Підтримати
Благодійний фонд “Після служби”
Благодійний фонд “Після служби”. Фото: pislyasluzhby.org.ua

За останній рік благодійний фонд “Після служби” надав допомогу понад 5 тисячам ветеранів у різних сферах: від юридичної та психологічної підтримки до медичної реабілітації та працевлаштування. Журналісти Вільного радіо поговорили з директоркою фонду Юлією Гончаровою про різні програми організації та історії успішної реабілітації ветеранів.

Благодійний фонд “Після служби” допомагає українським ветеранам і військовим адаптуватися до цивільного життя. Тут їм надають юридичну допомогу, психологічну підтримку та медичну реабілітацію, допомагають опанувати новий фах і знайти роботу. Також для емоційної підтримки ветеранів фонд влаштовує творчі майстеркласи, арттерапію та інші заняття.

Як з’явився фонд “Після служби” і хто там працює

Що стало поштовхом для заснування фонду і хто його засновник?

Ветеранський фонд “Після служби” почав своє існування у грудні 2022 року. Його засновник — американський ветеран Едвард Маршал. Більш ніж 10 років він є волонтером ЗСУ, доставляє на фронт дрони та безліч іншого необхідного обладнання. Едвард сам є ветераном, і розумів необхідність створення фонду, який сприятиме поверненню з війни і адаптації колишніх військових до цивільного життя в Україні.

Розкажіть про команду фонду. Які спеціалісти у вас працюють?

Команда фонду “Після служби” — це люди, для яких війна почалася у 2014 році. Усі члени нашої команди або ветерани, або волонтери, найчастіше і те, й інше. Олександр, який відповідає за напрямок навчання і пошук працевлаштування, ветеран Нацгвардії. Олена, ветеранка і військова волонтерка, веде напрямок супроводу у 32-й бригаді. Аліна є ветеранкою 5-ї Київської штурмової бригади та зараз працює у патронатній службі бригади. Всі інші — дівчатка-волонтерки. Юля Мовчан веде напрямок медичної реабілітації і є вдовою загиблого героя.

Хто та за якою допомогою може звернутися до фонду “Після служби”

Яка головна мета фонду і на кого саме спрямована підтримка? Які послуги ви надаєте?

Ми надаємо допомогу за ключовими напрямками, що стосуються саме повернення з війни й адаптації до цивільного життя. На жаль, у нас все ще ветеранам доводиться адаптуватися до цивільного життя, а не навпаки, суспільству створювати умови й середовище, що враховують їхні потреби та надають належну підтримку.

Одним із напрямків нашої роботи є юридична допомога. Багато ветеранів, які повертаються з війни або зазнали поранення, а також родини загиблих та зниклих безвісти часто стикаються з тим, що не можуть отримати вчасно документи на виплату, або не отримують статус учасника бойових дій, не можуть зібрати потрібні документи. Ми укладаємо договір і винаймаємо адвоката, який веде далі цей кейс, пише запити на частину, отримує довідки. Завдяки нашій підтримці вже багато ветеранів отримали заслужені виплати за поранення та статуси, яких довго чекали.

Другим важливим напрямком є медична реабілітація. Наразі в країні дуже багато організацій, які займаються саме медичною реабілітацією поранених. Але є в нас така категорія, про яку мало говорять насправді — це поранені, які дуже довго були на лікуванні, вони використали всі терміни часу, коли держава їм допомагає безкоштовно. Але, наприклад, реабілітація поранених з важкими спинальними травмами хребта або головного мозку триває роками. Після закінчення безкоштовного державного лікування вони часто залишаються без подальшої допомоги. Багатьох вважають такими, що ніколи не зможуть одужати або ходити, але вони не здаються і хочуть повернутися до повноцінного життя. 

Після Служби
Військовий Андрій Печенюк, який проходить реабілітацію від фонду “Після Служби”. Фото: pislyasluzhby.org.ua
Після Служби
Розвідник Кирило Долгопол, який проходить реабілітацію від фонду “Після Служби”. Фото: pislyasluzhby.org.ua

Фонд збирає кошти на лікування в приватних реабілітаційних центрах. Це дорого коштує, тому ми збираємо гроші, оплачуємо цю медичну реабілітацію в приватних реабілітаційних центрах. У всіх, кому ми допомагаємо, спостерігається прогрес, а деякі з тих, кого вважали лежачими назавжди, почали ходити з паличкою. 

Наступний напрямок — це допомога ветеранам отримати нові спеціальності, перепрофорієнтуватися та знайти роботу. Багато хто після війни не хоче повертатися до попередньої професії. Ми розуміємо, будь-яка людина з часом інакше дивиться на життя, шукає чогось нового. Але люди, які пройшли війну, мають інший досвід за плечима, і вони інакше оцінюють, що робили до війни.

Часто ветерани хочуть працювати віддалено в IT-сфері, щоб бути поруч з рідними, яких довго не бачили під час служби. Одним із ключових напрямків нашої роботи є підтримка у працевлаштуванні. Це величезний пласт роботи, який витікає з попереднього бажання отримати нові спеціальності. Ми допомагаємо ветеранам здобути навички, отримати гідну роботу та забезпечити свої сім’ї.

Ми також проводимо навчання з написання резюме, підготовки до співбесід, написання грантів та багато інших корисних тренінгів. 

Чи можуть звернутися до вас військові, які проходять службу? Ви надаєте їм однакову допомогу з ветеранами і ветеранками? Чи існують окремі програми для них? 

Звісно, ми можемо допомагати й діючим військовим, для них програма підтримки буде такою ж, як і для ветеранів.

Лікування співами й фарбами: які творчі терапевтичні заняття можуть відвідати ветерани

Ваш фонд пропонує творчі заходи, навчання та гранти для ветеранів. Розкажіть про це докладніше.

Фонд пропонує багато можливостей для ветеранів та військових. Це, зокрема, творчі майстеркласи, танці та музика. Ми організовуємо артмайстеркласи з малювання та ліпки в різних творчих просторах, наприклад, у гончарній майстерні Володимира Довгана (ветерана АТО та майстера гончарної справи, — ред.).

Такі заняття намагаємось проводити мінімум двічі на місяць, запрошуючи різних художників та викладачів. Ці заходи допомагають хоч трішки переключитися, відволіктися від [обтяжливих] думок та стресу.

Після Служби
Заняття з арттерапії. Фото з фейсбук-сторінки фонду “Після служби”

Окрім арттерапії, ми щопонеділка організовуємо танцювальні заняття з танго, які проводить волонтерка Анна Лаврус. На ці класи приходять сімейні пари, ветерани та волонтери. Також ми запустили музичний проєкт, де можна навчитися грати на інструментах. Ми хочемо, аби він діяв на постійній основі, але наразі відбулося тільки одне заняття, після якого у більшості вже почало щось виходити. 

Після Служби
Заняття з аргентинського танго для ветеранів та військових. Фото з фейсбук-сторінки фонду “Після служби”

У Міжнародній музичній школі “Ямаха” під керівництвом професійної викладачки ветерани мають можливість займатися вокалом. Водночас ми постійно шукаємо нові формати й можливості для проведення музичної терапії.

Після Служби
Фото з фейсбук-сторінки фонду “Після служби”

Влітку разом з нашими партнерами, центром Next Step і проєктом “Лікарі для героїв”, зробили пікнік для ветеранів на березі Дніпра. Каталися на вейкбордах, танцювали, співали та спілкувались. Це все про створення спільноти, ми хочемо, щоб у ветеранів було коло підтримки, місце, де вони приходять до своїх, де їм не потрібно нічого вигадувати, можна мовчати чи говорити. Місце комфортного спілкування з побратимами і друзями, якими вони стають.

Після Служби
Скриншот з відео на фейсбук-сторінці фонду “Після служби”

Також існує проєкт “Ветеран-конект”, який проводимо в останню середу місяця. Ветерани добре його знають, тож з радістю приходять на ці зустрічі. Іноді ми додаємо якісь нові активності, але ветерани часто кажуть: “Юль, нам не завжди потрібні розваги, ми можемо просто прийти й поспілкуватися зі своїми”.

Під опікою фонду на кінець вересня — близько 5000 людей

Скільки зараз людей перебувають під вашою опікою? Наскільки часто до вас звертаються за допомогою?

Я слідкую за реєстраціями щодня, їх у нас близько п’яти на день. Також багато звернень надходить через телефонні дзвінки, які ми теж реєструємо. 

У нас працюють три кейс-менеджери, а четверта працює безпосередньо в групі соціального супроводу бригади на Сході. Дзвінки надходять майже цілодобово, і ми вирішуємо різні питання, не завжди наймаємо адвоката чи оплачуємо медичні послуги. У нас велика мережа партнерських організацій, які допомагають, наприклад, з організацією операцій для ветеранів, які не мають статусу учасника бойових дій. 

Цифра людей, які перебувають під нашою опікою, весь час змінюється. На кінець вересня ми опрацювали 288 кейсів у напрямку юридичної допомоги, 96 ветеранів пройшли навчання та перекваліфікацію, а 88 ветеранів отримали консультацію чи допомогу у працевлаштуванні. Загалом за 2024 рік (на момент запису інтерв’ю) нами опрацьовано більше 5 тисяч звернень. 

Після Служби
Інформація про допомогу, надану фондом за 2024 рік. Скриншот з сайту pislyasluzhby.org.ua

Крім того, у нас ще діє проєкт “Зупинись, відпочинь”, який надає ветеранам і військовим можливість перепочити в готелі при залізничному вокзалі. Зазвичай нас знаходять через волонтерський пункт на вокзалі, реєструються та отримують сплачене нами місце в номері готелю. Таких звернень у нас понад 1200 в цьому році. 264 слухачів пройшли наші тренінги й навчання з соціального супроводу ветеранів від патронатних служб, а звернень до тих двох кейс-менеджерів, які ведуть патронатну підтримку, на сьогодні за пів року надійшло майже три тисячі. Це люди, які звернулися за допомогою, і з ними працювали кейс-менеджери: спілкувалися, шукали шляхи вирішення проблем, перенаправляли до лікарів або допомагали з оформленням документів та іншими питаннями.

А чи можете ви поділитися історіями успішної реабілітації ветеранів?

На сайті фонду “Після служби” є історії ветеранів, які проходять у нас реабілітацію. Наприклад, Андрій Печенюк з об’єднаної штурмової бригади Нацполіції “Лють”. Ми оплатили йому два з половиною місяці в реабілітаційному центрі “Реалайв”, і зараз намагаємося зібрати кошти на продовження лікування. Спочатку Андрій нас зупинив, коли йшов збір. Каже: “Давайте я спочатку тут побуду, подивимось, як воно буде розвиватися”. У нього були дуже сильні болі, він не був впевнений, що довго залишатиметься в ребцентрі. Але зараз він буквально починає ходити, і це великий прогрес, тому ми продовжуємо збирати кошти на його підтримку.

Ще одна історія — Саша Іванов, який зараз проходить реабілітацію в Модричах. Мама Іванова знайшла частину грошей, і ми допомогли йому продовжити реабілітацію. Хоча спочатку прогнози були невтішними, Саша вже почав ходити з паличкою.

Зараз у нас на підтримці 12 важкопоранених ветеранів, з яких для 9 ми вже зібрали гроші завдяки партнерам, ветеранським організаціям у Данії, таким як Northern Lights. Вони оплатили тримісячну реабілітацію для шести ветеранів, і ці люди досягли значних результатів у своєму відновленні.

Як до вас можуть звернутися ветерани, військові та їх рідні за допомогою?

Звернутися до нас дуже просто. Найшвидший спосіб — це зареєструватися через сайт “Після служби”. Там є кнопка “Отримати допомогу”, після натискання якої ви заповнюєте коротку реєстраційну форму, вказуєте контактну інформацію і коротко описуєте проблему, з якою потрібна допомога. Впродовж 2 днів з вами зв’яжеться відповідний кейс-менеджер фонду.

Також діють номери: +380 (50) 016 19 60; +380 (50) 016 29 60; +380 (99) 556 12 90 та пошта [email protected].

Раніше ми розповідали про те, як організація “Землячки” допомагає жінкам на фронті. Її засновниками є Ксенія Драганюк та її чоловік Андрій Колесник, які започаткували ініціативу 31 березня 2022 року. За цей час їм вдалося закрити запити на суму понад 200 млн грн. Серед наданої допомоги — бокси з жіночою гумдопомогою, бронеплити, жіноча форма, шоломи, взуття, тепловізори та інші необхідні на передовій речі.


Завантажити ще...