У Торецькому палаці культури “Україна” є куточок екзотичної природи. Це павільйон зі скляним дахом, де ростуть дерева й квіти з теплих країн. Колись тут навіть літали папуги та співали канарки, але сьогодні про це лишилися самі спогади. Будівля відчайдушно потребує ремонту, який експерти оцінюють у понад 250 мільйонів гривень. Але за садом продовжують доглядати, бо він – родзинка палацу та чудове місце для фотосесій.
Палац культури “Україна” – це масштабна будівля у самому центрі Торецька, яку збудували у 1972 році. Таких немає більше ніде – хоча будинки культури у багатьох містах колишнього СРСР схожі між собою як викапані, цей побудували за нетиповим проєктом.
Найбільшою цікавинкою палацу є зимовий сад на 250 квадратних метрів. Рослини для нього завезли з Сухумі, що в Абхазії.
“У 80-х роках тут літали папуги ара, у фонтані плавали червоні коропи кілограма по півтора кожний, співали канарки. Зараз, м’яко кажучи, палац у занепаді, і сад через це також потерпає”, – розповідає Вільному радіо директор установи Владислав Третяченко.
Для Торецька, де мешкає близько 35 тисяч людей, будівля здається непомірно великою. Лише одна її зала вміщує 900 глядачів. Директор палацу культури пояснює: раніше у місті було значно більше мешканців та прибуткових підприємств. Тому для тих часів зведення закладу на майже 9 тисяч квадратів було цілком виправданим. Сьогодні ж бюджет наповнюють лише дві шахти, а населення з кожним роком скорочується. Тож утримання будівлі перетворилося на розкіш.
“Під керівництвом колишнього власника – “Торецьквугілля” – ситуація погіршилася настільки, що у будівлі не було електроенергії та опалення”, – говорить Владислав Третяченко.
Ще одним викликом для споруди стала війна. Коли у місті почалися бойові дії, найбільше дісталося будівлі міської ради – під обстрілами вона вигоріла вщент. А у палаці культури вишибло вікна, й лише нещодавно їх замінили на склопакети.
Також тут тече дах, і латання вже не допомагає. Тому в зимовому саду ллють дощі, як у джунглях Амазонії, каже директор.
Аби повністю відремонтувати палац, потрібні 254 мільйони гривень. Таких грошей у місті поки що немає, тож будівля вже кілька років законсервована.
Та за екзотичною флорою палацу продовжують доглядати. Через холоди багато рослин загинули, але нещодавно по периметру приміщення встановили батареї.
Це допомогло врятувати деякі рослини. Наприклад, інжирні дерева, які до цього скинули листя, починають потроху зеленіти. Можливо, вже скоро вони знову потішать працівників плодами.
Також тут є дві фінікові пальми – ровесниці директора палацу. Їм стільки ж, скільки й самому закладу.
Монстери, чилійські кактуси, троянди – а поряд із ними кімнатні герані та хлорофітуми. Їх висадили, аби сад не виглядав порожнім.
Іноді тут проводять весільні фотосесії. Раніше охочих сфотографуватися серед пальм було в рази більше, але, за словами Владислава Третяченка, багато хто думає, що палац зачинений. Насправді ж тут працюють спортивний та балетний гуртки, а також ляльковий театр, а нещодавно проводили концерт на 8 Березня. Тому відвідувачів тут раді вітати, але лише у приватному порядку. Повноцінний доступ до саду відновлять лише після повного ремонту.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.