Зображення до посту Обмежена придатність до військової служби: як оформити та що потрібно знати
Військовий на прийомі у лікаря. Фото: АрміяInform

Обмежено придатний у військовий час теж підлягає мобілізації. Однак людину направлятимуть не на всі види служби та мають враховувати стан здоров’я. Пояснюємо, де саме служать військові з обмеженою придатністю, як її оформити та які можуть виникнути труднощі під час медкомісії. 

 

Про особливості обмеженої придатності військових під час війни Вільне радіо розпитало адвокатку Катерину Жегестовську. 

Як в Україні визначається придатність до служби

Проходження медичного обстеження — обов’язкова умова для всіх військовозобов’язаних. Саме під час нього військово-лікарська комісія вирішує, чи придатна людина до служби в армії. 

Для довідки:
Військово-лікарська комісія (ВЛК) — це спеціальна медична комісія, яку проходить кожен військовозобовʼязаний після отримання відповідної повістки чи військовослужбовець після поранення. Комісія проводить оцінку придатності до військової служби  за станом здоров’я призовників, військовослужбовців та військовозобов’язаних.

Після закінчення медичного огляду під час мобілізації ВЛК виносить одну з таких постанов:

  • придатний до військової служби;
  • тимчасово непридатний до військової служби;
  • непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку;
  • непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час.

При тимчасовій непридатності військовий не служить від 6 до 12 місяців, але перебуває у військовій частині, як правило у місці її дислокації. Коли цей термін спливе, знадобиться повторний медогляд.

Для довідки:
Відповідно до підпункту “б” пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону “Про військову службу та військовий обов’язок” військовослужбовці, які проходять службу за призовом під час мобілізації, можуть бути звільнені від неї за станом здоров’я. Для цього потрібен висновок ВЛК про непридатність до служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.

“Важливо розуміти, що 1 чи 2 група інвалідності не мають нічого спільного із рівнем придатності. Обмежено придатний зовсім не означає, що у людини є група інвалідності і навпаки. Маю багато клієнтів, які були або [отримали інвалідність] 2 групи після важких поранень, за придатністю — обмежені і надалі проходять службу”, — зазначає Катерина Жегестовська. 

Придатний до служби або обмежено придатний військовий чи військовозобов’язаний може оскаржити висновок ВЛК, якщо він не погоджується з ним. Подати скаргу або позов потрібно до комісії вищого рівня або суду.  Докладніше про цю процедуру читайте у нашому матеріалі: “Як оскаржити постанову військово-лікарської комісії (роз’яснення, контакти юристів)”.

Що означає обмежено придатний у військовий час

Непридатний у мирний час і обмежено придатний у військовий — людина, яка отримала такий медвисновок, може служити в армії під час війни. 

“[Це] лише свідчить про те, що деякі види служби та роботи протипоказані. Тобто особливості стану здоровʼя військовозобов’язаного повинні бути враховані під час призову. Після проходження медичної комісії ступінь придатності призовника визначається наявністю певних захворювань. На жаль, на практиці деякі ВЛК проводяться формально, без повного обстеження відповідними спеціалістами”, — каже адвокатка. 

Обмежено придатні у воєнний час військові, як затверджено у наказі Міноборони №402, не можуть служити у

  • десантних військах;
  • плавскладі флоту;
  • морській піхоті;
  • спецспорудах.

Обмежено придатні до служби військові теж належать до категорії українців, на яких поширюється заборона виїзду за кордон у воєнний час. 

Де служать обмежено придатні під час війни

Обмежено придатний до військової служби у воєнний час може залучатися до робити у:

  • частинах або підрозділах забезпечення;
  • військкоматах (ТЦК та СП);
  • установах, організаціях і закладах освіти. 

Також, як уточнює фахівчиня, такі військові можуть виконувати завдання на передовій, якщо їм дозволяє стан здоров’я. 

“Є [хибна] думка, що обмежено придатні у воєнний час підлягають мобілізації, [але] їх не відправляють безпосередньо на лінію бойових зіткнень чи на “нуль”. На практиці в діючих бойових частинах обмежена придатність особового складу може складати до 80%”, — ділиться адвокатка Катерина Жегестовська. 

Вона підкреслює: ВЛК у своїй постанові повинна обов’язкового вказати види служби та роботи, які протипоказані конкретному військовослужбовцю. 

ВЛК
Фото: Армія.Inform

 

“Важливо наполягати, щоб у довідці ВЛК зазначили обмежену придатність із вказівкою на статті Розкладу хвороб”, — додає фахівчиня.

Крім цього, за необхідності частково придатний у військовий час захисник, який вже служить, має право на переміщення. 

“Важливо не писати рапорт про відмову від виконання бойових завдань за станом здоровʼя. Відповідно до п. 112 “Положення про проходження військової служби громадян України в ЗСУ” військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової служби до іншої у випадках, визначених п. 82 цього положення”, — каже Катерина. 

Як оформити статус обмежено придатного у військовий час

Для визначення статусу придатності до військової служби чи можливої його зміни потрібно пройти медичний огляд у військово-лікарській комісії. 

Якщо у військового виявлять хронічні захворювання або фізичні вади, йому можуть призначити додаткове обстеження. 

Після відпустки ж за станом здоров’я військовослужбовця повинні оглянути на ВЛК та визначити ступінь придатності до служби. 

“На жаль, буває, коли військовий прибуває після відпустки за станом здоров’я до ВЧ (військової частини, — ред.), а там не дають направлення на ВЛК, а зобов’язані. Направляють на службу, включно на бойові [завдання]. А якщо він [тепер] непридатний?” — каже адвокатка. 

Нагадаємо, від 100 тисяч до більш ніж мільйона гривень можуть отримати військові, які зазнали поранення під час служби. Ця компенсація разова та не нараховується автоматично. Ми розібралися, від чого залежить її розмір і хто може розраховувати на виплату


Завантажити ще...