Лише нещодавно в Бахмуті затримали підлітків за підозрою у вбивстві. Неповнолітні й раніше потрапляли у зведення від поліції. Тож ми вирішили дізнатися, чи багато дітей сидять зараз в українських в’язницях за тяжкі злочини та як змінюється ситуація з кількістю малолітніх злочинців.
Дані щодо неповнолітніх порушників журналісти Вільного радіо отримали від Міністерства юстиції України у відповідь на інформаційний запит.
Оскільки на Донеччині немає спеціальної установи для малолітніх злочинців, порушники з регіону відбувають покарання в інших областях України. Таких наразі 4. Троє з них сидять за крадіжку та ще один – за розбій.
Загалом по Україні зараз троє підлітків, серед яких є дівчина, відбувають покарання за умисне вбивство.
Окрім цього, на сьогодні в Україні 37 неповнолітніх порушників засуджені за крадіжку, 11 – за грабіж, 5 – за розбій (у тому числі дівчина), 4 – за злочини проти статевої свободи (згвалтування, розбещення неповнолітніх тощо), 1 – за умисне тяжке тілесне ушкодження та ще 4 – за інші злочини.
Зазначається, що за останні 5 років в Україні поменшало підлітків-злочинців. Так, у 2016 році їх було 273, а минулоріч – лише 62.
Зауважимо, всі ці дані стосуються лише тих, кому вже винесли вирок. Однак є й такі, хто ще очікує на рішення суду. Наприклад, вже більш як рік тягнеться справа щодо побиття бахмутського активіста Артема Мирошниченка. На момент події двом підозрюваним – Миколі Барабашу та Олександру Баришку – було 16 та 17 років відповідно. Поки справу розглядали, Баришку вже виповнилося 18, а Барабаш досягне повноліття цьогоріч. Якщо суд все ж визнає їх винними, вони нестимуть покарання вже у звичайній тюрмі, а не у виховній установі для малолітніх злочинців.
Додамо, якщо санкція статті дозволяє обійтися менш серйозним покаранням, малолітнього порушника можуть поставити на облік у Центрі пробації або відправити на громадські роботи.
“У нас на обліку на даний час перебуває один неповнолітній, який живе у Бахмуті, а ще двоє перебувають на території Бахмутського району. Злочин найбільш популярний серед наших неповнолітніх – крадіжка”, – розповідає Вільному радіо заступник начальника Бахмутського міськрайонного відділу філії Центру пробації в Донецькій області Богдан Водважко.
Він пояснює: судова система досить гуманна, тому зазвичай до підлітків стараються не застосовувати покарань з обмеженням або позбавленням волі.
“Неповнолітні, які потрапляють до виховних установ закритого типу, скоїли не один і, мабуть, не два злочини. Вони, на думку суду, вже не можуть бути перевиховані у громаді. Тому, якщо неповнолітній скоїв першу крадіжку, вірогідність, що він потрапить до виховної установи, досить мала. Це насамперед клієнт пробації”, – говорить заступник начальника установи.
Як працює Бахмутський центр пробації, можете дізнатися в інтерв’ю з Богданом Водважком.
Читайте також: