Родичі деяких українців, які вважаються зниклими безвісти, отримують смс чи дзвінки з номерів розшукуваних, а також бачать їх онлайн у соцмережах. Розповідаємо, що робити, якщо зниклі безвісти виходять на зв’язок.
Алгоритм дій опублікували в Офісі Уповноваженого зі зниклих безвісти.
Якщо з телефону зниклої безвісти людини надійшов дзвінок, смс чи зафіксовано вихід у соціальні мережі, в офісі Уповноваженого радять звернутися до слідчого, який розслідує кримінальне провадження.
Правоохоронці можуть відстежити телефон. Для цього треба подати клопотання про встановлення місця знаходження радіоелектронного засобу.
Відслідкувати людину за номером телефону можуть мобільні оператори. Протягом трьох робочих днів слідчий має або звернутися до суду за дозволом на отримання інформації від операторів мобільного зв’язку, або відмовити у задоволенні клопотання. У разі відмови правоохоронець має видати відповідну постанову.
Якщо клопотання задовольнили, то рідним зниклих безвісти необхідно:
Аби скласти клопотання до слідчого, можна звернутися до юристів системи безоплатної правової допомоги за телефоном 0 800 213 103.
Спробувати дізнатися де знаходиться телефон можна через мобільні застосунки. Але знайти телефон у такий спосіб можна, якщо його користувач до зникнення надав такий дозвіл у застосунку.
Мобільні оператори пропонують такі програми для відстеження телефона:
Також налаштувати відстеження телефона близької людини можна через Viber і WhatsApp, якщо користувач дозволить ділитися геоданими, та через стандартні застосунки на кшталт Google Maps. Для цього на відстежуваному телефоні користувач має активувати пункт меню “Показувати, де я”, вказати свій телефон, електронну пошту і період відстеження. Після цього дані цієї людини треба вказати в додатку на своєму телефоні.
Стеження без згоди користувача може будти незаконним і каратися за статтями ККУ за ст. 182 “Порушення недоторканності приватного життя”, або ст. 272 “Неправомірний доступ до комп’ютерної інформації”.
Нагадаємо, оператори зв’язку Kyivstar та lifecell не продаватимуть номери загиблих або зниклих безвісти військовослужбовців упродовж двох років за зверненням родичів. До цього мобільний номер могли передати іншій людині за рік після того, як абонент перестав ним користуватися.
Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.