Підтримати
Поврежденые дома в Бахмуте
Пошкоджені будинки в Бахмуті. Фото: Вільне радіо

Житло українців, пошкоджене під час бойових дій, можна буде відремонтувати, скориставшись компенсацією від держави за програмою “єВідновлення”. На ремонт обіцяють давати до 200 тисяч гривень, але тільки тим, хто не лагодив оселю самостійно. Розбираємось, як отримати гроші та що саме можна буде купувати для ремонту.

 

За офіційними даними, з 24 лютого 2022 року російська армія пошкодила майже 18,5 тисяч багатоповерхових будинків та понад 142 тисячі приватних осель. 

Кабінет міністрів України ухвалив постанову про надання компенсацій за зруйноване бойовими діями житло через програму “єВідновлення”. В ній можуть взяти участь громадяни старші за 21 рік, на яких оформлене пошкоджене майно. 

Спочатку у постанові на ремонт оселі обіцяли видавати максимум до 500 тисяч гривень. Однак 12 травня 2023 року максимальний розмір компенсації зменшили у понад два рази.

“Внесено, з метою залучення міжнародної фінансової допомоги, зміни до Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації. Передбачено, що розмір компенсації за один пошкоджений обʼєкт не може бути більший, ніж 200 тисяч гривень”,написав представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.

Зазначимо, станом на 5 червня заяви щодо компенсації за незначні пошкодження житла подали 1047 людей з Донеччини. Їх розглядають спеціальні комісії — таких у громадах області створили 30.

Станом на 12 травня на ремонт пошкодженої оселі через програму “єВідновлення” подали 5575 заявок. Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

“У рамках  “єВідновлення” сконцентруємось на відновленні житлових будинків, які мають незначні пошкодження. Для того, щоб це можна було зробити якнайшвидше, послугу “єВідновлення” максимально цифровізували та спростили для громадян”, зазначає міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.

Як подати заявку на компенсацію пошкодженого житла

Для початку слід подати заявку про пошкоджене майно через ЦНАП, управління соцзахисту чи нотаріуса. Найлегше це зробити через портал “Дія”.

“Подати заявку на допомогу можна в Дії в декілька кліків і вже протягом місяця спеціальна комісія при громаді повинна прийняти рішення щодо надання такої допомоги”, — пояснює Олександр Кубраков.

Потім необхідно відкрити спеціальний рахунок “єВідновлення” в одному з банків, який бере участь у програмі. Станом на 10 травня, такий рахунок можна відкрити Монобанк, Приватбанк, Сенс Банк, А-Банк та ПУМБ. Посадовці обіцяють, що з часом перелік банків, які братимуть участь у програмі “єВідновлення”  буде розширятись.

Наступний крок — подати заявку на компенсацію в додатку “Дія”.

Впродовж терміну в 30 днів комісія з розгляду питань щодо надання компенсації обстежить ваше житло та визначить вартість його ремонту. По закінченню місяця після подачі заявки, державна компенсація за пошкоджене житло нараховуватиметься на картку “єВідновлення”.

Зазначимо, у разі якщо ваша оселя знаходиться на тимчасово окупованій території або у зоні, де йдуть активні бойові дії — подати заявку на відшкодування та ремонт оселі не вийде. Звернутись по допомогу можна буде після закінчення бойові дії на цій території. 

Хто може подати заявку на відшкодування пошкодженого майна

Всі громадяни України чиє житло пошкодили обстріли або інші бойові дії мають право на відшкодування. Компенсація за зруйноване житло стосується квартир, приватних будинків та інших житлових приміщень, наприклад кімнат в гуртожитку. 

Важливо, що ваша оселя повинна підлягати ремонту, тобто несучі конструкції не повинні бути пошкодженими. Крім цього, якщо ви вже відремонтували все своїми силами, то держава не буде вам компенсувати ці витрати.

“Ми вже працюємо над механізмом відшкодування, зокрема і через механізм репарацій. Закликаємо зберігати чеки, фотографії, свідчення сусідів чи публікації в ЗМІ щодо свого пошкодженого житла, аби в майбутньому претендувати на частину репарацій Росії”, — попереджає Олександр Кубраков.

Компенсація від держави за зруйноване житло у пріоритеті надаватиметься в першу чергу:

  • учасникам бойових дій;
  • людям з інвалідністю внаслідок війни;
  • людям з інвалідністю І та ІІ групи;
  • ветеранам війни;
  • членам сімей загиблих військових;
  • мобілізованим;
  • багатодітним родинам;
  • батькам-вихователям дитячого будинку сімейного типу;
  • опікунам/піклувальникам;
  • прийомним батькам та патронатним вихователям;
  • дітям-сиротам та дітям, позбавлених батьківського піклування.

Як можна буде використати гроші з рахунку “єВідновлення”

Компенсація за житло після обстрілів залишатиметься на рахунку впродовж 1 року з моменту нарахування. Її можна витратити на:

  • будівельних матеріалів;
  • вікон;
  • дверей;
  • покрівлі;
  • оплату будівельних робіт.

Зазначимо, будівельні матеріали, можна буде купувати тільки в магазинах, які мають необхідні MCC-коди або торгівельні коди.

Для довідки:
Merchant Category Code — це 4-значний номер, який означає вид діяльності підприємства при оплаті картками. Наприклад:

1520 — це генеральні підрядники житлового та торгівельного будівництва;

5211 — це магазини будівельних матеріалів та пиломатеріалів;

5231 — це магазин скла, фарби та шпалер.

Порушників умов відшкодування за пошкоджене майно Міністерство трансформації буде блокувати для участі у відновленні осель українців.

Нагадаємо, багато українців, чиї оселі постраждали через війну, не знають, чи зможуть вони отримати компенсацію і яку саме, куди подати заяву та що для цього потрібно. Наші журналісти разом з юристкою розібралась, що про компенсацію написано в новому законі, який має запрацювати вже за 2 місяці.


Завантажити ще...