писанки Дмитра Денисенка
Фото: Вільне радіо
string(33) "Фото: Вільне радіо"

Як просте куряче яйце перетворюється перед Великоднем на витвір народного мистецтва та які сенси несе?

 

Маловідомі факти про давнє українське мистецтво Вільному радіо розповів видатний писанкар з Донеччини Дмитро Денисенко.

  • Розпис писанки писачком з воском та фарбами — це медитація. Ця техніка вимагає від людини зосередженості та певного ритму дихання, аби лінії на писанці вийшли гарними.  

“Ви маєте витримати ритм: прогріли віск — затамували подих — прописали лінію, прогріли — затамували подих — прописали. Таким чином ви увійдете у стан медитації. Маєте бути внутрішньо спокійними та думати тільки про найкраще. Тому що зараз всі ваші негативні думки будуть віддзеркалюватись на писанці”, — пояснює писанкар.   

писанкар з Донеччини Дмитро Денисенко
Писанкар Дмитро Денисенко. Фото: Вільне радіо
  • Усі воскові лінії мають бути на розписуваному яйці безперервні, тобто замкнені. 

“Традиція розпису писанки така, що всі кола, які є на писанці, мають бути замкнені. Тоді вони нестимуть функцію оберега”, — каже Дмитро Денисенко.

розпис писанки писачком
Так розписують писанки писачком у традиційній восковій техніці. Фото: Вільне радіо
  • У писанках, розписаних майстрами, кожний елемент та колір щось позначають

“Ми розписуємо не просто що нам заманеться, а ми прописуємо те, що нам заповіли наші пращури. Певний відсоток в малюнку — жовтого, чорного та білих ліній. Нічого зайвого немає. І ви маєте “вміти читати” все, що зображено на писанці”, — відкриває секрети давнього українського мистецтва писанкар.

Ми розібрали “коди писанки” в інтерактиві: наводьте курсор на позначки та дізнавайтесь що означає у писанці той чи інший елемент:


“Словами зображене на писанці звучить так: “Ми бажаємо добра, добробуту, здоров’я та родинного щастя”. Ми “засіюємо” кращі думки”, — “розшифровує” цю писанку Дмитро Денисенко.      

  • Писанки можна розписувати не лише до Великодня, а й протягом усього року.

“Є писанки до Трійці, є на Святого Миколая. Вони відрізняються кольором, орнаментом, значенням”, — каже Дмитро Денисенко.

писанка до Трійці
Писанки до Трійці можуть бути такими. Фото з відкритих джерел

Читайте також: Як самому розписати писанку до Великодня (покроковий майстерклас)

  • Писанки розповідають, якою була Україна в минулому. Тому що їх розписують по-іншому в різних історико-етнографічних районах країни. І ці райони відрізняються від сучасного адміністративного поділу країни на області. 
історико-етнографічні райони України
Історико-етнографічні райони України. Джерело: Вікіпедія

“Ми зараз не про сучасні області говоримо. Етнографи наприкінці XIX століття не фотографували, а замальовували зразки писанок. На їхній основі ми знаємо, як розписували писанки Поділля, Волині, на західній Україні це може бути Бойківщина, Лемківщина, Покуття,  —  це терміни з етнографії України”, — пояснює писанкар. 

На сході України етнографічні райони — це Слобожанщина та Приазов’я. 

  • У Бахмуті був єдиний на сході музей писанкарства.

“В ньому знаходиться (знаходилася до повномасштабної війни, — ред.) понад тисяча експонатів з усіх історико-етнографічних районів. До 2014 до нього приїздили групи дітей, родини з Горлівки, Донецька, Волновахи, Харкова та багатьох інших міст сходу”, — каже творець цього музею Дмитро Денисенко.

  • Виготовлення писачків — це нині ювелірна робота, яку подекуди виконують на українських військових заводах.

“У писачка (який має бути з кольорового металу) дуже важлива конструкція. Металева частина писачка виточена на токарному станку, це виготовляє людина на військовому заводі у столиці. Висвердлюється отвір різних діаметрів — від 0,1 до 0,5 мм, від цього залежить товщина лінії, яку ви отримаєте”, — пояснює писанкар.

  • Писанки можна фарбувати натуральними фарбами. Вони фактично одноразові  —  швидко псуються навіть у холодильнику.

“Зараз навесні Україною шириться нове віяння: природні фарби рослин для розписування писанок. Аби покращити цей природний колір, у ці фарби додають галуни, які використовують в медицині”, — розповідає писанкар. 

писанки пофарбовані лушпинням
Писанки, розписані віском та пофарбовані цибулинням. Фото: Вільне радіо

Найдоступніша та найпростіша у використанні натуральна фарба — це цибулиння. Журналісти Вільного радіо перевірили: вона чудово працює і з восковою технікою. Варто лише заварити цибулиння у каструлі з водою (чим більше його буде, тим інтенсивнішою буде фарба).

Світлої Великодньої неділі!

Читайте також:


Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.


Спонсор
Завантажити ще...