У Слов’янському міськрайонному суді відбулося чергове слухання у справі щодо смертельного побиття бахмутського активіста Артема Мирошниченка. Зараз новий склад суддів знову допитує свідків. Почали з батьків загиблого.
Про це Вільному радіо розповів брат загиблого Сергій Мирошниченко. В судовій залі Слов’янського міськрайонного суду зібралися батьки загиблого, адвокат, прокурор, суддівська трійка, адвокати обвинувачуваних Олександра Баришка і Миколи Барабаша та законна представниця одного з них.
“Сьогодні заслухали двох свідків, моїх батька й матір. На цьому регламент й завершився. Це було перше засідання по суті справи після зміни складу суду”, — розповідає Сергій.
Обидва обвинувачених знаходились у Бахмутському СІЗО та брали участь у засіданні через відеозв’язок.
Батьків загиблого знову детально розпитували про день побиття Артема: як вони дізналися про побитого сина, що похвилинно робили.
Наприклад, адвокати підозрюваних питали матір Артема Наталю з якої причини її побитого сина відвезли у Лиманську лікарню, яку допомогу йому там надавали, чи приїздила вона туди до сина; чи купувала ліки, хто їй сказав купувати ліки, чому вона сама купляла ліки (а не домагалася там безкоштовного лікування).
На деякі з цих запитань мати загиблого відмовилась відповідати. Було помітно, що вони вибили жінку з рівноваги, і вона почала нервувати.
А під час заслуховування показів батька загиблого, Миколи Мирошниченка, його дружині та матері Артема Мирошниченка стало зле, і вона вийшла з зали суду.
“Вона дуже емоційно сприйняла… Вона трималась, але вже потім, коли почав виступати батько, і на нього посипалися ці всі запитання, їй стало зле. Наш адвокат попросив призупинити суд та дав вивести мати на вулицю”, — каже Сергій Мирошниченко.
Як пояснив Вільному радіо головний спеціаліст зі зв’язків з громадськістю Слов’янського міськрайонного суду Михайло Тарабанов, частину з таких запитань до свідків потерпіла сторона має право відхиляти.
“Це й робив мій адвокат, і прокурор. Але ви ж бачили з якою агресією це сприйняв головуючий суддя Старовецький. Він сприйняв це (відхилення деяких запитань адвокатів обвинувачених, — ред.) на свій бік, що ми перебиваємо й зриваємо судовий процес. Деякі питання він, на мій погляд, міг призупинити, а не наш адвокат мав би тим займатися. Він попередив обидві сторони, що треба стриманіше себе вести та не перебивати один одного. Але це дуже дивно, якщо треба перебивати та зупиняти якісь процеси”, — каже Сергій.
Під час відповідей матері загиблого головуючий суддя звернувся до присутнього у залі активіста Василя Хоменка й попросив припинити трансляцію допиту свідків.
“Для того, аби суд міг отримати безпосередні усні свідчення свідків в суді, суд вживає заходів, щоб свідки не могли між собою домовитись про якісь свідчення. Навіть якщо зйомка дозволена в судовому засіданні, але з урахуванням особливостей кримінального процесу свідчення свідків не можуть розповсюджуватись в стрімі. Тому що будь-який інший свідок може почути, що казав свідок попередній до нього”, — пояснює ці дії головний спеціаліст зі зв’язків з громадськістю Слов’янського міськрайонного суду.
Зазначимо, це виключення в законі не прописано. Відповідно до п.4 ст. 11 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” проводити трансляцію з зали судових засідань можна з дозволу суддів. А от на відеозапис такий дозвіл не потрібен. Крім цього, варто враховувати, що в рамках досудового слідства всі свідки вже надавали свої покази. В суді їх підтверджують, щоб у відкритому процесі було видно, що на свідків не тиснуть правоохоронці. Свідчення, надані в рамках досудового розслідування, є в усіх сторін процесу. Якщо ж покази в суді відрізнятимуться — прокурори або адвокати можуть ставити питання щодо цього. Як приклад можна навести розгляд справи екс-президента-втікача Віктора Януковича. Всі покази свідків транслювали, записували та публікували десятки ЗМІ. Допити свідків також не є закритими і під час онлайн-трансляцій засідань на офіційному каналі Судова влада України.
Нагадаємо, бахмутський активіст Артем Мирошниченко помер 5 грудня 2019 року після нападу на нього на вулиці та побиття за 6 днів до того. Це сталося в Бахмуті, неподалік дому активіста. Підозрюваних в побитті (16-річного Миколу Барабаша та 17-річного Олександра Баришка) затримали наступного дня після побиття. Якщо їх провину доведуть, їм загрожує до 10 років тюрми.
Судові засідання у цій справі спочатку проходили в Артемівському міськрайонному суді, але навесні 2020 року його перевели до Слов’янського міськрайонного суду. Там судові засідання неодноразово відкладали з різних причин. Також захисники зазвичай знаходилися в Артемівському міськрайонному суді та скаржилися на поганий відеозв’язок, тому допитувати свідків у справі було фактично неможливо.
Через тривалий лікарняний головуючої судді Мирошниченко у цьому процесі її замінили на суддю Володимира Старовецького. І хоча за даними Слов’янського міськрайонного суду новий головуючий суддя ознайомився з усіма матеріалами справи, судовий розгляд цієї резонансної справи розпочали спочатку. Таке клопотання подала до суду адвокатка одного з обвинувачуваних Олена Коломієць.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.