20 травня уряд розширив перелік професій чоловіків, які можуть виїхати з України. У список внесли 4 нові категорії. Розповідаємо, хто саме може скористатися цим правом та що для цього потрібно.
Про це в ефірі проєкту Вільного радіо “Сідай, розкажу” розповіла юристка БФ “Право на захист” Євгенія Холодна.
20 травня Кабмін додав 4 нові категорії до переліку професій чоловіків, яким можна за кордон під час воєнного стану.
“Це водії, які здійснюють перевезення медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги. Друга категорія — це водії-перевізники, які мають ліцензію на перевезення вантажів та пасажирів. Третя категорія — це працівники підприємств залізничного транспорту. І остання категорія — це спортсмени національних збірних, їхні тренери, спортивні судді та фахівці, які супроводжують таких спортсменів”, — розповідає юристка.
Однак для кожної категорії з цього переліку є певні обмеження щодо часу перебування за кордоном. Також при перетині кордону чоловікам треба мати відповідні документи.
Так, спортсменами, тренерам та спортивним суддям необхідно мати рішення від Міністерства молоді та спорту про включення їх у список учасників спортивного заходу.
“На підставі цього рішення вони зможуть виїхати за кордон на строк не більше 30 календарних днів. Разом із тим цей строк може бути більший, якщо між деякими спортивними заходами, в яких вони беруть участь, маленький розрив, а саме до 10 робочих днів”, — каже Євгенія Холодна.
Водіям-перевізникам потрібен ширший перелік документів. За словами юристки, для виїзду за кордон таким чоловікам необхідно пройти наступні кроки:
“Щодо дозволу, якщо це перевезення вантажу, то тут може перетинати [кордон] лише один водій транспортного засобу (в одному ТЗ, — ред.). У випадку, якщо це пасажирське перевезення, то можуть бути два водії в одному ТЗ. Строк безперервного перебування таких водіїв за кордоном не може перевищувати 45 календарних днів. І у випадку порушення таких строків Укртрансбезпека припинить доступ до перетину кордону на три місяці”, — каже юристка.
Третя нова категорія чоловіків, яким дозволили виїжджати за кордон — водії, які везуть гуманітарну допомогу.
“Це така категорія водіїв, які здійснюють перевезення медичних вантажів або вантажів гуманітарної допомоги. Тут щодо транспортного засобу взагалі все просто. Просто зазначено “автомобільний транспортний засіб”. Тобто немає вимоги ані до ліцензії, ані до ваги ТЗ. Тут важливою є мета такого перевезення, а саме для потреб ЗСУ, інших державних воєнних формувань або для населення України”, — розповідає Євгенія Холодна.
Аби отримати дозвіл на перетин держкордону, такі водії мають виконати наступні кроки:
“Рішення на перетин держкордону строкове. Воно одноразово може бути видане не більш ніж на пів року. При цьому безперервно за кордоном людина може бути не більш ніж 30 календарних днів. У випадку перевищення строку або якщо мета поїздки змінилася, то рішення про виїзд за кордон скасовується і відпадають законні підстави перебування особи за кордоном”, — пояснює Євгенія Холодна.
Четверта категорія професій чоловіків, яким держава дозволила виїжджати за кордон — це залізничники.
“Тут взагалі все досить просто. У них має бути рішення про виїзд за межі України. Якщо це працівники Укрзалізниці або підприємства залізничного транспорту, які підвідомчі Мінінфраструктури, то таке рішення дає Мінінфраструктури. Якщо це якесь локальне підприємство, то таке рішення дає військова адміністрація”, — зазначає юристка.
Також виїхати за межі України мають право ще 3 категорій чоловіків, каже юристка. Це:
Нагадаємо, 22 травня парламентарі ухвалили закон про продовження воєнного стану в Україні. Він триватиме щонайменше до кінця літа. На цей самий період продовжується і загальна мобілізація.
Читайте також: