Підтримати
пенсія
Фото: Вільне радіо

Українці, які через війну виїхали за межі своєї країни і досягли пенсійного віку, можуть оформити та отримувати пенсію перебуваючи за кордоном. Пояснюємо, за яких умов можна починати оформлювати  пенсійні виплати і як це зробити. 

Про порядок оформлення пенсії для українських біженців за кордоном розповіла журналістам Вільного радіо головна юристка Ковельського бюро правової допомоги Юлія Миронюк.

Українську пенсію за кордоном можна оформити дистанційно

Українці можуть оформити та отримувати українську пенсію за кордоном. Для цього достатньо скористатися веб порталом Пенсійного фонду України.

“Українці, які виїхали за кордон і досягли там пенсійного віку, можуть не повертатися додому, щоб оформити пенсійні виплати. Подати заяву на їхнє оформлення можна дистанційно — через веб портал електронних послуг ПФУ”, — повідомляє юристка Юлія Миронюк.

Однак перш ніж розпочати цей процес, людина має бути впевнена, що у неї достатньо страхового стажу для того пенсійного віку, якого вона досягла.

пенсія
Дистанційне оформлення пенсії через веб портал електронних послуг ПФУ. Фото: Вільне радіо

 

Як впливає на призначення пенсії страховий і трудовий стаж

“Відповідно до статті 26 закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, пенсійний вік і право на призначення пенсії за віком визначається в залежності від набутого людиною відповідного страхового стажу і становить 60, 63 і 65 років”, — говорить Юлія Миронюк. 

Щоб  вийти на пенсію за віком у 2023 році:

  •  у 60 років —  потрібно мати страховий стаж не менше 30 років;
  •  у 63 роки — страховий стаж має бути від 20 до 30 років;
  •  у 65 років — страховий стаж має становити від 15 до 20 років.

У порівнянні з минулим роком, зазначає юристка, межа страхового стажу збільшилася на один рік. При цьому вимоги до його розміру однакові і для жінок, і для чоловіків.

“З квітня 2021 року пенсійний вік для жінок збільшили до 60 років. Після цього правила виходу на пенсію чоловіків та жінок стали однаковими. Тобто українці, які виходять після цього періоду на пенсію, мають однакові умови щодо її оформлення”, — пояснює юристка. 

Поняття страховий стаж, зазначає вона, ввели в дію з 1 січня 2004 року. До того був трудовий стаж. Однак при виході на пенсію враховується і трудовий стаж, який у людини був до 2004 року.

“Свій стаж обов’язково перевірити в особистому кабінеті на сайті ПФУ. Він є у кожної працюючої людини. Саме там у віконечку з інформацією про стаж можна дізнатися, скільки років до нього було зараховано.  І якщо якась інформація не сходиться, допущена помилка, це потрібно заздалегідь виправляти”, — зазначає Юлія Миронюк. 

Частіше всього такі ситуації виникають з трудовим стажем, який людина заробила до 2004 року, каже юристка.

“Бувають випадки коли в трудовій книжці або в архівній довідці, зокрема про розмір заробітної плати, допущено помилку в написанні прізвища чи ім’я. В такому випадку органи ПФУ вже не зможуть у передбаченому законом порядку зарахувати ці періоди роботи до трудового стажу людини. В такому разі необхідно звертатися до суду”, — пояснює спеціалістка. 

пенсія
Ілюстративне фото: Вільне радіо

 

В якому випадку не можна оформити пенсію за кордоном

Якщо людина хоче відновити не враховані робочі роки, вона має особисто звернутися в Пенсійний фонд за його відмовою про зарахування цього періоду в стаж. Потім через суд оскаржити цю відмову. В такому випадку  біженці не можуть оформити українську пенсію перебуваючи за кордоном, адже дистанційно такі питання ніхто не вирішує, зазначає Юлія Миронюк.

Страховий стаж можна докупити 

Бувають випадки, коли для виходу на пенсію за віком у людини не вистачає кілька місяців страхового стажу. При бажанні цю проблему можна вирішити.

“Для прикладу: людині виповнилося 60 років. Однак на цей момент їй не вистачає, припустимо, 5 місяців, щоб вийти на пенсію. Аби не працювати зайвий період до 63 років, тобто до наступного пенсійного віку, вона може сплатити в пенсійний фонд  єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за всі ці місяці і вийти на пенсію в 60”, — уточнює юристка. 

Єдиний соціальний внесок за 1 місяць наразі складає 1474 гривні. 

Як оформити пенсійні виплати дистанційно

Коли кількість років страхового стажу відповідає пенсійному віку людини, українські біженці мають повне право почати оформлювати пенсію через веб портал ПФУ. До цього вони мають отримати електронний ключ, тобто кваліфікований електронний підпис (КЕП).

“В даній ситуації його створюють для підтвердження особи тієї людини, якій потрібно увійти в свій електронний кабінет на сайті ПФУ. Такий ключ прив’язують до додатку того банку, в якому у людини відкритий рахунок”, — каже Юлія Миронюк.  

Маючи свій КЕП, можна переходити до дистанційного оформлення пенсійних виплат на веб порталі електронних послуг ПФУ.

Порядок оформлення пенсії-2023

  1. На веб порталі електронних послуг ПФУ потрібно обрати вкладку “Заява про призначення пенсії”. Ознайомитись з інформацію на екрані та перейти за посиланням “Вхід”.
  2. Увійти до особистого кабінету за допомогою кваліфікованого електронного підпису.

“Людина входить в особистий кабінет як фізична особа. При цьому вона вибирає спосіб підтвердження входу: через свій банк або “Дію”,  і далі завантажує ключ”, — уточнює юристка Юлія Миронюк.

пенсія
Скриншот з веб порталу електронних послуг ПФУ

 

Після цього потрібно виконати такі кроки:

Крок 1

  • у розділі “Щодо пенсійного забезпечення” вибрати вкладку “Заява на призначення пенсії”;
  • погодитись на дистанційне інформування, при цьому обрати спосіб отримання повідомлень про обробку заяви;
  • Обрати “Продовжити” та вид пенсії. Наприклад, “Пенсія за віком”.

Крок 2

  • заповнити анкету;
  • надати згоду на передачу та обробку своїх персональних даних.

Крок 3

  • прикріпити скан-копії документів. Їхній перелік буде наведений перед формуванням заяви.

“Перелік документів залежатиме від того, яку пенсію людина обирає, який у неї трудовий стаж, скільки років вона працювала і таке інше”, — пояснює Юлія Миронюк.   

  1. Після цих етапів на екрані з’явиться повна форма заяви про призначення пенсії. 

“Якщо в ній буде щось не так, внесені до заяви дані можна буде відредагувати”, — уточнює юристка. 

На завершення всіх операцій потрібно підписати заяву за допомогою КЕП та надіслати до Пенсійного фонду, натиснувши на кнопку “Підписати та відправити до ПФУ”.

  1. Про стан обробки заяви та ухвалене рішення щодо призначення пенсії ПФУ  повідомляє людину  в обраний нею спосіб, зазвичай електронною поштою. 

* * *

Нагадаємо, переселенці, які в евакуації досягли пенсійного віку, за призначенням пенсії можуть звернутися до будь-якого відділення ПФУ, незалежно від свого місця реєстрації. При цьому їм необов’язково мати довідку ВПО та весь необхідний пакет документів. 

Читайте також:


Завантажити ще...