Державна програма “Доступні кредити 5-7-9%” в Донецькій області фактично не працює, оскільки з 530 поданих заявок на кредит схвалили 36. Причиною цього в ДонОДА вбачають суворі умови кредитування від банків та бойові дії в регіоні.
Про результати роботи цієї програми доповіли під час колегії Донецької облдержадміністрації.
В.о. директора департаменту економіки Галина Чурікова повідомила: кредит отримали лише близько 7% від тих, хто на нього подавався.
“За оперативними даними банків-партнерів по Донецькій області подано близько 530 заявок на отримання кредитів. Проте надано лише 36 кредитів на суму 35,1 млн грн. Це демонструє, що для бізнесу Донеччини програма не працює в повному обсязі”, — каже посадовиця.
За даними інфографіки ДонОДА, кредити видали “Приватбанк”, “Ощадбанк” та “Укргазбанк”.
Голова Донецької ОДА Павло Кириленко резюмував: ця програма на Донеччині фактично не працює.
“Фактор проведення ООС є (бойові дії Операції об’єднаних сил, — ред) — можливо він є ключовим в цьому питанні, не будемо робити передчасних висновків”, — зазначив Павло Кириленко.
Чому видали так мало кредитів?
В ДонОДА зазначили, що облдержадміністрація не є учасником цієї програми та не визначає правила надання кредиту, оскільки це урядова програма. Головною причиною малої кількості виданих кредитів називають суворі умови кредитування.
“Саме чому вона не працює ніде — ні в Донецькій, ні в інших областях? Умови кредитування, які були висунуті банками (існування 3 роки, прибуткова діяльність підприємства, існування кредитної історії) — вони не дають підприємствам, які потребують коштів, отримати кредити, оскільки вони (підприємства, — ред.) не відповідають всім вимогам”, — пояснив на колегії перший заступник голови Донецької ОДА Ігор Мороз.
Він додав: уряд вже 2 рази вносив зміни до цієї програми, пом’якшуючи вимоги. Але все одно умови кредитування залишаються нереалістичними для більшості підприємців, які їх потребують.
“Те, що залишилося на цей день, не дає можливості новоствореним підприємствам, які подавали останню звітність зі збитками, отримати ці кредити”, — каже посадовець.
Додамо, в Мінреінтеграції знають про низьку кількість виданих кредитів та планують ще спрощувати цю програму. Про це йшлося й під час візиту на Донеччину першого заступника міністра з питань реінтеграції та ТОТ Ростислава Землинського.
“Ми офіційно опрацюємо та надамо наші пропозиції в Міністерство реінтеграції до постанови Кабміну № 28 від 24.01.2020. Тому аби розширити діапазон нашого бачення, потрібно, щоб до цього долучалися міста, райони та ОТГ, а також всі, хто має пропозиції щодо удосконалення порядку кредитування”, — каже Галина Чурікова.
Нагадаємо, на Донеччині програма “Доступні кредити 5-7-9%” запрацювала в лютому. Перший такий кредит отримав мешканець Маріуполя.
Читайте також: