Підтримати
музей Володимира Сосюри у Сіверську
Фото: Facebook Юлії Дейнеги

В Сіверську вшанували пам’ять українського поета та борця за незалежність Володимира Сосюри. Майбутній поет жив та навчався тут в юнацькі роки. Зібралися згадати великого земляка в єдиному на підконтрольній Донеччині музеї Сосюри, який створили рівно пів століття тому.


Про це Вільному радіо розповів перший заступник Сіверського міського голови Віталій Гатченко.

“6 січня День народження Володимира Миколайовича Сосюри. Він народився на території нинішнього Дебальцевого, а у 1908-10 роках з батьками мешкав в нашому місті. Тоді воно звалося Яма, а вулиця, де вони мешкали — Закапелок. З 1914 року навчався в Кам’янському нижчому сільськогосподарському училищі. Тепер ця територія теж входить в межі Сіверська.

Я впевнений, саме під час навчання в агрошколі, під впливом тодішніх буремних часів та спілкування з однолітками, у майбутнього поета сформувався той світогляд, який він проніс через усе своє життя і який можна висловити двома словами – «Любіть Україну!», — розповідає Віталій Гатченко. 

Він зазначає: поет з великим теплом згадував місто в цих рядках:

“Я станцію Яму

не можу забуть,

Хоч днів тих далеких

мені не вернуть…

Юнацьке кохання,

Посадки і мрії,

і все, що у серці

навік пламеніє.

Що сяє мені,

наче зорі з висот.

І все цокотить

доломітний завод».

В Сіверську  —  єдиний на підконтрольній Донеччині музей Сосюри

З нагоди річниці від дня народження поета зібралися в школі № 1, де провели екскурсію по музею Сосюри та читали його вірші. 

мешканці Сіверська у музеї Сосюри в Сіверську
В музеї Володимира Сосюри у Сіверську. Фото: Facebook Юлії Дейнеги


Цей музей створили рівно 50 років тому. Тоді він розташовувався в початковій школі № 4 в селищі Чорногорівка, де власне й жили Сосюри. Але коли школу закрили, музей перевели в Сіверську загальноосвітню школу №1.   

екскурсія музеєм Сосюри в Сіверську
В музеї Володимира Сосюри в Сіверську. Фото: Facebook Юлії Дейнеги

 

“Музей відкрили 6 січня 1971 року. Інформацію про нашого поета-земляка збирали по крихтах. Листувалися з родиною Володимира Сосюри, учні школи їздили до Києва на могилу Сосюри. Щорічно 6 січня проводили “Сосюринські вечори” — так тоді називали ті зустрічі, на які приїздили поети, письменники та журналісти, наприклад Іван Ле та Павло Байдебура. Все це було наяву, з ними можна було поспілкуватися наживо, а зараз віртуальний світ поглинув все”,  —  розповідає донька першої директорки цього музею Євдокії Ачкеєвої Наталя.

музей Сосюри в Сіверську після заснування
Зліва направо: завідуючий освітою району Пеленов; скульптор Ілля Овчаренко, автор погруддя поетові; Микола Гришин, друг дитинства Володимира Сосюри та колишній директор середньої школи N1. Фото: Facebook Наталії Ачкеєвої


В мережі мешканці Сіверська поділилися спогадами про цей музей: як в минувші десятиліття їм, тодішнім учням, розповідали тут про творчість Сосюри, як діти зустрічали письменників, самі були екскурсоводами та декламували вірші. 

погруддя Сосюри в Сіверську
Погруддя Сосюри в Сіверську. Фото: Facebook Віталія Гатченка


А заступник Сіверського м
іського голови Віталій Гатченко каже: хочуть відсвяткувати 50-річчя цього музею “на рівні” та відновити Сосюринські читання.

Сіверський міський голова Андрій Черняєв у музеї Сосюри. фото: Facebook Юлії Дейнеги
Мер Сіверська Андрій Черняєв в музеї Володимира Сосюри. Фото: Facebook Юлії Дейнеги


“Як тільки скасують карантинні обмеження, є велике бажання знову відсвяткувати ювілей музею, але в ширшому колі: любителів поезії, літераторів, спеціалістів, краєзнавців, викладачів”, — заявив Гатченко.

Зазначимо, на Донбасі музей Володимира Сосюри є ще в Лисичанську на Луганщині та в Дебальцевому (на тимчасово окупованій частині Донеччини). 

Нагадаємо, нещодавно Донецька облдержадміністрація оприлюднила каталог видатних діячів культури, об’єктів культурної спадщини та визначних дат, пов’язаних з українською Донеччиною. Каталог хотіли надрукувати до кінця 2020 року, але залишили на доопрацювання спільно з краєзнавцями. 

Читайте також:


Завантажити ще...