Автор відомої на весь світ обробки “Щедрика” Микола Леонтович деякий час жив у сучасному Покровську. На думку краєзнавців, саме тут він міг працювати над однією з версій легендарної хорової композиції. Сьогодні видатному українцю виповнюється 145 років.
13 грудня 1877 у селі Монастирок на Поділлі народився видатний український композитор Микола Леонтович.
В класику українського музичного мистецтва Леонтович увійшов як майстер обробки українських народних пісень: їх і нині виконують усі українські хори в Україні та за кордоном. Серед них “Щедрик”, “Козака несуть”, “Дударик”, “Із-за гори сніжок летить”, “Женчичок-бренчичок”, “Гаю, гаю, зелен розмаю” та багато інших.
Особливо популярним був і залишається “Щедрик” — всесвітньо відома мелодія з чотирьох нот, в якій композитор органічно поєднав народне багатоголосся та прийоми класичної поліфонії. Цими днями у нью-йоркському Карнегі-Голі “Щедрик” виконали українські та американські співаки — рівно через століття після першого виконання цієї мелодії у тій залі.
У 1904-1908 роках Микола Леонтович жив та працював у пристанційному селищі Гришиному на території сучасного Покровська Донецької області. Тож краєзнавці вважають, що він ймовірно працював над однією з версій “Щедрика” й на українському сході.
У центрі Покровська є пам’ятник композитору, а на будівлі залізничної станції — пам’ятна дошка.
“Іменем композитора названа одна з вулиць Покровська, дитяча музична школа. А з 2017-го ім’я Леонтовича увічнене в символіці міста: в центрі герба міста та прапора зображена ластівка”, — розповідала Вільному радіо директорка Покровського музею.
У цьому місті збереглася в автентичному вигляді й будівля залізничного училища, в якому працював Леонтович. З неї поки не створили пам’ятку. Проте тематичні експозиції є в місцевому музеї.
Більше про творчість Миколи Леонтовича, його легендарне творіння та внесок у культуру Покровська читайте в нашому матеріалі.
Нещодавно Україна на державному рівні відзначила 300-ліття видатного українського філософа-мандрівника, просвітника, письменника та композитора Григорія Сковороди. Майже все життя він провів у мандрах. Серед життєвих маршрутів сковородинівської біографії значиться й Бахмут. Про його життя та творчість можна більше дізнатись в матеріалі за цим посиланням.
Читайте також: