Повномасштабне вторгнення — основна причина зневоднення Стародубівської греблі та річки Сіверський Донець. Окупанти зруйнували Райгородську греблю та Оскільське водосховище, через що тепер неможливо штучно регулювати рівень води у Сіверському Дінці. Також до рекордно низького за останні 62 роки рівня води призвели деякі природні фактори. Розповідаємо про них далі.
9 серпня 2024 року журналісти Вільного радіо розповідали, що у Краматорському районі обміліла Стародубівська гребля. Місцевий рибалка побачив на місці річки острови землі та іржавий корабель, що раніше був затонулим. Гребля розташована на 510-му кілометрі річища Сіверського Дінця та створює підпір води для водозабору.
Журналісти Вільного радіо звернулися за роз’ясненням ситуації до Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів.
У відповіді на інформаційний запит спеціалісти зазначили, що передусім заповнення річки та Стародубівської греблі залежить від обсягів води, яку скидають з Райгородської греблі та стоку річки Казенний Торець. Своєю чергою ця гребля залежить від скидів води з Оскільського водосховища.
“У 2022 році в результаті військової агресії РФ було пошкоджено основні руслорегулюючі споруди річки Сіверський Донець та порушено сталу систему інтегрованого управління водними ресурсами в суббасейні Сіверського Дінця”, — нагадують фахівці.
Руйнувань зазнали усі вищезгадані штучні водні споруди, від яких залежить наповнення водою Стародубівської греблі.
“Через пошкодження гідротехнічної споруди Оскільського водосховища неможливо здійснювати регульовану експлуатацію, а через пошкодження Райгородської греблі відсутня технічна можливість для здійснення регульованої експлуатації”, — уточнюють спеціалісти Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів.
Крім цього, повномасштабне вторгнення російської армії зруйнувало систему гідрологічних спостережень по річищу Сіверського Дінця. Найближчий пункт, який вцілів, розташований на межі Донеччини та Харківщини у селі Яремівці.
Та попри вищеописане, гребля все одно стримувала воду, тому місцевий рибалка у травні ще бачив заповнену річку та греблі. Однак ситуація погіршилась через погоду.
Так, у липні 2024 року Харківський регіональний центр з гідрометеорології повідомив, що середня температура повітря перевищувала норму та сягала 24,4-26,3 градуса за Цельсієм. Ситуацію погіршив і малий обсяг опадів — у липні вони коливались від 2 до 40% від місячної норми.
Все це у сукупності призвело до найменших показників рівня води у річці Сіверський Донець за останні десятиліття. У липні водність коливалась у межах 35-65% місячної норми.
“При цьому по водпості села Яремівка було зафіксовано найнижчі за місяць рівні води за останні 62 роки. На річці Казенний Торець біля селища Райське у період 18-31 липня відсутній стік води (стояча вода)”, — зазначили фахівці.
Серпень 2024 року не призвів до суттєвих змін, і рівень води Сіверського Дінця залишається мінімальним за декілька десятиліть. Та попри суттєве зневоднення річки найнеобхідніші потреби місцевих вдається покривати.
“Наразі, не зважаючи на складні гідрометеорологічні умови, рівні води в річці Сіверський Донець достатні для роботи насосного обладнання для потреб населення і галузей промисловості, які працюють в регіоні”, — запевняють посадовці.
Нагадаємо, журналісти Вільного радіо підготували добірку найважливіших матеріалів про проблеми з водою на Донеччині, які досі залишаються актуальними.