Цієї осені годинники в Україні переведуть 29 жовтня о 4 ранку. Розповідаємо, чому українці переходять на зимовий час, як це зробити без шкоди для організму та як заощадити на електриці, коли дні стають коротшими.
Україна переходить на зимовий та літній час з 1981 року. Традиційно годинники на зимовий час переводять, аби економити електроенергію та менше користуватися штучним освітленням. Адже після дня осіннього рівнодення ночі стають довшими, а дні коротшими. Світовий день зменшується, тож переведення годинника допомагає трохи його подовжити.
Попри те, що вже багато років переведення годинників намагаються скасувати, цьогоріч ця мотивація — одна з пріоритетних. Адже через обстріли росіянами об’єктів критичної інфраструктури в багатьох регіонах України можуть знову запровадити стабілізаційні відключення електрики.
Традиційно восени стрілки годинників переводять на годину назад. Цьогоріч 29 жовтня о 04:00 час переведуть на 03:00. Багато сучасних смартфонів, комп’ютерів та інших приладів переводять час самостійно — це закладено в їхніх налаштуваннях. Механічні годинники та гаджети, які не мають таких налаштувань за замовчуванням, треба буде перевести власноруч.
Такі “подорожі в часі” призводять до зміни режиму сну. Тому деякі люди можуть відчути погіршення самопочуття або загострення хронічних хвороб. Найбільш вразливі до зміни біологічних ритмів літні люди. Зокрема період переходу на зимовий час може супроводжуватись такими симптомами:
Через можливий вплив на здоров’я лікарі радять за можливості в день переведення годинників і кілька днів після утриматись від:
Аби уникнути неприємних симптомів чи зменшити їхню інтенсивність, варто вести здоровий спосіб життя. І особливо звернути увагу на корисні звички напередодні переведення годинників. Полегшити самопочуття допоможуть:
Нагадаємо, з початку літа в Україні зросли тарифи на електроенергію.