В західних областях України вже виявили два випадки паралізації дітей від поліомієліту. Що це за недуга, чим небезпечна, чи лікується вона, які має симптоми та як можна від неї вберегтися — розбираємося в матеріалі.
Цієї осені одразу в кількох дітей в західній Україні виявили поліомієліт. Останній такий випадок зареєстрували на Ужгородщині: там захворіла 12-річна дівчинка. Її лікували понад 5 тижнів, поки змогли підтвердити діагноз.
“Згідно з протоколом, вона отримала необхідне лікування і в обов’язковому порядку була обстежена на предмет виявлення поліо або інших ентеровірусів. За результатами дослідження ми отримали позитивний результат”, — каже завідувачка відділу Закарпатського обласного центру контролю та профілактики хвороб Вікторія Тимчик у коментарі виданню “Про Захід”.
Виявилося, батьки вирішили не робити дитині планове щеплення проти хвороби, але після госпіталізації передумали. Наразі стан дівчинки стабільний, однак їй загрожує інвалідність.
Ще кілька випадків недуги виявили на Рівненщині. Там від хвороби паралізувало ноги півторарічній дитині. Зараженими виявилися і шестеро її братів і сестер. Вони тільки носії хвороби й почуваються добре.
“У батьків є свої погляди на рахунок щеплень. І вони проти щеплень на сьогоднішній день. І навіть ситуація з дитиною поки не переконала тата, що треба все-таки робити щеплення”, — розповідає завідувачка центру відновного лікування Рівненської обласної дитячої лікарні Лілія Зорук телеканалу СТБ.
Спалах захворювань на поліомієліт у багатодітній родині визнали надзвичайною ситуацією біологічного характеру обласного масштабу. У МОЗ кажуть, що цей вірус подібний до тих, які циркулюють у Таджикистані та Афганістані.
“Без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків. Це робить її особливо небезпечною для оточення. Можуть бути рухові розлади, це сильний біль у вражених м’язах. Можуть бути і грипоподібні симптоми: лихоманка, головний біль, біль у животі і в горлі, нудота і блювання”, — розповідає Вільному радіо заступниця директора Центру первинної медичної допомоги Бахмута Ольга Литвин.
Ліків проти поліомієліту наразі не існує. Захистити від нього може тільки щеплення. Загалом малеча має отримати шість доз: у 2, 4, 6 і 18 місяців, а також у 6 та 14 років. Їх пропонує педіатр. Дози можна надолужити. Щеплення безкоштовне і вакцини вистачає. На вибір в Україні їх дві: оральна профілактична вакцина в краплях (ОПВ) бельгійського виробництва та інактивована поліомієлітна вакцина для ін’єкцій (ІПВ) від французького виробника.
“Ми спираємося лише на науково доведені факти і на доказову медицину. Сумнівні препарати, не тільки вакцини, не потраплять до території країни і не будуть використовуватися взагалі”, — каже керівник відділу імунізації Центру громадського здоров’я МОЗ України Олександр Заіка у сюжеті 5 каналу.
У Бахмуті планове щеплення цьогоріч мали зробити 2 273 дитини. За 10 місяців вакцинувалися 1 812, тобто майже 80%. Протипоказання проти вакцинації отримали 62 дитини. Через відмови батьків не щепили 246 дітей.
Попри загрозу страшних наслідків хвороби, три дози вакцини від неї отримали лише близько 60% малюків до року, говорить головний санітарний лікар України Ігор Кузін. Це замало для того, щоб сформувався колективний імунітет. Найгірша ситуація з вакцинацією у Херсонській, Івано-Франківській та Закарпатській областях. На Донеччині наразі вакцинували 60% дітей.
У МОЗ знайшли вихід, як вплинути на батьків-антивакцинаторів. Без усіх необхідних щеплень дитину можуть не допустити до школи чи дитсадка.
“Фокусована постанова головного державного лікаря задля того, аби освітні заклади і школи перевіряли обов’язково вакцинальний статус дітей”, — говорить керівник відділу імунізації Центру громадського здоров’я України Олександр Заіка.
Та коли й це не діє, є інші підходи.
“Сама по собі відмова від вакцини не буде вважатись порушенням прав дитини. Однак за такою відмовою можуть слідувати недопуск до дитячого садка, до очного навчання у школі чи до різноманітних гуртків. В такому випадку, якщо права дитини (на освіту, на дозвілля) будуть обмежуватись через відсутність вакцини — це буде вважатись порушенням гарантованих прав через недбале ставлення батьків. Адже відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні не нижче стандартів освіти несуть батьки”, — пояснює адвокат Роман Чумак.
Завдяки активній вакцинальній кампанії у світі поліомієліт майже зник. Винятком є кілька країн Африки та Середньої Азії: Афганістан, Пакистан, Нігерія. В Україні дикого вірусу в натуральному вигляді немає. Проте є так званий вакцинальний штам. І він може стати небезпечним. Саме тому необхідно робити щеплення.
Читайте також:
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.