З 22 березня контрольні пункти на Донбасі працюють у режимі карантину. Перетнути лінію розмежування можна лише у критичній життєвій ситуації. На Луганщині пропрацювали механізм та пропускають людей раз на тиждень. А от на Донеччині з цим складніше.
Про це повідомляють “Донбас.Реалії” в ефірі Вільного радіо.
Серед людей, яких досі не пропускають через КПВВ – мешканець Макіївки Антон, який вже 2 дні живе на вулиці поблизу пункту пропуску.
“Втратив житло, роботи й навчання немає. Харчуватися та жити теж нема де і нема за що. Намагаюся поїхати, потрапити додому з пропискою, з усіма документами, бо жити на вулиці не хочеться”, – розповів Антон в ефірі програми.
У штабі ООС кажуть: ця міра вимушена, адже були зафіксовані спроби провокацій.
“В нас є інформація, яка підтверджується, що були намагання занести коронавірус у наші бойові підрозділи, які знаходяться на лінії зіткнення. А ми розуміємо, що коли у військових колективах трапляються такі випадки, дуже складно боротися з ними”, – пояснює заступник командувача штабу Операції об’єднаних сил Богдан Бондар.
За його словами, у штабі розглядають усі звернення, але через обмеження перетину додому потрапляє лише чверть з тих, кому це необхідно.
“З 22 березня більш як 800 звернень було до командування. І близько 200 таких звернень було позитивно вирішено”, – каже Богдан Бондар.
Він додав, що ситуація ускладнюється тим, що на тимчасово окуповані території не пропускають представників Моніторингової місії ОБСЄ. Через це вони не можуть дізнатися про реальний стан з захворюваністю в ОРДЛО.
Юрист громадської організації “Донбас СОС” Михайло Фоменко стверджує: обмеження перетину КПВВ потрібне, оскільки коронавірус – це смертельна загроза. Але на його думку, перекривати пункти пропуску не треба було настільки різко.
“Спочатку ми отримували дуже велику кількість звернень, аж до 200 на день. За мірками гарячих ліній це дуже багато. Ця проблема досі залишається, люди дзвонять, просто ми вже достатньо широко це висвітлюємо, вже напрацювалася практика звернення та перенаправлення на потрібні органи, у тому числі на штаб ООС. Хвиля трохи схлинула, але залишаються проблеми”, – розповідає Михайло Фоменко.
Він зазначає: наявність прописки на тимчасово окупованій території не завжди допомагає, адже людина може бути прописана в ОРДЛО, а живе і працює на підконтрольній частині Донбасу.
Як повідомляє речник Держприкордонслужби, людей, які очікують на перетин лінії розмежування на Луганщині, раз на тиждень пропускають через пункт пропуску.
“Якщо брати ситуацію по КПВВ “Станиця Луганська”, то там відпрацьовано механізм. Складаються списки громадян, які потребують нагального перетину на лінії розмежування і погоджуються на засіданні підгрупи Тристоронньої контактної групи, визначається дата перетину, як правило, це субота, і громадяни партією перетинають лінію розмежування на тимчасово окуповану територію та на контрольовану територію”, – каже Ігор Лизогуб.
Він додав, що практично всі спроби перетнути КПВВ на території Донеччини досі залишаються заблокованими. Тож десятки людей вимушені ночувати просто неба або на останні гроші винаймати житло, чекаючи на дозвіл повернутися додому.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.