Хвороба підвищеного тиску крові у наших судинах не завдає болю. Цим й небезпечна: її ускладнення можуть вразити мозок, серце, нирки чи зір.
Міфи та факти про небезпечний недуг озвучує та коментує сімейний лікар бахмутської амбулаторії № 6 Тарас Коваль. Розмову ми приурочили до Всесвітнього дня боротьби з артеріальною гіпертензією.
Лікарі стверджують: спадковість важлива у розвитку гіпертонії, але не означає, що у вас вона буде, тому нічого робити й не варто.
“Якщо є головний біль, запаморочення, дискомфорт та біль в області серця — в будь-якому віці варто міряти тиск та записувати ці дані. А якщо є фактори схильності до цієї хвороби, то це треба робити навіть без ознак поганого самопочуття”, — каже Тарас Коваль.
Тому якщо у ваших батьків підвищений тиск, а ви дотримуєтесь здорового способу життя, це може захистити вас від розвитку гіпертонії. А періодичне вимірювання тиску допоможе вчасно виявити проблему.
Насправді ця хвороба зустрічається у молоді й навіть у дітей. У таких пацієнтів, за словами терапевта, тиск може підніматися навіть без будь-яких скарг та проявів.
“Наймолодший пацієнт з гіпертонічною хворобою, який у мене був, — це дитина 12 років, з нормальною вагою тіла. Зараз цьому хлопцю 15 років, він стоїть на обліку, приймає пігулки, консультується у кардіолога, тощо. Він скаржився на головні болі, дискомфорт в області серця, задишку при заняттях спортом”, – каже сімейний лікар.
Лікар Коваль додає: у бабусь та дідусів юного гіпертоніка теж ця хвороба, але вона розвинулася у набагато пізнішому віці.
“Тому ніхто цього не очікував. Зараз на фоні лікування все нормально. Спостерігатимемо за ним й надалі”, — розповідає Тарас Коваль.
І за даними медиків, ця тенденція лише зростає, адже серед молоді все більше людей з ожирінням, які харчуються нездоровою їжею, мало рухаються та вже мають шкідливі звички.
Такий підхід може призвести до розвитку серйозних ускладнень, каже сімейний лікар.
“Ви допускаєте високі цифри тиску, вам стає погано. В цей момент може розвинутись інфаркт, інсульт, і таблетка не встигне спрацювати. Вчора сусідка у розмові сказала, що бачить мою кепку, а замість мого обличчя — золотий диск перед очима. Вона прийшла додому, поміряла тиск, виявилося 180 мм рт ст”, — розповідає лікар 6-ї амбулаторії.
Отже, лікарі Всесвітньої організації охорони здоров’я радять: аби запобігти таким ускладненням, треба дотримуватись здорового способу життя та регулярно приймати пігулки. При цьому саме такі, які нормалізують ваш тиск. Ваш сімейний лікар має підібрати таку комбінацію ліків та в таких дозах, аби від них ваш тиск був нижчий ніж 140/90 мм рт.ст. Ці пігулки ви повинні пити щодня, — тільки так вдасться взяти тиск під контроль та зберегти досягнутий результат.
Деякі люди вважають високий тиск своїм нормальним станом, тому що не мають абсолютно ніяких скарг. Проте це не означає, що лікуватись не потрібно.
“У людей є тиск, при якому вони звикли жити, його звуть “робочим тиском”. Але це не значить, що воно завжди “хороше”. Якщо людина звикла жити з тиском 180 мм рт. ст. та почувається ніби добре, це не значить, що завтра воно не підніметься на 220 та не принесе інсульт”, — пояснює поширену помилку лікар.
Такий тиск все одно необхідно поступово знижувати, навіть якщо немає болю та дискомфорту. Якщо ж цього не робити, хвороба прогресуватиме й страждатимуть серце, судини й нирки.
“І чим раніше люди починають знижувати свій тиск, тим краще буде прогноз (тобто менше з них помруть від інфарктів та інсультів, — ред.)”, — зазначає лікар.
Таке “лікування” не допоможе взяти тиск під контроль.
“Це абсолютно неправильно. Це як поїсти двічі на рік. А, умовно кажучи, “треба кожного дня бути ситим”, — приводить аналогію Тарас Коваль.
Тому потрібно саме регулярно та ретельно приймати ліки, призначені сімейним лікарем. Медики ВООЗ додають: наукових доказів ефективності саме внутрішньовенних крапельниць немає.
У випадку проблем з тиском народні методи не працюють.
“Дуже рідко коли народні методи дають якийсь ефект взагалі, і з гіпертонією зокрема. Навіть якщо якісь методи дають якийсь незначний ефект, часто й густо його недостатньо. І якщо покладатись лише на них, можна “піймати” собі інсульт, інфаркт…”, — каже лікар офіційної медицини.
Тому не гайте часу на настоянки та ванни, вони не допоможуть. З підвищеним тиском записуйтесь на прийом до сімейного лікаря й виконуйте його рекомендації.
Нині у лікарів немає вікових норм артеріального тиску: на вік не зважають, а орієнтуються лише по цифрах тонометра (апарату для вимірювання кров’яного тиску, — ред.)
“Якщо є гіпертонічна хвороба, вона дійсно може прогресувати, й тиск підвищується все більше. Але при якісному лікуванні це не обов’язково: можна зберігати “гарний” тиск та підтримувати активність людини”, — каже Тарас Коваль.
Він додає зі своєї практики: багато з його вже майже лежачих літніх пацієнтів змогли встати та знову бути мобільними.
“У мене неодноразово були літні пацієнти з високим тиском, які вже злягли, а потім їм почали регулярно давати пігулки, і вони знов починали обслуговувати себе, вони знов могли виходити на свій городик тощо”, — згадує сімейник.
Нагадаємо, наприкінці січня у Дружківці перекинувся рейсовий автобус, тому що у водія за кермом стався інсульт. У ДТП тоді постраждали двоє пасажирів.
Читайте також: