Зміни в порядку надання декретної відпустки дозволять жінкам обирати дати, коли її використати. Тепер лікарняний у зв’язку з вагітністю і пологами можна взяти вже після народження дитини. Зробити це дозволяється, якщо немає медичних протипоказань.
Про виплати і терміни декретної відпустки у 2023 році розбираємось у документах та з роз’ясненнями начальниці відділу супроводження звернень УСЗН Костянтинівської міськради Тетяна Мирошниченко.
Декретна відпустка у 2023 році може змінюватись по датах. Тепер її необов’язково брати за кілька місяців до народження дитини. Декретна відпустка після пологів може розпочатися за бажанням жінки.
Новий закон про декретну відпустку президент України підписав 26 липня. Йдеться про законопроєкт №9271 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами”.
Оформлення декретної відпустки тепер можливе не обов’язково за кілька місяців до пологів. Усю тривалість відпустки можна взяти після народження дитини. Такий варіант можливий з дозволу лікаря, якщо жінка не має протипоказань і не має знаходитись під наглядом медперсоналу до пологів.
“За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань,
частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів (починаючи з дня пологів). При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів)”, — йдеться у законопроєкті.
Декретна відпустка до пологів може не використовуватись, це не впливає на виплати, каже начальниця відділу супроводження звернень УСЗН Костянтинівської міськради Тетяна Мирошниченко.
“Допомога обчислюється сумарно і призначається в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки фактично використаних до пологів. Ми враховуємо 126 чи 140 днів, а коли вони були використані: до чи після пологів, не впливає на виплату”, — розповідає Тетяна Мирошниченко.
“Аби отримати виплати, звернутись до УСЗН треба не пізніше, ніж через 6 місяців з дня закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами. Закінчився лікарняний лист, наприклад, 25 серпня. От 25 серпня і ще пів року можна звертатись для оформлення виплати. У разі, якщо мине вже сім місяців, то право отримати кошти втрачається. Після отримання лікарняного з ним звертаються до УСЗН. У разі, якщо пологи були ускладненні, додається ще один лікарняний”, — каже Тетяна Мирошниченко.
Жінки, які йдуть в декрет з роботи, отримують допомогу по вагітності та пологах у розмірі 100% середньої зарплати з Пенсійного фонду України. Формула декретних виплат — це середня зарплата жінки за один календарний день протягом останнього року × кількість днів відпустки. Отримати виплати можуть і ті жінки, які не були застраховані в системі обов’язкового державного страхування. Сума допомоги залежить від статусу:
Крім того, усі породіллі мають право отримати допомогу при народженні дитини. У 2023 році це 41 тис. 280 грн. Одноразово виплачують 10 тис. 320 грн, потім протягом трьох років по 860 грн на місяць.
Нагадаємо, з 2021 року в Україні у декретну відпустку можуть піти не лише жінки, а й чоловіки.