Tilda Publishing

Не чекають дива,
дивують самі

Три історії змін в громадах сходу, які вибороли прості мешканці
Впливати на життя громади може кожен її мешканець.

Зокрема, мешканці сходу можуть розраховувати на грантові конкурси від Програми ООН із відновлення та розбудови миру, які в Україні адмініструє ФРГО "Західноукраїнський ресурсний центр".

Історії наших героїв — яскравий приклад того, що за бажання можна втілити будь-яку ідею та зробити життя громади безпечніше та яскравіше навіть своїми силами.

Переможці конкурсів від ПРООН у 2021 році. Колаж: Вільне радіо
Фото: Facebook/Oleksiy Savkevych
Олексій з однодумцями вже не перший рік прикрашають прифронтову Авдіївку муралами.
Минулого року в них виникла ідея зробити фестиваль муралів: в рамках одного проєкту зробити декілька муралів від різних художників
– розповідає Олексій Савкевич про ідею, з якою подавалися на конкурс.
Фото: Facebook/Громадська організація міста Авдіївка "Сила ідей"
Тоді в Авдіївці з'явилися 4 нові мурали за авторством відомих митців: Романа Мініна, Олексія Баки, Юрія Пітчука та Олександра Брітцева. Долучити вдалося й молодь Авдіївки.
Підготовку муралу, нанесення основних ліній і заливку певних областей робили молоді художники з Авдіївки. Такий невеличкий був у нас елемент арт-майстерні. Головна концепція акції — відродження і що воно означає для кожного з художників
– розповідає Олексій.
Фото: Facebook/Громадська організація міста Авдіївка "Сила ідей"
Тепер на "Алеї муралів" вже є цілих 6 картин. Але Олексій та його однодумці не зупиняються на досягнутому та працюватимуть й надалі.
Навіть після завершення проєкту залишилися дві будівлі, які ще не закриті в рамках проєкту "Алея муралів". Але не плануємо зупинятися та хочемо розвивати цю Алею й далі
– ділиться Олексій планами на майбутнє.
Фото з архіву В'ячеслава Шкрябця
В'ячеслав Шкрябець працює майстром з благоустрою. Але у вільний від роботи час чоловік розробляє план, як зробити своє місто безпечнішим. Разом з однодумцями та ВЦА вони подалися на грант від ПРООН, щоб встановити камери відеоспостереження в місті та найближчих селах.
Ви прекрасно розумієте, що Авдіївка — це прифронтове місто. Остання точка, так би мовити, нашої України. Тому що далі йде вже окупована територія. Тому ми вирішили, що нам потрібно в цілях безпеки наших громадян встановити камери. З їхньою допомогою можна відстежити, побачити, запобігти
– розповідає чоловік.
Нині проєкт вже реалізується. В різних точках Авдіївки встановили близько 30 камер спостереження. Їх можна побачити на залізничному вокзалі, на виїздах з міста, на вулицях Авдіївки. Зараз ГО планують встановлення камер у сусідніх селах Покровського району.
Фото з архіву В'ячеслава Шкрябця
Процес йде. Вже скоро маємо його закінчити. Ось коли ви виїжджаєте з Авдіївки в бік Покровська там три села у нас. З нашими камерами правоохоронці зможуть відстежити весь рух транспорту, якщо там хтось, не дай Бог, щось порушить або буде робити якусь провокацію
– зазначає В'ячеслав Шкрябець.
Фото: Facebook/Елена Палагно
Олена — директорка Будинку школярів Троїцької селищної ради та активна учасниця розвитку своєї громади. Разом з однодумцями вони організували дитячий центр "Територія безпеки", де окрім іншого діти громади вивчають правила дорожнього руху за допомогою сучасних технологій.
Мета нашого проєкту була "Згуртованість та громадська безпека". І ось ми вирішили створити у нашій громаді дитячий центр, який має назву "Територія безпеки". І подались на участь в цьому гранті. Ми вирішили створити такий ось майданчик для спілкування із органами безпеки (поліцейські, лікарі, пожежники, — ред.) з однієї сторони, а з іншої — батьки і діти. І щоб у нас проходили заняття із вивчення правил дорожнього руху, і з вивчення правил пожежної безпеки, і багато ще чого
– розповідає про ідею свого проєкту Олена Палагно.
Фото з архіву Олени Палагно
За 160 тисяч гривень в дитячий центр придбали меблі, інтерактивну панель, спеціальне кермо для тренувань у віртуальній реальності, квадрокоптер тощо.
До нас приходили спеціалісти із різних служб та спілкувалися з нашими дітками. Окрім спілкування ми здолали бар'єр, коли дитина бачить поліцейського, то вона раніше насторожено до цього ставилась. То тепер, завдяки нашим зустрічам, вони стали друзями. Сьогодні дітей важко чимось здивувати. Однак, через такі сучасні, новітні технології, ми намагаємося їм донести важливість вивчення правил безпеки, саме їхньої безпеки
– зазначає жінка.
Фото з архіву Олени Палагно
Як розповідає Олена Палагно, вона задоволена результатами проєкту та намагатиметься у майбутньому брати участь подібних заходах.
Ми готові працювати й надалі. І якщо у ПРООН будуть і ще подібні конкурси — ми залюбки будемо подаватися
– підсумовує жінка.
Грантові конкурси, в яких перемогли команди Олексія, Ольги та В'ячеслава, організовувала ПРООН, а адміністрував ФРГО "Західноукраїнський ресурсний центр". Центр вже другий рік поспіль займається ініціативами громад східного регіону. Цього року приймали ідеї в 4 напрямках: соціальні проєкти, робота з ветеранами АТО/ООС, з трансформації регіону та підтримки локальних медіа на сході.

Як зазначає експертка ФРГО "Західноукраїнського ресурсного центру" Зоряна Стоцько, податися на їхню грантову програму та подібні може кожна громадська організація. Сьогодні для цього не потрібно кудись їхати, всю необхідну інформацію можна отримати онлайн. При цьому фінансування отримати може навіть молода ГО, яка ще не мала досвіду впровадження будь-яких проєктів. Для цього потрібні бажання, чітка стратегія та бачення того, що організація хоче змінити у житті громади.

Зоряна Стоцько
експертка ФРГО "ЗУРЦ"
"В організацій без досвіду проведення проєктів спочатку буде невеликий бюджет. А ті, що вже реалізували 1 чи 2 проєкти раніше, отримали більшу суму. Таке собі підтвердження спроможності фінансово та організаційно. Це базові закони фандрейзінгу, якщо можна так сказати. Звісно, новостворена організація не має довіри для втілення якихось масштабних проєктів. Ми кажемо так: організація має спочатку трохи "наростити м'язи" на невеликих сумах, а згодом вона може претендувати на більші суми. Наприклад, якщо організація новостворена, їй менше 2 років, то вони могли претендувати не більше ніж на 3 тисячі. Тож узагальнено від 3 до 10 тисяч".
Наразі не відомо точних дат і усіх можливостей майбутнього 2022 року. Та ви можете слідкувати за профільними сторінками організацій, які зараз підтримують мешканців сходу. Або ж за ресурсами, які спеціалізуються на зборі даних про оголошені конкурси. Наприклад, gurt.org.ua. Окремий розділ "Можливості" є і на сайті Вільного радіо.
575
Поділитись публікацією
Читайте нас в Telegram DONрегіон
Підписуйтесь на наш Instagram Вільне радіо

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор