image

Молода й амбітна. Чому йде на вибори одна з наймолодших кандидаток в депутати Єлизавета Портнова

|
18 Вересня 2020

Молода й амбітна
Чому йде на вибори одна з наймолодших кандидаток в депутати Єлизавета Портнова
19-річна заступниця голови молодіжної ради Бахмута Єлизавета Портнова цього року не тільки вперше голосуватиме за місцеву владу, а й сама балотується. Цієї осені вона претендуватиме на крісло депутата міськради. Ми розпитали з якими ідеями Єлизавета йде на вибори, що хоче покращити в місті та яку партію представлятиме.
Це інтерв'ю Вільне радіо записує з особистої ініціативи. Нам цікаво поспілкуватися з Єлизаветою Портновою в новій ролі та розпитати детальніше про готовність кандидатки до її перших виборів.

Зважаючи на те, що останні 10 років жінки в депутатському корпусі Бахмута ㅡ в меншості, ми будемо розповідати про них детальніше. Якщо Ви будете кандидаткою в раду Бахмутської ОТГ — зв'яжіться з редакцією Вільного радіо. Будемо раді з Вами поспілкуватися.
Ближче до виборів на сайті Вільного радіо також з'явиться інформація про всіх кандидатів/кандидаток в раду, а також багато інтерв'ю.
Ми не будемо робити матеріали з кандидатами на платній основі для того, щоб уникнути заангажованості.
Важливо інвестувати в навчання, бо це – джерело ідей
— Розкажіть про себе. Звідки Ви? Де навчалися або навчаєтесь? Чим зараз займаєтесь?
Я народилася в нашому місті Бахмут, навчалася в НВК №11. Зараз навчаюсь у Бахмутському коледжі транспортної інфраструктури. Окрім того, що я студентка, я займаю активну громадянську позицію: я заступниця голови молодіжної ради нашого міста, член громадської ради, член громадської організації "Молодіжна перспектива Бахмут", член обласної молодіжної ради. Також я співпрацюю з поліцією та є членом громадської організації "Ліга майбутніх поліцейських", мені завжди це було цікаво. Я поєдную все це з навчанням.
— Як Вам вдається все це поєднувати?
Насправді я гадаю, що все встигаю, бо мені це подобається. Я займаюсь улюбленою справою, а коли мені це "в кайф", я знаходжу час на все.
— Який у Вас політичний досвід або досвід роботи в органах місцевого самоврядування?
Як політик я ще досить юна, я лише починаю свою роботу. Але на парламентських виборах я пройшла навчання й була спостерігачкою. Я виступала за те, щоб вибори були прозорими, тому спостерігала. Також я люблю навчатися, тому проходила багато тренінгів і на політичну, і на лідерську тематику. В органах місцевого самоврядування я не працювала, але співпрацюю з ними як з партнерами, бо подаю проєкти на бюджет участі, подавала й вигравала конкурси проєктів інститутів громадянського суспільства. Також минулого року під час зимових канікул проходила невелике стажування в управлінні молодіжної політики.
— Які саме Ваші обов'язки в молодіжній раді?
Наша молодіжна рада поділена на кілька напрямів, і кожна людина займається певним напрямом. Моя робота й робота голови ради полягає в тому, щоб координувати їх, проводити вчасно засідання, вирішувати які питання ми будемо обговорювати. Ну і взагалі, керівники та заступники повинні за всім слідкувати та правильно делегувати повноваження, щоб усе виконувалося чітко, правильно і вчасно.
Які, на Ваш погляд, найбільші досягнення молодіжної ради?
Рада працює вже рік, з останнього, що ми провели – благодійна акція на підтримку хворого хлопчика Єлисея Зеленського. Це був вечір настільних ігор. Також робили досить масштабний форум, де було потрібно познайомити нашу молодь з роботою працівників виконкому.
Я вважаю, що дуже важливо спілкуватися з молоддю, показувати їм, які є повноваження та обов'язки у посадовців. Також ми влаштовували екологічні фестивалі. На жаль, дещо провести завадив карантин. Ну і, звичайно, ми є консультативно-дорадчим органом, тому тісно співпрацюємо з управлінням молодіжної політики й даємо якісь рекомендації до програми молодіжної політики.
Як Ви вважаєте, на що в першу чергу треба спрямувати кошти бюджету?
Як на мене, дуже важливо, щоб у молоді було більше ресурсів для навчання, зокрема для позашкільної освіти, розвитку стартапів. Якби нам виділили кошти, я б у першу чергу організувала навчання для молоді, а потім дала б їм гранти на реалізацію ідей. Я вважаю, що це потрібно, бо в молоді є багато ідей, і їх треба чути та давати можливість втілювати.
Знайомі казали: "Ми за тебе ще голосуватимемо"
— Коли Ви вирішили балотуватися в депутати?
Насправді ми з Аркадієм Петросяном вже давно говорили про це, але остаточно я вирішила, що хочу спробувати свої сили та в мене для цього є ресурс, на початку літа. Я зрозуміла, що вже виросла з тих проєктів, які я подавала, та хочу розвивати нашу громаду вже на іншому рівні.
Чому вирішили спробувати себе в цій ролі?

Тому що в мене з'явиться більше можливостей для прийняття рішень щодо покращення життя нашої громади. Я дуже люблю наше місто і в майбутньому бачу себе тут: планую створити тут родину, хочу, щоб мої діти тут жили та навчалися. Тому я хочу, щоб Бахмут став ще більш комфортним, затишним, сучасним та інвестиційно привабливим.

— Від якої партії балотуєтеся?
Від "Європейської Солідарності".
— Чому обрали саме цю політичну силу?
Тому що мені близька її ідеологія. Це партія, яка розпочала децентралізацію в нашій країні, і я хочу розвивати цю справу. Це партія, яка бачить нашу країну європейською, а це справді високі стандарти і я хочу, щоб Бахмут був містом з європейським рівнем життя.
— Хто Вас підтримує?
Мої знайомі, які ще давно пророкували: "Ми за тебе в майбутньому голосуватимемо". Друзі, одногрупники, команда, родина. Підтримка є, і я дуже вдячна за це.
— Чи є у Вас родичі в якійсь з гілок влади (судова, виконавча, законодавча)? Якщо так, то хто?
В мене є родичі в судовій владі, це моя мати. Вона працює помічницею судді, але наша з нею діяльність ніяк не перетинається.

Чи стикались Ви з осудом Вашої кандидатури саме через вік? Мовляв, надто молода, щоб стати депутаткою. Або зі стереотипами через те що Ви — жінка?

З осудом за статтю не стикалася. Я вважаю, ми від цього вже потроху відходимо. До речі, у 2018 році я відкривала гендерно-інформаційний центр. Тому я відповім, якщо мені щось скажуть про мою стать. Стосовно віку, я особисто з такою критикою не стикалася, але припускаю, що в деяких людей є певні упередження. Можу сказати, що нічого страшного в молодому віці немає, бо важливіше любити свою громаду та займатися її розвитком.
Більш того, зараз навчання відкрите, особливо під час карантину була безліч можливостей. Тому мені здається, якщо поки що в кандидата немає вищої освіти – для політики це не головне.
У програмі акцент – на молодь
— Чи вважаєте Ви, що Вашого досвіду в молодіжній раді достатньо, щоб балотуватися?
Мій політичний досвід невеликий, але я багато працювала з громадськістю – я ще у школі почала цим займатися. Я брала участь у деяких міжнародних проєктах, бачила Європу, тобто, в мене був обмін досвідом. І тому вважаю, що мені є що запропонувати громаді.
— Розкажіть про повноваження депутата, які Ви знаєте?
Він має представляти інтереси мешканців свого округу та доносити їхні думки та проблеми до інших депутатів, щоб це розглядалося на сесії. Це, на мою думку, основне та найголовніше повноваження. Звичайно, що зниження тарифів або підвищення зарплат не входить у повноваження депутата. Він має вносити ініціативи, слухати за що голосує, розбиратися навіщо це потрібно й наскільки доречно.
— Наприклад, чи може депутат домогтися ремонту дороги в місті?
Я гадаю, якщо на це будуть закладені кошти в бюджеті, то це питання можна вирішити. Але це не має бути забаганка депутата: "потрібно терміново зробити дорогу й лише на цій ділянці, а ремонт у школі завершувати не треба".
— Ви вже розробили програму, з якою йдете на вибори?
В нас є політична програма від партії. У мене є особиста програма, вона більш націлена на підтримку молодіжних ініціатив та проєктів.
А чи є у Вашій програмі баланс між молоддю та людьми іншого віку?

Звичайно, ми не забуваємо про старших людей. Ми будемо з ними зустрічатися, спілкуватися. Зараз наша партія збирає підписи, щоб тролейбуси в нас ходили мінімум до 22:00, бо зараз вони припиняють роботу о 20:00. Це вже не лише про молодь – громадським транспортом користуються всі.

Зараз біля центральної зупинки стоять намети, де волонтери збирають підписи громадян. За три дні ми зібрали вже близько 300 підписів. Містяни підтримують цю ініціативу, бо час роботи тролейбусів, який є зараз, незручний. Якщо ми хочемо мати європейське місто, то такий графік неприпустимий.
Які ще пункти є у Вашій програмі?
Виховання патріотичної молоді, просування проукраїнської позиції, захист державної мови. Ну і, як я вже казала, хочеться далі розвивати децентралізацію. Для нас головний фактор децентралізації – це успішна громада, й ми будемо такою робити Бахмутську ОТГ.

Чим плануєте займатися особисто Ви? Які питання для Вас пріоритетні?

Першочергово (сподіваюся, це вдасться зробити до виборів) хотіла б домогтися нормальної роботи тролейбусів. А потім планую працювати з молоддю, зацікавлювати їх політикою. Навіть зараз, на жаль, молодь не розуміє навіщо ходити на вибори та голосувати.
В якій комісії Ви б хотіли працювати, якщо потрапите до міської ради?
У комісії з питань молодіжної політики, спорту, освіти й культури. Культура важлива, бо молодь у цьому напрямку теж треба розвивати.
Детальніше про проблеми Бахмута
Які, на Ваш погляд, найістотніші проблеми міста, якими б Ви хотіли опікуватись?
Проблем у місті вистачає. Це, на жаль, не завжди гарне водопостачання, проблема з безпритульними тваринами. Але мені особливо важливо, аби молодь залишалася в місті, прагнула розвивати його. Молодь – це майбутнє громади. Якщо всі молоді люди поїдуть і не будуть повертатися, то решту проблем (теж важливих) вже не буде для кого вирішувати. Тому треба робити місто привабливим для молоді, створювати робочі місця. Якщо я не помиляюся, в нас більш як 10 закладів вищої та середньої спеціалізованої освіти, де навчають великого спектру різних спеціальностей. Але все одно всі прагнуть поїхати до більших міст. Тому моєю роботою буде популяризувати наші навчальні заклади та залишати молодь в місті.
Які у Вас є пропозиції у сфері ЖКГ?
Зараз у нас створено багато ОСББ. Я б хотіла, щоб мешканці таких будинків працювали разом з поліцією, встановлюючи більше камер спостереження. Це б зробило наше місто безпечнішим та захищало від актів вандалізму.
Як би Ви покращили медичну сферу Бахмута?
Я співпрацюю з фондом UNICEF, ми інколи перетинаємось і спілкуємося щодо вакцинації. На мій погляд, треба проводити просвітницьку роботу з цього питання.

Взагалі медична сфера в нас теж досить добре розвивається, нещодавно створили сучасний колцентр. Але все одно дехто скаржиться на електронні черги. Тому треба пришвидшити цей процес, щоб людям не доводилось очікувати в чергах, а їх приймали тоді, коли вони прийшли. Але я знаю, що лікарні над цим вже працюють і сподіваюся, що надалі все буде добре.
Що можна змінити в освітній галузі?
В мене зараз є ініціатива, я подала один проєкт на бюджет участі. Я хочу проводити в школах інтелектуальні ігри на кшталт "Що? Де? Коли?" або "Брейн рингу". Дітям це буде дуже цікаво.

Також я б хотіла покращити доступ до освіти дітей, які потребують інклюзивного навчання. Розумію, що це "рожеві мрії", але хотілося б більше смарт-технологій, адже вони полегшують навчання для дітей з проблемами зору або слуху.

Як Ви оцінюєте власні шанси на перемогу?

Я вірю і сподіваюся, що вони високі, бо я дуже мотивована, відповідальна. Мої знайомі знають, що я завжди намагаюсь виконувати те, що обіцяю та роблю все вчасно. Якби я погано оцінювала свої сили, то, мабуть, не наважилася б іти в депутати.
483
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор