Гуртожиток для ВПО
Гуртожиток для ВПО. Ілюстративне фото: Вільне радіо

Поки що в українській столиці немає жодної затвердженої програми з підтримки переселенців, стверджує авторка ініціативи, покликаної виправити ситуацію. Дослідження, яке провели активісти, показало, що переселенці у Києві дійсно потребують допомоги влади. Тож небайдужих просять підписати петицію, аби донести цю проблему до посадовців. Як долучитися — читайте далі.

 

Про ініціативу петиції стосовно підтримки переселенців у Києві Вільному радіо розповіла її авторка, громадська діячка та членкиня Ради ВПО при Київській міській військовій адміністрації Ольга Дроздова.

У Києві, за офіційними даними, станом на початок 2024 року мешкає 410 тисяч ВПО. Проте не всі реєструються, тож насправді переселенців може бути ще більше.
За даними дослідження про особливості адаптації та інтеграції ВПО у Києві, яке було проведено на початку цього року серед 2488 респондентів з-поміж ВПО встановлено, що:
• 85% сімей переселенців витрачають значну суму своїх доходів за оренду житла;
• у 76% переселенців є соціально незахищені родичі;
• 40% переселенців живуть за межею бідності та змушені економити навіть на їжі;
• 26% переселенців не мають роботи.
Також це опитування показало, що чимала частина респондентів уже не планує повертатися в рідні регіони навіть після завершення війни, що потребує додаткової уваги від влади.

Опитування проводили через гугл-форму. Воно показало, що чимала частина респондентів уже не планує повертатися в рідні регіони навіть після завершення війни.

Дані опитування ВПО про плани щодо повернення додому
Дані опитування ВПО про плани щодо повернення додому. Інфографіка: проєкт дослідження “Особливості адаптації та інтеграції ВПО у Київській територіальній громаді”

ВПО у столиці не вистачає допомоги від влади

Результати дослідження використали при розробці проєкту Міської цільової програми підтримки ВПО. Цей проєкт програми розробили за ініціативи Ради ВПО при КМВА та за підтримки програми Єднання заради дії.

За результатами дослідження ініціатори проєкту програми дійшли висновку, що ВПО у Києві найбільше потребують:

  • механізму забезпечення соціальним житлом;
  • пільгових кредитних програм для придбання власного житла;
  • навчальних тренінгів для ознайомлення з грантовими можливостями для працевлаштування або започаткування бізнесу;
  • створення програм психологічної підтримки та якісних медичних послуг;
  • підтримки проєктів сприяння інтеграції ВПО у культурних та громадських подіях.

“Ми розробили цей проєкт програми вже на основі цих даних (опитування, — ред.). І зараз направили цей проєкт до КМДА (Київської міської військової адміністрації, — ред.) та Київської міської ради для того, щоб вони його розглянули. І поміж того ми запустили петицію. Наразі збираємо голоси, щоб ця ініціатива була підтримана ”, — додає Ольга Дроздова.

“Бюджет столиці не має окремої міської програми для підтримки ВПО”

Нещодавно на Радах ВПО показали проєкт міської програми підтримки ВПО, але розрахунків фінансування програми немає. Але ініціаторка вважає, що гроші на це у бюджеті столиці можливо знайти.

“Ця програма є комплексною і виконавці заходів — це відповідні структурні підрозділи КМВА, центр зайнятості, й так далі. Тому ми не знаємо фінансового ресурсу міста Києва по кожному компоненту, але у київському бюджеті можуть знайтися гроші. Ми, коли проаналізували міські програми, то не побачили там ВПО як окремої категорії взагалі”, — уточнює ініціаторка.

Станом на літо 2024 року в українській столиці немає окремої міської цільової програми підтримки переселенців, стверджує авторка ініціативи петиції, покликаної виправити ситуацію.
Дослідження, яке провели на початку цього року за підтримки міжнародної організації IREX, показало, що переселенці у Києві дійсно потребують допомоги від влади.

“Ми направили проєкт програми та листи в органи місцевої влади. Була робоча зустріч, на якій ми обговорювали питання створення єдиного порталу з підтримки громадян. Нас вже підтримали у Раді ВПО Оболонського району, Дарницького районів”, — зазначає Ольга Дроздова.

Переселенців, які проживають у Київській громаді, та небайдужих також просять підтримати проєкт за посиланням, аби донести цю проблему до посадовців. На момент написання матеріалу петиція мала понад 1,3 тисячі підписів із необхідних 6 тисяч.

Раніше ми розповідали, де переселенцям знайти безкоштовне житло у:


Завантажити ще...