Підтримати
Планові щеплення під час пандемії: Чому необхідно вакцинуватися в карантин (Роз’яснення)
Фото: з відкритих джерел

У зв’язку з поширенням COVID-19 деякі регіони України тимчасово зупиняли проведення планових щеплень.  Але Центр громадського здоров’я та МОЗ разом із Всесвітньою організацією охорони здоров’я розробили інструкції та рекомендації, як робити вакцинацію в умовах пандемії безпечно. Тож, наскільки це безпечно зараз, та яка ситуація з охопленням щеплень під час карантину читайте в матеріалі.

 

На початку карантину в соціальних мережах ширилися публікації із закликами не робити планові щеплення під час карантину. Аргументували це тим, що начебто так збільшується ризик захворіти на COVID-19 ( бо імунітет людини стає слабкішим). Однак, Міністерство охорони здоров’я та Центр громадського здоров’я не зупиняли вакцинацію населення, та навіть розробили план і рекомендації, як проводити процедуру щеплень ще безпечніше. Тож, розберемося в ситуації.

Чи стали люди менше вакцинуватися під час пандемії?

В коментарі Вільному радіо координатор національної програми імунізації з Центру громадського здоров’я України, розповів, що з 2017 року та до 2019 року охоплення деякими вакцинами навіть доходили до 95%. Тоді як раніше українці довіряли медикам та державним вакцинам менше, ніж зараз. Але з початком пандемії охоплення деякими обов’язковими щепленнями дійсно знизилося.

“Якщо проаналізувати перше півріччя 2019 року та перше півріччя 2020 року, то значно просідають, якщо так можна сказати, відсотки охоплення щепленнями проти кору, паротиту та краснухи, особливо дітей першого року життя (КПК-1). Темпи зниження відповідно до аналогічного періоду попереднього року десь близько 25%”, — розповідає Вільному радіо завідувач відділу стратегії імунізації Центру громадського здоров’я України Олександр Заіка. 

Охоплення щепленнями від інших інфекцій та хвороб знизилося на близько 1-2%.

Планові щеплення під час пандемії: Чому необхідно вакцинуватися в карантин (Роз’яснення)

 

“Добре щеплюються дітки в пологовому будинку, від туберкульозу та гепатиту, в перші дні життя. Є дещо нижчими відсотки охоплення щепленнями від поліомієліту та від дифтерії, кашлюку та правця усіма необхідними трьома дозами на першому році життя”, — зазначає фахівець Центру громадського здоров’я Олександр Заіка.

Він зазначає, що на сході України щеплюються добре.

“Щодо того, як щеплюються в різних регіонах, то дивлячись, наприклад, як щеплюються від туберкульозу, то на сході (на підконтрольній території – ред.), насправді, щеплюються досить непогано. Гірше щеплюються на заході Україні — Закарпатській, Івано-Франківській областях”, — каже Олександр Заіка.

Чи безпечно вакцинуватися зараз?

Завідувач відділу стратегії імунізації Центру громадського здоров’я України Олександр Заіка зазначає, що під час карантину планові щеплення не припиняли робити.

“Законодавчо в Україні зараз немає жодної заборони проводити профілактичні щеплення. Ні постанови Кабміну, ні наказу МОЗ, такого, який би забороняв проведення планових щеплень — не існує. Натомість є всі нормативні документи, які прописують логіку та механіку, як то робити вірно”, — зауважує фахівець Центру громадського здоров’я України.

Зокрема, визначили, що лікарні мають розмежувати потоки хворих та здорових, виділяти окремі місця для вакцинації, а подекуди навіть можливі окремі входи в лікарню, тощо.

В пресслужбі Центру громадського здоров’я зазначають, що вакцинація не підвищує ризик інфікування дитини коронавірусом. Робити щеплення можна навіть дитині, яка нещодавно контактувала з хворим на COVID-19.  Це також не впливає на розвиток коронавірусу. Принаймні це ще ніхто не довів. 

Чому не варто ігнорувати щеплення?

Представник Центру громадського здоров’я України Олександр Заіка також каже, що вони продовжують реєструвати випадки захворювання тими хворобами, від яких люди мають робити щеплення, тому існує великий ризик появи спалахів вакциноконтрольованих інфекцій саме в цей період, коли відсоток охоплення є недостатнім.

“Ризик спалаху кору є. Всесвітня організація охорони здоров’я визначила Україну, як в групі країн з високим ризиком розповсюдження поліомієліту. Тобто всі ці інфекції є та продовжують реєструватися”, — зазначив Олександр Заіка.

Тож, щоб знизити ризик заразитися, медики рекомендують все ж продовжувати вакцинацію. Для цього слід звернутися до свого сімейного лікаря. А щоб знизити ризик зараження коронавірусом під час походу до лікарні, слід дотримуватися простих правил: вдягнути маску, дотримуватися соціальної дистанції, не торкатися обличчя та обробити руки антисептиком під час та після візиту до лікаря.

Як бахмутяни ставляться до вакцинації під час пандемії?

Журналісти Вільного радіо також розпитали близько 20 бахмутян стосовно планових щеплень. Більшість відповідали, що вони “За” вакцинацію, та не бачать ніяких проблем продовжувати робити щеплення під час карантину. Ось, що вони нам розповіли.

“Мені цього не потрібно, я цього не знаю і не можу сказати. Але якби в мене була маленька дитина, то я б звісно робив. Тому що мало того, що оце (коронавірус — ред.) є, так не вистачало, щоб щось інше з’явилося”, — каже бахмутянин Юрій.

“Я молода мама, і я роблю своїй дитині щеплення. Я вважаю це потрібно робити, без них зараз нікуди. Звісно, це все робиться з обережністю: на своїй машині, в масках, в лікарню заходите — перевіряють температуру, як в принципі й всім відвідувачам лікарні. Тому я думаю не так вже й жахливо це. Жити потрібно далі, життя продовжується, як би не було”, — розповідає бахмутянка Катерина.

Житель Бахмута Станіслав зазначає, що боятися нема чого.

“Зараз все стерильно, ми ж у 21 столітті живемо, тому чого це небезпечно?”, — зазначає Станіслав.

Вікторія також молода мама. Вона пояснює, що також робила щеплення під час коронавірусу.

“Нам рік був, ми зробили. Це потрібно, і я вважаю, на цьому життя не закінчується. Карантин карантином, але потрібно жити якось далі”, — розповідає Вікторія.

У бахмутянина Євгенія дитина вже доросла, але він каже, що припиняти робити щеплення маленьким дітям не можна. 

“Маленьким дітям обов’язково. Я так думаю. Але зараз батьки самі обирають: хто хоче робить, хоче не робить. Тому що ми нашій дитині деякі вакцини робити, деякі ні”, — каже Євгеній.

Зі скепсисом до вакцинації ставиться жителька Бахмута Алла. 

“Напевно потрібно, але я щось побоююсь. Це ж обережно потрібно щоб було, в чистоті, дезинфекція щоб була, щоб не занесли нічого. А то як то кажуть “одне лікуємо — інше калічимо”. Ось таке в мене є трохи сумніву”, — пояснює Алла.

“Ми ніхто не застраховані на 100%. Теж саме маски ці, не маски. Якщо торкнеться, то навіть в протигазі заразитися можна”, — додає Микола.

Нагадаємо, раніше в коментарі Вільному радіо очільниця Центру первинної медичної допомоги Бахмута розповідала, чому щеплення робити вигідніше, ніж лікуватися.

Читайте також:


Завантажити ще...