Кого та на скільки випускають під час війни
Фото: Новинарня

20 травня уряд розширив перелік професій чоловіків, які можуть виїхати з України. У список внесли 4 нові категорії. Розповідаємо, хто саме може скористатися цим правом та що для цього потрібно.

 

Про це в ефірі проєкту Вільного радіо “Сідай, розкажу” розповіла юристка БФ “Право на захист” Євгенія Холодна.

20 травня Кабмін додав 4 нові категорії до переліку професій чоловіків, яким можна за кордон під час воєнного стану.

Це водії, які здійснюють перевезення медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги. Друга категорія — це водії-перевізники, які мають ліцензію на перевезення вантажів та пасажирів. Третя категорія — це працівники підприємств залізничного транспорту. І остання категорія — це спортсмени національних збірних, їхні тренери, спортивні судді та фахівці, які супроводжують таких спортсменів”, — розповідає юристка.        

Однак для кожної категорії з цього переліку є певні обмеження щодо часу перебування за кордоном. Також при перетині кордону чоловікам треба мати відповідні документи. 

Так, спортсменами, тренерам та спортивним суддям необхідно мати рішення від Міністерства молоді та спорту про включення їх у список учасників спортивного заходу.

“На підставі цього рішення вони зможуть виїхати за кордон на строк не більше 30 календарних днів. Разом із тим цей строк може бути більший, якщо між деякими спортивними заходами, в яких вони беруть участь, маленький розрив, а саме до 10 робочих днів”, — каже Євгенія Холодна.

Водіям-перевізникам потрібен ширший перелік документів. За словами юристки, для виїзду за кордон таким чоловікам необхідно пройти наступні кроки:

  1. Перевізник повинен мати ліценцію на послуги з автоперевезень та керувати транспортним засобом, який є засобом провадження господарської діяльності (вагою не меншою, рівною або більшою за 3 500 кг);
  2. Роботодавець водія зобов’язаний направити заявку до Укртрансбезпеки та доповнити її ліцензією водія;
  3. Укртрансбезпека має перевірити цю ліцензію та включити перевізника до інформаційної системи.

Щодо дозволу, якщо це перевезення вантажу, то тут може перетинати [кордон] лише один водій транспортного засобу (в одному ТЗ, — ред.). У випадку, якщо це пасажирське перевезення, то можуть бути два водії в одному ТЗ. Строк безперервного перебування таких водіїв за кордоном не може перевищувати 45 календарних днів. І у випадку порушення таких строків Укртрансбезпека припинить доступ до перетину кордону на три місяці”, — каже юристка.

Третя нова категорія чоловіків, яким дозволили виїжджати за кордон — водії, які везуть гуманітарну допомогу

Це така категорія водіїв, які здійснюють перевезення медичних вантажів або вантажів гуманітарної допомоги. Тут щодо транспортного засобу взагалі все просто. Просто зазначено “автомобільний транспортний засіб”. Тобто немає вимоги ані до ліцензії, ані до ваги ТЗ. Тут важливою є мета такого перевезення, а саме для потреб ЗСУ, інших державних воєнних формувань або для населення України”, — розповідає Євгенія Холодна.

Аби отримати дозвіл на перетин держкордону, такі водії мають виконати наступні кроки: 

  1. Отримати лист від відправника чи отримувача допомоги (військових, правоохоронців, військової адміністрації, медзакладу тощо), який підтвердить обсяг вантажу та кількість транспортних засобів для виїзду за кордон;
  2. З цим листом водій має отримати рішення на дозвіл перетину держкордону від Мінінфраструктури або обласної військової адміністрації;
  3. Водій має звернутися до Укртрансбезпеки, аби інформацію про цього внесли в систему.

Рішення на перетин держкордону строкове. Воно одноразово може бути видане не більш ніж на пів року. При цьому безперервно за кордоном людина може бути не більш ніж 30 календарних днів. У випадку перевищення строку або якщо мета поїздки змінилася, то рішення про виїзд за кордон скасовується і відпадають законні підстави перебування особи за кордоном”, — пояснює Євгенія Холодна.

Четверта категорія професій чоловіків, яким держава дозволила виїжджати за кордон — це залізничники.      

Тут взагалі все досить просто. У них має бути рішення про виїзд за межі України. Якщо це працівники Укрзалізниці або підприємства залізничного транспорту, які підвідомчі Мінінфраструктури, то таке рішення дає Мінінфраструктури. Якщо це якесь локальне підприємство, то таке рішення дає військова адміністрація”, — зазначає юристка.

Також виїхати за межі України мають право ще 3 категорій чоловіків, каже юристка. Це: 

  1. Люди з інвалідністю будь-якої групи. Вони можуть перетнути кордон з одним з наступних документів: довідкою про огляд МСЕК, відповідним посвідченням, пенсійним посвідченням чи посвідченням про отримання соціальної допомоги (в якому має бути зазначена група та причина інвалідності), довідкою для отримання пільг людей з інвалідністю. Додатково звертатися до військкоматів не потрібно.
  2. Працівники, “заброньовані” на період мобілізації. Їм необхідний документ, який підтверджує бронювання. Це витяг з наказу Мінекономіки та документ про відрядження (це може бути витяг з наказу, посвідчення про відрядження або лист-звернення до Держприкордонслужби).
  3. Чоловіки, які виховують трьох або більше дітей до 18 років. Для виїзду потрібні наступні документи: свідоцтво про народження (може бути медичне свідоцтво), свідоцтво про реєстрацію шлюбу із матір’ю дітей (якщо чоловік виховує дітей від першого шлюбу, потрібне свідоцтво про розлучення та визначення місця проживання дитини саме з батьком або відповідний нотаріальний договір), посвідчення батьків багатодітної родини.

Нагадаємо, 22 травня парламентарі ухвалили закон про продовження воєнного стану в Україні. Він триватиме щонайменше до кінця літа. На цей самий період продовжується і загальна мобілізація.   

Читайте також:


Завантажити ще...