Шукали як зробити кращою школу для дітей, а знайшли грант, однодумців, наставників і нові знання. У Званівській ОТГ стало ще більше активних жінок, які готові братися за покращення своєї громади. Зараз вони самотужки ремонтують найбільший спортзал громади. А ми розпитали волонтерок про їхній проєкт та подивилися, що їм вже вдалося оновити.
Званівську ЗОШ I – III ступенів можна побачити здалека: будівля хоча й не висока, але більша за домівки селян. Перше, що впадає в око, коли наближаєшся до школи, – з десяток дитячих і дорослих велосипедів, припаркованих поряд. Для селян це основний транспорт.
У фоє нас зустрічає вивіска “Жінки проти насилля”. Званівські активістки готуються презентувати свій проєкт. Сьогодні вони показуватимуть результати своєї роботи. У хол винесли апаратуру, яку закупили за спонсорські гроші – грант виграла засновниця ГО “Чарівні руни” Юлія Тимчак з ініціативною групою односельчанок.
У школі навчаються близько 150 учнів, з-поміж них є і діти Юлії. Жінка розповідає: у закладі є кілька невирішених проблем. Однією з них була спортивна зала, яка стояла без ремонту роками. Але оцінювали її оновлення і в 300 тисяч, і в 3 мільйони. А таких грошей у громади немає. До того ж, заняття для дітей проводять зі старим спортінвентарем. Тому Юлія разом з іншими жінками – вчительками та мамами школярів – вирішили відновити приміщення власними силами, а для закупівлі обладнання подати заявку на грант.
“Ми взялися ремонтувати спортивну залу без копійки грошей. Це наш власний внесок: усі фарби, білила, будівельні ліси ми, скажімо так, наколядували. Закупили понад 100 літрів водоемульсійної фарби, 41 банку емалі красивого фісташкового кольору для стін, 12 банок різнокольорової емалі для підлоги”, – каже Юлія Тимчак.
Педагогиня-організаторка Вікторія Смолинська веде нас до спортивної зали. У великому приміщенні з типовим для спортзалів відлунням робота в самому розпалі. На підлозі та у повітрі – пил від побілки, стіни вкриті латками шпаклівки. До фінішу ще багато, але основний обсяг робіт позаду.
“Ми вже, в принципі, закінчуємо, зараз ось шпаклюємо. Ми вже майже підібралися до фарбування. Як на мене, це вже буде чиста робота після того, як ми все тут вирівнювали й білили”, – говорить Вікторія Смолинська.
Ремонт тут триває з кінця жовтня. Поки діти сиділи на канікулах, а потім деякий час навчалися дистанційно, їхні батьки та вчителі щодня приходили до школи, щоб зайнятися спільною справою. Команда будівельниць-аматорок і зараз продовжує працювати, але вже після уроків.
Допомагають і кілька чоловіків, та все ж колектив здебільшого жіночий: за шпателі та пензлі взялися вчительки, директорка школи, мами учнів. Зараз ремонт спортзалу – це частина проєкту, який гуртує жінок, щоб зробити їх більш упевненими в собі. Починалося все ще півтора року тому.
“Ми написали до 10 проєктів, аби відремонтувати спортзал. А тоді Юлія Тимчак запросила нас в “Український жіночий фонд” і сказала: “В нас будуть проєкти, і ви можете теж взяти участь”. Ми ще не знали жодних подробиць і ні на що не сподівалися. Але ми походили на тренінги, де нам доступно розповіли як зробити, щоб проєкт пройшов, як його правильно розробити. І ми змогли податися і виграти грант”, – розповідає педагогиня.
Проєкт, який об’єднав жінок, націлений на протидію домашньому насильству та гендерно зумовленій нерівності. Спочатку ініціативні мешканки Званівки їздили на заняття з психологами, відвідували курси самооборони. А коли набули необхідних знань – самі почали влаштовувати тренінги для жінок з громади.
В рамках грантової програми ПРООН виділив школі близько 100 тисяч гривень. Щоправда, гроші пішли не на ремонт, а на придбання необхідного для учнів обладнання. Відновлювали спортзал вже самі, щоб було де розмістити інвентар.
“З великого це 3 тренажери, 10 степ-платформ. Ми охопили близько 8 спортивних напрямків: фітнес, бадмінтон, волейбол, йога та інше”, – каже Юлія Тимчак.
Поки що спортивний інвентар розмістили у залі хореографії. Це приміщення вже відремонтоване, його відновили кілька років тому в рамках одного з районних проєктів. Туди ходять займатися учні, вчителі та навіть батьки. Коли команда волонтерок завершить усі роботи у спортзалі, тренажери перенесуть.
На переоснащення спортивної зали витратили лише частину спонсорських коштів. За решту закупили музичне обладнання, інтерактивну дошку, ноутбук та інше необхідне для школи устаткування. Додатково власним коштом волонтерки придбали проєктор.
І хоча ремонт у спортзалі ще триває, 25 листопада у школі відбулася презентація проєкту. Поспішали, бо боялися нових карантинних обмежень, каже Юлія Тимчак.
“Ми запланували цей захід давно, але трошки не встигаємо. Були вибори, ми чекали, поки оберуть нову голову громади, і це все наклалося. Але нам вже є що показати. Ми переживаємо, що жорсткий карантин з дня на день запровадять, тому поспішаємо”, – говорить званівська активістка.
Через протиепідемічні обмеження захід провели з мінімальною кількістю учасників. Невеличкий концерт влаштували, щоб відзвітувати перед спонсорами про виконану роботу. У виступах школярів задіяли придбаний інвентар.
У подальших планах ініціативної групи – провести у школі нормальний інтернет. Зараз його швидкості не вистачає навіть для роботи мультимедійних дошок, одну з яких купили на виграні гроші. Тому жінки планують подати заявку на ще один грант.
Читайте також: