На Донеччину повертаються лелеки? За рік енергетики врятували 7 гнізд (ФОТО, ВІДЕО)


image
Фото: пресслужба "ДТЕК Донецькі електромережі"

Минулоріч лелеки почали будувати три гнізда на електроопорах в селищах Соледарської ОТГ. Вони могли загинути самі та додати аварій або трагедій людям. Аби цього не допустити, бахмутські енергетики ДТЕК встановили три спецплатформи під гнізда та підняли їх вище дротів. Місцеві кажуть “лелеки  —  добрий знак”. А ДТЕКівці отримали за це “Еко-Оскар”.

 

Про це Вільному радіо розповідає начальник Бахмутського РЕМ Вадим Кац. Всі три конструкції під гнізда для лелек встановлювали співробітники Привільської дільниці, яка базується в Міньківці Соледарської ОТГ.  

“Перше лелечине гніздо (в Бахмутському районі,  —  ред.) виявили місцеві мешканці Никифорівки, птахи лише починали його будувати прямо на дротах. Вони навіть самі зробили конструкцію, її встановлювали наші працівники. А два інших, в селі Привілля, виявили ми самі під час огляду. Щоб убезпечити й птахів, і людей,  —  ми встановлюємо такі платформи під лелечі гнізда”, — каже співрозмовник. 

штучна саморобна платформа для гнізда лелеки в Соледарській ОТГ
Так виглядає штучна платформа перед монтажем. Фото: пресслужба “ДТЕК Донецькі електромережі”


Він зазначає: з лелеками на електроопорах у 2020-му вони зіткнулись вперше. 

“Чесно кажучи, я й не памятаю, аби в наших краях десь лелеки гніздували. Це вперше, до цього їх й не  було (я працюю з 1993-го року). Такої потреби не було. Раніше ми чули, що подібне робили на адмінкордоні Донеччини з Дніпропетровщиною. Мабуть, лелеки почали більше залітати в Донецьку область”, —  каже начальник Бахмутського РЕМ.

гніздо лелек в Донецькій області на штучній платформі на електроопорі
Так виглядає лелечине гніздо на вже встановленій штучній платформі. Фото: пресслужба “ДТЕК Донецькі електромережі”


Якщо платформи не робити, постраждають і птахи, і люди. 

“По-перше, загинуть рідкі червонокнижні птахи (а наше екологічне законодавство передбачає, що в разі загибелі цих птахів наступає відповідальність). По-друге, замкне лінію, у людей може вийти з ладу обладнання, провід може обірватися”,  —  пояснює начальник бахмутських енергетиків. 

Для довідки:
У ДТЕК Донецькі електромережі діє програма з орнітологічної безпеки. Перша штучна платформа для гнізд лелек з’явилась на підконтрольній Донеччині у 2015-му, в селищі Східний Слов’янського району. Відтоді компанія встановила на території області вже таких 15 платформ, з них майже половину (7 штук) — у 2020 році. А всього в 5-ти регіонах України таких платформ вже 237. 

Щоб викладати гнізда на платформи правильно, працівники компанії консультувалися з орнітологами та встановлювали перші платформи під їхнім пильним наглядом. Зараз працівники ДТЕК вже навчилися як змайструвати платформу та встановити її так, щоб птахам припало до вподоби.

 

Як енергетики це роблять?

Виявити нові гніздівлі допомагають щорічні огляди ліній, а також орнітологи та місцеві жителі.

лелеки почали вити гніздо у Нікіфорівці на Донеччині
Співробітники ДТЕК виявили, що пара лелек почала вити гніздо на електроопорі в Никифорівці. Фото: Сергій Дяков


Платформи для гнізд намагаються встановлювати восени та взимку, коли лелеки відлітають в теплі країни. Але цього принципу вдається дотриматись не завжди.

“У нас було таке, що встановлювали у їхній присутності. Вони вже почали збирати гілки та конструювати гніздо. В цей момент ми робимо таку корзину, міцну зварну конструкцію з металевої арматури та дроту, вистилаємо гілками та закріплюємо на маківці електроопори. На понад метр вище електромережі, аби коли вони сідали на гніздо, не торкалися дротів”,  — описує процес монтажу Вадим Кац.       

Співробітники ДТЕК
Співробітники ДТЕК закріплюють на електроопорі штучну платформу з лелечиним гніздом. Фото: пресслужба “ДТЕК Донецькі електромережі”


Це роблять дві людини, стоячи в корзині автопідйомника.

“Один тримає саму конструкцію, другий це гніздо переносить. Кропітка ручна робота. Коли гніздо вже звите, це робити складніше — у нас було одне таке гніздо”,  —  каже начальник Бахмутського РЕМ. 

електромонтери ДТЕК фіксують штучну платформу на електроопору в Нікіфорівці
Двоє співробітників Привільської дільниці Бахмутського РЕМ закріплюють штучну платформу на електроопорі в Никифорівці. Фото: Сергій Дяков


Нещодавно таку конструкцію встановлювали у селі Кременівка Кальчицької ОТГ і ось як це відбувалось:

Платформа для гнізда лелек

Напередодні нового року у селі Кременівка на опорі електролінії наші хлопці встановили штучну платформу для гнізда лелек 😉💪Вона убезпечує птахів від ураження струмом, а наших клієнтів – від аварійного відключення електропостачання 🙌Такі штучні платформи для гнізд ми встановлюємо восени та взимку – коли лелеки відлітають у вирій.Розповідає майстер виробничої дільниці Нікольського РЕМ Лазар Іорданов 👇Проєкт ДТЕК із захисту лелек – продовження глобальної політики ДТЕК зі сталого розвитку та Глобального договору ООН в частині збереження біорізноманіття природи. #СвітліСправи #ДТЕК #ДТЕКДонецькіелектромережі #НікольськийРайон

Posted by ДТЕК Донецькі електромережі on Tuesday, January 5, 2021


Пресслужба ДТЕК уточнює: деякі гнізда важать до 250-300 кг, і такі конструкції витримують їх разом з птахами. А ще лелека – птах примхливий. І якщо «укріплене» гніздо йому чимось не сподобається, то він полетить складати нове деінде. Тому енергетикам важливо зробити все не тільки швидко та безпечно, а ще й правильно з погляду птахів.  

“Всі три встановлені нами конструкції птахи зайняли. Перші ці роботи взагалі всі сприймали як дивину: і місцеві мешканці, і ми самі. Це ж цікаво та захоплює, розумієте? Всі інші роботи для нас повсякденні. А врятувати життя птаха — це шляхетно. Ми виконуємо ці роботи з почуттям добра”,  — каже Вадим Кац. 

лелеки влаштовують гніздо на штучній опорі ДТЕК в Нікіфорівці
Лелеки в Никифорівці продовжують майструвати гніздо вже на встановленій штучній платформі у цілковитій безпеці. Фото: Сергій Дяков


Нагадаємо, навесні на околиці Бахмута еко-активісти помітили велику колонію сірих чапель.
Гнізда розташовані на старих деревах посеред ставка, тому птахи почуваються там у безпеці.  

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: