Ще з давніх часів деякі народи починали відлік року з дня весняного рівнодення. Вважалося, що ця подія ознаменовує перемогу світла над темрявою, після чого природа починає прокидатися. Розповідаємо, що відбувається в цей день з нашою планетою та яке астрономічне явище буде наступним.
Земля обертається навколо Сонця під певним кутом. Відповідно, світило віддає більше тепла і світла тій півкулі, яка до нього ближче. Але двічі на рік земний екватор перебуває під прямим кутом до Сонця. У цей момент обидві півкулі отримують однакову кількість світла, а в тіні залишається рівно половина планети. Через це тривалість дня і ночі на одну добу стає однаковою – по 12 годин. Це явище називається рівноденням.
Розрізняють весняне та осіннє рівнодення. Перше припадає на 20 або 21 березня, а друге – на 22 чи 23 вересня.
Окрім рівнодення, є ще дні сонцестояння. Їх у році теж два: влітку та взимку. Це явище також пов’язане з позицією Землі відносно Сонця. Але якщо під час рівнодення день і ніч вирівнюються, сонцестояння – це період, коли день і ніч максимально різні за тривалістю.
Зимове сонцестояння відбувається 20-22 грудня. В один із цих днів планета найбільш наближена до світила південною півкулею, через що північна отримує найменше світла. І навпаки, коли Сонце максимально освітлює північну півкулю (це випадає на 20 або 21 червня), відбувається літнє сонцестояння.
Для багатьох народів цей день є символічним. Давні слов’яни, які жили у дохристиянські часи, обрали цю дату Новим роком. Вони сприймали рівнодення як передвісника перемоги світла над темрявою. І справді: сонце віддає все більше тепла і світла, і природа починає оживати після зимівлі.
У деяких країнах рівнодення й досі вважається початком року. Це, зокрема, Іран, Афганістан, Таджикистан, Казахстан, Киргизстан та Узбекистан.
Крім того, сьогодні у світі святкують День казки. Ми підготували для вас цікавий матеріал про дитячі оповідання, сюжет яких у дорослому віці сприймається зовсім інакше.