“На літо планували весілля, але війна зруйнувала всі наші плани”, — розповіла журналістам Вільного радіо вдова із Бахмута Олена Чуркіна
Фото із сімейного альбому Олени Чуркіної
string(75) "Фото із сімейного альбому Олени Чуркіної"

Через 10 років після смерті чоловіка бахмутянка Олена Чуркіна зустріла нове кохання. Її обранець служив на сході. Пара прожила 6 щасливих років у цивільному шлюбі. Влітку хотіли одружитись, але війна забрала в Олени її коханого. Жінка думала, що життя закінчилося, однак згодом зрозуміла: треба жити заради доброї пам’яті чоловіка, який загинув, захищаючи її та Україну.      

Вільному радіо вдалося поспілкуватися з Оленою Чуркіною. Про своє  знайомство та життя з коханим, звістку про його загибель та те, як  вона переживає свою втрату — далі від першої особи.

— До знайомства з Костею я вже встигла стати вдовою. Мій перший чоловік загинув 15 років тому. Він їхав з роботи, коли в машині луснуло колесо.

Ми з ним народили трьох доньок. Коли молодша Аня йшла в 1 клас, я вирішила звільнитися з роботи. На той час мені було 40 років. Я вже мала необхідний робочий стаж, тому вирішила  присвятити себе дочці. Водила її в музичну школу і на англійську. І недарма —  Аня закінчила іняз і зараз працює в ООН перекладачкою. Вона така ж патріотка, як і я. Ми з нею у вишиванках і з прапорами виходили на мітинги в Бахмуті, коли воювали з сепаратистами. 2 моїх старших дочки наразі живуть в Ізраїлі та Молдові. 

Свою молодшу дочку Анну Олена Чуркіна виховала такою ж патріоткою, якою є сама
Фото із сімейного альбому Олени Чуркіної. На фото — її дочка Анна

Після смерті чоловіка 10 років я була сама, а потім  Бог послав мені такого самого — Костю. Моя сестра казала: “Тобі щастить на гарних чоловіків. Перший був хороший і Костя золотий”.

“Нас об’єднав наш патріотизм”

З Костею ми познайомилися 6 років тому. На той час мені було 58 років, а йому — 51. Він служив в 54-й окремій механізованій бригаді імені гетьмана Івана Мазепи, штабквартира якої розташована в Бахмуті. На сході Костя воював з 2014 року.

До цього він мешкав у Луганську, викладав у школі історію. Мав жінку та сина. Коли окупанти захопили Луганськ, він пішов воювати. Хотів забрати з собою до Києва родину, йому там обіцяли квартиру. Однак його дружина відмовилася, сказала, що не бачить їх в Україні. Так вони й розлучилися — через ідейні розбіжності. А зі мною, навпаки, наш патріотизм нас об’єднав.

Одного разу моя подруга попросила мене надати нічліг військовому на одну ніч, а на ранок за ним мала приїхати машина, щоб відвезти на передову. Я погодилася. З Русланом — військовим, який приїхав на ночівлю — ми проговорили весь вечір. Я розповіла йому про свою українську позицію, про те, які  у нас в місті живуть сепаратисти і як ми з ними воюємо. Що на наше 100-тисячне місто десь чоловік 100 виходять на мітинги з українськими прапорами.

На прощання Руслан сказав мені: “Лєна, зараз воюють і мобілізовані, і контрактники, і ідейні. 3 відділення. Мій командир Костянтин Лиховид такий самий ідейний, як і ти. Він воює за Батьківщину, за Україну. Я би хотів, щоб ви з ним познайомилися”. Руслан поїхав на передову і розказав Кості про проукраїнську жінку, в якої був у гостях.

Зі своїм цивільним чоловіком Олена Чуркіна познайомилася в 2016 році: під час першої зустрічі військовий Костянтин Лиховид був одягнений в цивільний
Фото із сімейного альбому Олени Чуркіної. На фото — її чоловік Костянтин Лиховид

Пройшов час, і мені зателефонував Русланів командир. Він просив забрати у нього сумку свого побратима, щоб відправити Новою поштою його рідним. Я вийшла. Дивлюсь, стоїть якийсь чоловік у цивільному одязі — низенький такий, ну ніякий. Я стою і думаю: “Боже, отакий маленький і мене захищає”. В мене сльози з очей потекли. Я його обійняла й кажу: “Бережіть себе, наші ріднесенькі”. Він віддав мені сумку, я сіла в тролейбус і поїхала до себе на Ювілейну.

“Ми прожили шість щасливих років”

Через деякий час Костянтин знову зателефонував. Запитав, чи можна до мене приїхати та як мене знайти. Я дала йому свою адресу. Він приїхав, привіз мені гостинчики  від ЗСУ — згущенку, тушонку. І так ми почали зустрічатися. Впродовж 3-х місяців він привозив для прання форму своїх бійців. То я поштопаю щось їм, то напечу і передам пиріжків. Тоді було легше, тоді він часто приїжджав. 

На Новий рік Костянтин Лиховид та Олена Чуркіна зізналися один одному в коханні
Фото із сімейного альбому Олени Чуркіної. На фото — Олена Чуркіна та Костянтин Лиховид

На Новий рік Костя зізнався, що кохає мене. Я теж сказала йому про свої почуття. І так ми прожили 6 щасливих років. 5 з них він служив у різних містах сходу України. Ротації проходив кожні пів року. Майже кожного тижня  Костя приїжджав у Бахмут у військових справах. І завжди до мене заїжджав. Інколи навіть залишався на 3 дні. Його відпустки ми проводили разом. Тоді він був поряд зі мною часто.

Олена Чуркіна із Бахмута прожила в цивільному шлюбі з Костянтином Лиховидом, який служив на сході України 6 щасливих років
Фото із сімейного альбому Олени Чуркіної. На фото — Олена Чуркіна та Костянтин Лиховид

У травні минулого року Костя звільнився зі служби, й відтоді ми не розлучалися. Вже  готувалися до весілля, яке запланували на це літо. Зробили закордонні паспорти, щоб поїхати у весільну мандрівку. Купили Кості весільний костюм, а мені туфлі й красиву сукню. Але війна зруйнувала всі наші плани й надії на майбутнє. 

“Сонечко моє, бий цих проклятих рашистів”

І знову мій Костя пішов захищати Україну від окупантів. Перед його виїздом на фронт я сказала: “Сонечко моє, бий цих проклятих рашистів. Я буду чекати і молитися за тебе”.

З 25 лютого, довгих 45 днів, Костя воював у Мар’їнці. А я з перших днів війни намагалася допомагати його побратимам на фронті. Адже тоді там не було нічого — ні хліба, ні води. Бахмутський волонтер Дмитро Кононець допоміг мені знайти машину і доправити бійцям харчі та воду. Що змогли, ми відвезли українським захисникам.

Коли б до мене Костя не дзвонив, крім його голосу я завжди чула страшні вибухи. Інколи, коли їх обстрілювали, він хвалився: “Наші артилеристи дали їм (російським бійцям, — ред.) жару”. Я  завжди просила чоловіка: “Ти ж тільки вбережи себе”. Тепер часто переглядаю відео, на якому Костя із темного окопу привітав мене з жіночим святом. Він просив не хвилюватися, адже “все буде Україна”.

“Олено Петрівно, як вам сказати…”

Пройшло 45 днів [повномасштабної] війни. Я все ще була в Бахмуті. Тоді Костя став мене просити: “Виїжджай, будь ласка, виїжджай”. В ЗМІ також постійно передавали, щоб цивільні евакуювалися — тоді нашим хлопцям буде легше боронити Україну. І дочка мене умовляла: “Будь ласка, мамо, виїжджай. Ми дуже за тебе хвилюємося”. І я вирішила виїхати.

З Краматорська я виїхала 7 квітня. Якби затрималась ще на день, напевне, потрапила б у біду, яка там сталася 8 квітня.

Я евакуювалася до Ужгорода. Мене поселили в природничо-гуманітарному коледжі, дали кімнату. Зараз нас тут мешкає четверо. Мої сусіди по кімнаті приїхали з Києва. Наче все нормально. Живемо тут і не бачимо та не чуємо війни.

8 квітня Олена Чуркіна евакуювалася з Бахмута в Ужгород
Фото із сімейного альбому Олени Чуркіної

Аж ось 12-го квітня, коли я ходила до магазину, мені зателефонували: “Олено Петрівно, як вам сказати… Костянтин Григорович загинув”. Для мене це був шок. Я ніколи не очікувала на таку звістку. Треба ж було — 7 років воювати, щоб так, за 45 днів, загинути. 12 квітня о 8 ранку уламок міни потрапив моєму Кості  прямо в голову і в ногу. Він дістав поранення, несумісне з життям.

25 лютого Оленаа Чуркіна в останній раз бачила живим свого цивільного чоловіка: він пішов захищати Україну
Фото із сімейного альбому Олени Чуркіної. На фото — її чоловік Костянтин Лиховид

Я була в паніці — що мені робити? Я ж в Ужгороді. Як мені тепер бути, куди звертатися? Але мене завірили, що Костю привезуть до Дніпра в морг. Мені повідомлять коли.

“Замість параду  медалі знадобилися для  похорону” 

Через 2 дні нам повідомили: “Сьогодні їх будуть везти. На жаль, ще назбирали кого везти”.

У призначений день ми з зятем приїхали в морг. Стоїть у Мечникова (Дніпропетровська лікарня ім. І.І. Мечникова, — ред.) величезний рефрижератор, і там лежать загиблі. Я запитала у молодика, який видавав тіла: “А багато тут наших з 54-ї?”. Він відповів: “77 чоловік”.

До рефрижератора замість мене поліз зять. Кажу йому: “Боюсь, щоб ми чужого  не забрали”. Вони ж лежать там один на одному в кульках. Він відповідає: “Наш, мама, наш. Я його по лисині впізнав”.

До організації похорону мого Кості долучилися і його київські друзі. Вони прислали похоронний “бус” і повезли його в Київ. А ми з зятем поїхали за ним слідом  на машині. 

В Києві Костю зразу відвезли в морг. Там йому замаскували та позашивали всі його рани, тож у гробу він лежав красивий. Мерзлий, щоправда, як льодяник, але ж такий хороший.

Костянтина Лиховида поховали в Києві на Байковому кладовищі
Фото із сімейного альбому Олени Чуркіної. На фото — прощання з її чоловіком Костянтином Лиховидом

Коли я виїжджала з дому, багато речей з собою не брала.

Взяла лише джинси, светр, легку куртку та жіночу сумку, куди поклала свої та Костини документи і 6 його медалей. Мріяла: через місяць буде перемога, і Кості потрібно буде одягти на парад свої нагороди. Тому й забрала їх з собою. Однак замість параду медалі знадобилися для  його похорону. Нагороди поклали Кості на подушечку. 

Замість параду перемоги медалі Костянтину Лиховиду знадобилися для його похорон
Фото із сімейного альбому Олени Чуркіної

Поховали мого коханого Костю на Байковому кладовищі. Після цього я знову повернулася в Ужгород. Сиджу чекаю, коли можна буде повернутися додому.

“Треба жити, адже Костя загинув, захищаючи мене і Україну”

Смерть коханого чоловіка я і моя родина пережили дуже важко. Ми не те що всі плакали — вили. Я навіть стала палити. Палила цілий місяць. За цей час схудла кілограмів на 10. Під очима у мене з’явилися темні кола. Страшно було на себе в дзеркало глянути. І все це з горя, все на нервах.

Потім я все ж таки взяла себе в руки. Зрозуміла: треба жити, адже Костя загинув, захищаючи мене і Україну. Його вже не підняти, тому треба кріпитись і жити заради його доброї пам’яті. 

7 років Костянтин Лиховид прослужив на сході України
Фото із сімейного альбому Олени Чуркіної. На фото — Костянтин Лиховид

Аби заглушити біль втрати дорогої для мене людини, я зайнялася гаптуванням. Також, якщо в Ужгороді проходить якийсь захід, я йду на нього. Ходжу на вистави в музичний театр, коли вони є. Ходила допомагати плести сітки.

Через стрес нашу родину спіткала ще одна біда: у моєї дочки Ані стався викидень. Вони з зятем Костю дуже любили, навіть батьком його  називали. Костя був для них як рідний, такий хороший. Аня також йому завжди допомагала — відсилала на фронт все, що він замовляв. Направляла до українських бійців  волонтерів. Вона і після його загибелі продовжує допомагати українським захисникам. 

До волонтерської допомоги долучився і старший брат Кості, який мешкає в Чикаго. Він вже відправив українським солдатам три літаки з гуманітарною допомогою. Це ліки, шоломи — взагалі все, що наразі необхідно їм на передовій.

Сама ж я благодійністю зараз не займаюсь. Адже живу на пенсію 2 тисячі гривень, а “переселенські” гроші так і не отримала жодного разу.

“Я дуже пишаюся своїм Костею. Такого, як він, більше не зустріну, та й не хочу”

Костя був моєю віддушиною, найкращим у світі чоловіком. Інтелігентний, культурний, галантний, розумний. Він завжди зберігав спокій, був добрим, чуйним і турботливим. Від нього я не чула жодного поганого слова.

Костя мав багато друзів, стосунки з якими зберіг з часів своєї молодості, коли був капітаном команди КВК “Ворошиловские стрелки”. Всі вони працюють у програмі “95 квартал”. На його похоронах вони сказали: “Ти завжди у нас був першим. Перший у 2014 році пішов на війну. Першим став на захист України і у 2022-му”. 

Прізвищем Кості на його честь вони хочуть назвати школу, де він працював до війни. Однак це можливо зробити, коли Луганськ знову стане українським. А коли таке буде? Чекатимемо і віритимемо в нашу перемогу. 

Я дуже пишаюся своїм Костею. Він був золотою людиною. Таких, як він, більше не буде. Знаю, такого, як він, більше не зустріну, та й не хочу. Мені це вже не потрібно.

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...