Не пріоритетний напрямок. Як зараз існує бахмутський спорт та чи багато спортсменів воюють
З початком повномасштабної війни в Україні з Донеччини евакуюють людей та установи. Снаряди руйнують спорткомплекси і вбивають місцевих мешканців. Ми дізнались, що в Бахмутській громаді зробили, аби вберегти зірок спорту та їхніх тренерів.
Журналісти Вільного радіо поспілкувалися із трьома представниками спортивного світу Бахмута: головою відділу фізичної культури та спорту Бахмутської міськради і одночасно президентом Федерації легкої атлетики Донецької області Віктором Лисом, тренером з вільної боротьби Максимом Єфремовим та тренер з паверліфтингу Сергієм Любченко.
Деяких спортсменів з Бахмута евакуювали організовано
С початком повномасштабної війни більшість закладів поступово евакуювали з небезпечних регіонів. Бахмутські легкоатлети не стали виключенням.
“Ми можливе все зробили. Спортсмени всі наші виїхали. Ведучі спортсмени виїхали за кордон і в західні регіони України. Тренери на дистанційному управлінні працюють. Ті спортсмени, які входять до збірних команд України — ті в Чехії у нас є, декілька спортсменів переїхали в Іспанію, Італію, Португалію на тренувальні процеси. Не найкращі часи, звісно, дуже важко. І я не знаю, як воно далі буде”, — розповідає Віктор Лис
Секцію вільної боротьби також евакуювали, розповідає Максим Єфремов, але всі спортсмени зараз знаходяться в Україні.
“Ми виїхали з Бахмута. Якусь частину училище (училище олімпійського резерву, — ред.) евакуювало, там небагато. Основних борців ми евакуювали. В самому Бахмуті зараз нічого немає, абсолютно. Ми зараз знаходимося у Полтаві, ми сюди евакуювалися, тут працюємо на базі спортивної школи. Нам допомогли тренери дещо — дали можливість займатися і їхній залі”, — каже тренер.
Але не всіх спортсменів евакуювали централізовано. Так, бахмутські паверліфтери виїжджали самотужки.
“Ми самі (виїхали, — ред.). Наші спортсмени самі роз’їхалися. Цілеспрямовано ніхто не евакуював. Всі здебільшого по території України”, — каже Сергій Любченко.
Більшість бахмутських спортивних установ не працюють
Як розповідає Віктор Лис, всі спортивні заклади міста евакуювали ще на початку війни.
“Училище олімпійського резерву — воно виїхало. Спортивна школа, інваспорт — виїхали з Бахмута. Диспансер лікувальний виїхав з Бахмута. Вони всі попереїжджали, позабирали документи, все що можна. На самому початку (повномасштабної війни, — ред.) це було ще”, — каже голова міського відділу фізкультури.
Зі спортивних закладів міста, за словами посадовця, нині продовжує працювати тільки стадіон “Металург”.
“Звісно, що наш стадіон працює, приходять люди. В основному це містяни, ходять для оздоровлення, та деякі спортсмени, які досі не виїхали та не планують поки виїжджати, але з кожним днем все менше і менше таких спортсменів”, — розповідає Віктор Лис.
За його словами з міста виїхало й багато персоналу, який працював на стадіоні, тож утримувати спортивну споруду нині доволі тяжко.
Чи проводять зараз змагання та чемпіонати
Як розповідає тренер з вільної боротьби, нині українські борці можуть змагатися лише за кордоном.
“На цей момент 2 спортсмени на зборах в Конча-Заспі, а всі інші тут, в Полтаві. Готуємося до Чемпіонату Європи. Національні чемпіонати зараз повністю скасовані у зв’язку із війною”, — розповідає Максим Єфремов.
Така ж сама ситуація й з легкою атлетикою, зазначає Віктор Лис.
“На жаль, в цьому році всі національні чемпіонати відмінили. Може бути, що у другій половині року (проведуть національні змагання, — ред.), але дуже великі сумніви в мене з цього приводу”, — каже президент ФЛАДО.
Аналогічна ситуація зі змаганнями й у пауерліфтерів, розповідає Сергій Любченко. Останні спортивні старти закінчилися у перший день війни.
“У нас пройшли два чемпіонати України з класичного жиму, екіпірувальному жиму та екіпірувального триборства. Вони як раз закінчилися — останній старт був 23 лютого. Останній день змагань був вже 24, коли почалися повномасштабні бойові дії. У нас на квітень був запланований Чемпіонат Європи з класичного пауерліфтингу, але його скасували”, — каже тренер.
Єдина можливість, де спортсмени нині можуть себе проявити — міжнародні змагання.
Грошей на спортсменів під час війни менше, тож поїхати на змагання можуть не всі
Фінансування спортсменів було проблемою ще до початку повномасштабного вторгнення. Держава підтримує їх, але цих грошей часто не вистачає, тому доводилося шукати спонсорів серед місцевих меценатів.
З початком повномасштабної війни, держава продовжує підтримувати спортсменів, але бюджет став обмеженішим.
“В першу чергу міністерство молоді та спорту підтримує, плюс у нас асоціація боротьби буде підтримувати кадетів (Чемпіонат Європи з вільної боротьби серед кадетів, — ред.), президент Федерації вільної боротьби України — він буде допомагати. Зараз тільки но, я чув, відкрилися статті по фінансуванню. Я думаю все гаразд буде”, — розповідає Максим Єфремов.
Так само підтримує держава й бахмутських легкоатлетів, каже Віктор Лис.
“По-перше, по лінії міністерства. По-друге, вони в штатних командах — там вони зарплату отримують. Потім, зовсім нещодавно було ухвалене рішення нашої адміністрації (ДонОДА, — ред.) — колегія передала списки на стипендію спортсменам, які мають особливі результати аби підтримувати таких спортсменів. Поки що рішення адміністрації немає, але я думаю, що ці питання узгоджені з головою обладміністрації, тож це буде вирішено незабаром”, — розповідає президент обласної федерації.
Проте не у всіх спортсменів достатньо грошей. Як розповідає Сергій Любченко, бахмутські паверліфтери були вимушені скасувати виступи на змаганнях через брак коштів.
“Міжнародні змагання проходять. У нас троє хлопців з Бахмута відібралися, але не змогли поїхати у зв’язку із важким фінансовим становищем та неможливість проведення централізованих тренувань. Тож в цьому році відмовилися. Нам сказали, що фінансування можливе буде у кінці року, а зараз їдьте за свої гроші”, — каже тренер.
З початком повномасштабного вторгнення Росії деякі спортсмени також стали до зброї та нині боронять Україну. Як розповідає Максим Єфремов, серед них є і його вихованці.
“Пацани пішли, їм якраз по 22-23 роки. Суддя наш пішов, національної категорії, з Бахмута”, — розповідає тренер
Стали до зброї й легкоатлети й спортивні працівники Бахмута.
“Один спортсмен наш ведучій він воює. У нас доволі багато й спортивних працівників воюють, десь чоловік 12”, — розповідає Віктор Лис.
Не стали осторонь й паверліфтери, каже Сергій Любченко. Спортсмени нині воюють проти окупантів.
“Так є, але вони не хотіли б, щоб про це казали. Всі хвилюються за свої родини”, — зазначає тренер.
Нагадаємо, з 20 травня уряд розширив перелік професій чоловіків, які можуть виїхати з України. Тепер чоловіки-спортсмени, тренери, спортивні судді та фахівці можуть виїхати на змагання за межі України на 30 днів.
Зазначимо, після початку повномасштабної війни спортсмени з Донеччини продовжують гідно представляти Україну на міжнародних змаганнях. Так, на Дефлімпіаді-2021, яка проходила у Бразилії, спортсменки з окупованого нині Маріуполя здобули 5 медалей у скарбничку національної збірної.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.