Анна Малиновська колись була медсестрою в Бахмуті на Донеччині, а з 2017-го вступила у лави ЗСУ. З 24 лютого й до початку квітня вона була бойовим медиком на обороні столиці. А зараз навчає військових тактичної медицини. Вона розповідає про перші місяці війни, трансформацію цивільного медика у бойового та свою роботу попри проросійських родичів.
Далі розповідь Анни Малиновської від першої особи.
Я старший сержант, у Збройних силах України я з червня 2017-го. Я бойовий медик взводу, інструктор з тактичної медицини, учасниця бойових дій.
З 24 лютого я — бойовий медик бойової ротно-тактичної групи. О 6-й ранку надійшов дзвінок, що маю їхати. Нас погрузили на броньовану техніку, і на “броні” я приїхала до Києва — не було місця, куди мене посадити. Дивилася на людей, які в паніці бігали по столиці. Вони плакали, були сумні. Хаос, як в Голівудському фільмі, апокаліпсис. І я зрозуміла, що треба підносити настрій. Люди повинні бачити, що ми впевнені в собі.
Там, де ми зупинялись, я шукала очима якусь дівчину, яка виглядала збентеженою та наляканою. І тут вона бачить мене на “броні”. І я їй посміхалася й шепотіла “Все буде добре, посміхнись”. І вони посміхалися у відповідь.
До 5 квітня ми просувалися по Житомирській трасі, вибиваючи цю погань (російських окупантів, — ред.) з нашої землі.
Нашою задачею було боронити рубежі Києва на Житомирській трасі. Ми стали на околиці Києва й пішли потроху вперед. Спочатку укріплюючись, ми довго простояли на перехресті на Білогородку. В одному з закладів була моя точка медичного збору, яку прозвали “Рукавичка-2”. Там було тепло, хлопці спали, могли перехопити гарячого.
Нам пощастило, у нас було лише 5 поранених. Але по нас і з літаків гатили, і з артилерії, і “кадирівці” намагались до нас дорватись. Мабуть, якесь провидіння нас зберегло. Нас навіть оточили, і три доби у нас був бій. Але наші хлопці-танкісти дуже вправні: 2 танки змогли вибити по 10 одиниць ворожої техніки, і таким чином ми перемогли. І вижили.
Орки почали тікати, їх добила артилерія, і з 40 одиниць [ворожої] техніки до “Жовтого лісу” доїхали лише 5. Я дивилася на цих мертвих покидьків. Найстрашніше те, що наругу над нашими людьми творили [російські] діти! Їм по 19-23 роки. Скільки в них дикості та звірячої люті.
Я бачила сім’ї з дітьми, яких хотіли вивезти з російської окупації. 5 машин, за “зелений коридор” для них домовився Червоний Хрест. У нас була вода, їжа, щоб їх зустріти. Там є місце “Бабусині сади” — величезні плодові сади, і повз них ґрунтовою дорогою люди хотіли виїхати. Росіяни розстріляли їх як качок у тирі, з усього, з чого могли — з гранатометів, кулеметів, танків та БТРів. Деякі машини вигоріли вщент, там були обгорілі останки, залишились самі черепи. У деяких на руках були діти, яких вони прикривали.
Ми ходили у багатоповерхівки, в яких були люди з дітьми. Ми були перевдягнені у цивільне, без нічого (без зброї, — ред.) — я, мій чоловік та двоє снайперів, взяли рюкзаки з їжею та водою. Тому що треба було допомагати. Мені все це сниться.
Під Києвом я була не лише медиком, а і логістом: знаходила волонтерів, які підвозили їжу, форму, щоб хлопців перевдягнути та перевзути (оскільки ми поїхали з одним комплектом форми). Це дуже важливо, тому що в холодну пору починається грибок, є таке поняття “траншейна стопа” (якщо військовий довго з вологими ногами). Основна задача була, щоб хлопці були ситі, не мерзли, щоб могли хоч трохи перепочити.
Я робила це з чоловіком-військовим, він вже вийшов на пенсію. Ми познайомилися з ним у 2017-му, коли я призвалася [до лав ЗСУ]. Він був першим пацієнтом, якого я дістала з того світу.
Закінчили ми там 5 квітня. Хлопці, з якими я там була, зачищали Бучу. А потім ми їздили з ще одним медиком, фіксували тіла людей, спалених в машинах, — людей, які хотіли виїхати…
16 травня “Десну” (навчальний центр ЗСУ у Чернігівській області, — ред.) о 4-й ранку обстріляли крилатими ракетами, влучили в казарму, там було понад 100 людей. За пів години я з чоловіком була на завалах, там горіло. Але я все одно туди пішла, тому що там були й живі. Ми змогли врятувати шістьох — чоловік знайшов двох, я стабілізувала 4-х, яких вдалось витягти. Але у мене на очах загинули шестеро хлопців, яких я вмовляла триматись.
Все це трапилось після відеозйомок, і люди загинули. Був репортаж з військового містечка, і саме по цих казармах був обстріл. З-під завалів витягли понад 80 трупів.
Я розумію, що не можна всіх врятувати, і завжди навчаю цього людей. Але я вперше була на такому масштабному місці загибелі. Все, з чим я стикалась до того — це 1-2 людини, яких треба витягти, надати допомогу.
Зараз моє рідне місто Бахмут сильно бомблять. А багато місцевих де*ілів вважають, що це українська армія.
Серед таких людей — і мої рідні. З початку 2014-го року родина розділилась: батьки почали підтримувати “руський мир”, а коли українські війська звільнили Бахмут, вони виїхали на тимчасово непідконтрольній території, а сестра в Росії. Я з ними не розмовляю та не переписуюсь вже кілька років.
Я цього не приховую, одна з якостей інструкторів — це чесність перед своїми курсантами. І керівництво моє про це знає, СБУ неодноразово турбувало. Я виконую свій обов’язок незважаючи на своїх родичів, і в мене немає ніяких проблем. У мене є друг-снайпер, а його брат живе в Росії, і той теж снайпер, і один одному написав “Я хочу побачити тебе в приціл”. Тобто це не виняток. Нас багато таких, багато родин.
Наші хлопці кладуть свої життя, щоб врятувати наш Бахмут. А мер замість того, щоб рити траншеї, укріплювати район, допомагати військовим — висаджував троянди на околиці міста. Все як завжди.
Зараз я готую бойових медиків. Це люди, які мають пройти прискорений курс підготовки перш ніж висуватись на фронт. Я знаю, як врятувати людину, стабілізувати, довезти її живою. Це моя робота. Польові, бойові медики взводу повинні мати сертифікат нашого центру та нашу підготовку.
У Бахмуті я працювала медсестрою. Але медик — це людина, яка весь час вчиться. Трансформація у бойового медика тяжка. У медколеджі нас навчають за принципом “не нашкодь”. А тут — принцип “рятуй життя”. Як можеш, чим можеш. Це вже лікарі в шпиталі будуть ставити на ноги.
Наш курс не розрахований на людей без медичної освіти. Ми відбираємо близько 150 людей на курс, а за 3-4 місяці у нас залишається вдвічі менше. Це ті, хто зміг трансформуватись, засвоїти програму. Ми людям створюємо наближені до бойових умов обставини: стрілянина, вибухи, кров, крики. Тому витримують не всі.
Я й сама пройшла це навчання. Я — другий випуск бойових медиків. Мене навчав Євген Храпко, який нещодавно загинув. Він — один з тих, хто привіз програму зі Штатів до України, була група ентузіастів, яка все це запустила.
У нас дуже багато добровольців, які хочуть йти захищати. Якісне обладнання для військових медиків дуже важливе! Бо робити щось джгутом Есмарха та ІПП (кровоспинний гумовий джгут та індивідуальний перев’язувальний пакет, — ред.) — цим людину не врятуєш, навіть якщо ти бог медицини. Туди потрібні сучасні засоби, медикаменти, знеболювальні, турнікети, шини — все те, що працює швидко, ефективно, просто та надійно.
Одним з моїх курсантів був Микола Ілін, він став і другом. Я надихнула його на те, щоб він став бойовим медиком. Це була дуже сильна, добра, чесна та відкрита людина. І його загибель для мене досі дуже великий біль. Його втрата мене вбила.
Його тіло тоді забрали орки “на ту сторону”, мій чоловік підняв усі свої зв’язки, і “Евакуація 200” змогла забрати тіло Миколи на третю добу після його загибелі. Ми поховали його з почестями, які гідні генерала, привезли його маму з Білорусі, вона була на похороні. Миколи дуже не вистачає.
Бойовий медик — це мама, тато. Треба бути завжди усміхненою, позитивною, як би погано, страшно, важко тобі не було… Перші 5 діб під Києвом ми не спали, майже не їли. Я знайшла їжу, перевдягнула хлопців, не було медикаментів. На війні ти теж смієшся, радієш — це життя, яке може закінчитись щохвилини. Тому ми всі посміхаємось.
Все буде добре, ми переможемо.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.