Підтримати
Прапор кримських татар, який пошили у Краматорську
Кадр: YouTube/Медіа-центр ІРС-Генічеськ

Акцію приурочили до Дня кримськотатарського прапору. Це свято відзначають в Україні вже водинадцяте.

Прапор розміром 9 на 16 метрів пошили в одній зі шкіл Краматорська. Над створенням гігантського стягу працювали шестеро майстринь-волонтерок упродовж кількох тижнів.

Блакитну основу зшили з 6 частин та прикріпили до неї 40 петель. До них прив’яжуть повітряні кульки.

Тамгу – герб кримських татар – розташували не у кутку, як заведено, а в центрі. Це зробили для того, аби символ було краще видно з неба.

Для довідки:
День кримськотатарського прапору в Україні почали святкувати на офіційному рівні з 2010 року. На блакитному полотнищі стягу вгорі ліворуч розташовується тарак-тамга (герб-гребінь). Це родовий знак керівної династії Кримського ханства.

Прапор кримськотатарського народу затвердили на першому Курултаї, або ж Національному конгресі кримських татар у 1917 році. Курултай був подавлений більшовиками до 26 червня 1991 року.

З Краматорська прапор відправився до Києва, звідти – до Львова, потім – до Одеси, Дніпра, Вінниці, Мелітополя та інших українських міст.

“У кожному місті активісти, прийнявши прапор, розгортали його на центральних площах, де кожен охочий міг написати просто на прапорі своє побажання стосовно Криму. Багато відомих людей написали свої побажання. Найчастіше зустрічаються наступні: “Крим це Україна”, “Ми повернемося”, “Росія йди додому”, “Окупанти геть з Криму”, “Криму кримськотатарську автономію у складі України””, – написав на своїй сторінці у Facebook заступник глави Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров.

Прапор кримських татар, пошитий у Краматорську, запустять на повітряних кульках над Кримом
Кадр: YouTube/Медіа-центр ІРС-Генічеськ

Фінальним пунктом полотнища перед запуском має стати Херсонщина. Звідти прапор почне свою подорож до тимчасово окупованого півострова.

Тим часом “прокуратура” Криму почала видавати кримськотатарським активістам попередження про недопустимість порушення законодавства на мітингах та про протидію екстремістській діяльності напередодні свята. Про це йдеться на порталі “Кримська солідарність”.

За словами голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, за 7 років окупації з Криму виїхали 50-60 тисяч людей, але точної кількості ніхто не знає. Близько половини з цих людей – кримські татари.

“Для нас це величезна цифра, бо нас усього 300 тисяч татар у Криму. Тобто, виїхали 10 відсотків. Ми десятиліттями поверталися на свою землю і для нас виїхати з Криму – це щось неприйнятне, недобре. Але життя є життя: дехто, наприклад, не хоче, щоб їхні діти служили в російській армії”, – розповів Рефат Чубаров під час зустрічі з журналістами в Українському кризовому медіа-центрі.

Він зазначає: попри те, що міжнародні організації визнають Крим окупованим, країна-агресор вперто стверджує, що півострів належить їй.

“Кримські татари мали свою власну державу протягом 350 років. Але так сталося, що нас розчавили, і все це пов’язано з Москвою. Російська позиція полягає в тому, що “все, Крим наш”. Найголовніший акцент, який вони роблять – народ Криму визначився. Водночас Рада Європи, Європарламент, НАТО і багато інших організацій наголошують на тому, що ця територія незаконно окупована Російською Федерацією та триває спроба її анексії”, – зазначив Рефат Чубаров.

Нагадаємо, рік тому з нагоди Дня прапора України активісти здійняли в небо над тимчасово окупованою частиною Донбасу велике синьо-жовте полотнище.

Матеріал підготовлений у співпраці з Українським кризовим медіа-центром та Естонським центром східного партнерства.

Читайте також:


Завантажити ще...