові ставки — копали канали, дамби робили впродовж 2 років. Якби їх не було та не скидали там воду, вона б не йшла з таким напором. Коли я заходив ближче до річки, потік збивав мене з ніг”, — каже чоловік. 

Юрій Кірша припускає, що й на тих ставках вода піднялася критично. 

“Але я так розумію, там теж від безвиході відкрили стік, оскільки води величезна кількість, аби не порвало дамби”, — каже чоловік. За фахом він геолог.

мешканець Бахмута потерпає від підтоплення ділянки
Юрій Кірша біля свого будинку. В нього теж підтопило город та льох. Фото: Вільне радіо


Але цю версію надзвичайної події спростовує головний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Станіслав Балдін. 

“Такого немає, зараз таке не практикують. 4-5 днів йдуть дощі, через це піднявся рівень води у природних джерелах. Засувок та вентилів в Кліщіївському ставку наразі немає. Аби не було надмірного затоку води у гирло ріки Бахмут в районі Набережної, є цей ставок. І він потихеньку регулює витікання води”,  —  коментує версію місцевих співробітник ДСНС. 

Що роблять рятувальники та посадовці 

Працівник Бахмутської міськради Андрій Скляренко каже, що рятувальники мають достатньо ресурсів, аби зупиняти наслідки негоди. Поки що було одне-єдине таке звернення — від Василя Бережного. Андрій Скляренко зазначає: вище за течією цієї притоки є декілька ставків з дамбами, вони заповнюються та подекуди переповнюються, але за ними стежать. 

“Цю та попередню ночі ми залишали там спостережні пости. Люди стежать за станом дамби, за рівнем води у водоймах. І якщо необхідні термінові дії, ми їх виконуємо. Прорвати наразі нічого не може. Все обстежено, якщо десь були якісь проблеми, ми їх вже усунули. Необхідні заходи для забезпечення максимальної безпеки людей виконані”, — запевняє Андрій Скляренко. 

Нагадаємо, місцева влада Бахмута обіцяла у 2022-2024 роках розчистити 7 км русла ріки Бахмут, які знаходяться у межах міста. Такі ж самі плани озвучувала минулоріч Донецька облдержадміністрація: там планували до 2022-го розчистити 115 км русел річок, які впадають у ріки Бахмут та Казенний Торець

Читайте також:

 


Завантажити ще...