В останній понеділок року лінію розмежування можна пройти лише на 2-х контрольних пунктах — по одному на Луганщині та Донеччині. Через обидва КПВВ до 10:30 ранку пройшли понад пів тисячі людей. Правозахисники, які чергують на КПВВ “Новотроїцьке” розповіли які сервіси тут вже працюють, а які з’являться найближчим часом.
28 грудня з семи КПВВ поблизу лінії розмежування відкриті всі, але фактично працюють на пропуск лише два — “Станиця Луганська” та “Новотроїцьке”. Про це Вільному радіо повідомляє речник Держприкордонслужби у складі Операції об’єднаних сил Ігор Лизогуб.
“По “Новотроїцькому” на 10:30 на тимчасово окуповану територію прослідували 49 людей та 10 машин, на контрольовану урядом територію — 6 людей та 3 автомобілі”, — каже Ігор Лизогуб.
За даними монітора благодійного фонду “Право на захист” Дениса Ярошенка, сьогодні в списку на перетин включені 179 людей. В ці списки бойовики ОРДО вносять тих людей, які хочуть потрапити на тимчасово окуповану територію. Для цього люди вимушені звертатися в “міжвідомчий штаб ДНР”. Аби перевірити чи є людина в тих списках, дзвонять за телефонами 068 669 0813 та 066 185 9786.
“Люди, яких немає в цих списках, намагаються перетинати лінію розмежування — таких сьогодні було вже двоє, хто поїхав туди. Таких людей попереджуємо, роз’яснюємо, що 100% їх розвернуть бойовики назад. Деякі розвертаються та їдуть назад”, — каже представник БФ “Право на захист”.
Нагадаємо, через КПВВ “Новотроїцьке” можна проїхати на ТОТ (або у зворотньому боці) лише двічі на тиждень, щопонеділка та щоп’ятниці. В ці два дні тижні окупанти розблоковують дзеркальний, захоплений ними блокпост “Оленівка”. Тому цим гуманітарним коридором вдається скористатися на порядок меншій кількості людей, ніж “Станицею Луганською”.
Монітори “Права на захист” розповіли які послуги наразі доступні людям у новоствореному сервісному центрі на КПВВ “Новотроїцьке”.
“Працює “Ощадбанк”, люди ним користуються. Але сьогодні там буде річна планова ревізія; банкомати теж працюють. У ЦНАПі поки що тільки 1 послуга: реєстрація актів цивільного стану (народження, смерть, шлюб) — поки що не було таких звернень. Є туалети. Працює кімната матері та дитини, вона прямо шикарна: є диванчики, пеленальні столики, мікрохвильовка, чайник, — все є. В магазині продають мобільні телефони, каву. Працює відділ поліції”, — розповідає представник правозахисників.
За словами Ярошенка, під деякі інші послуги зараз тільки готують приміщення.
“Тільки планують відкрити тут відділення управління пенсійного фонду, соцзахисту та державну міграційну службу. Також тут планують брати ПЛР-тести на COVID-19 у медпункті, який поки теж не працює”, – каже монітор БФ “Право на захист”.
“Через “Станицю Луганську” на 10:30 на ТОТ пройшла 192 людини, на контрольовану 274”, — розповідає речник прикордонників Ігор Лизогуб.
Зазначимо, це пішохідний перехід (тобто машини тут не проїжджають). Цей КПВВ працює на пропуск щоденно впродовж всього карантину. Перетнути його та всі інші КПВВ регіону можна з 08:00 до 16:00 за київським часом. Єдина умова для перетину в бік підконтрольної уряду території — 2-тижнева самоізоляція під контролем мобільного додатку “Вдома”. Водночас варто враховувати, що бойовики т.зв. “ЛНР” обмежили кількість перетинів до одного на місяць (прохід “туди” та “назад” вони рахують як один).
КПВВ “Щастя” та “Золоте” на Луганщині українські прикордонники відкрили 10 листопада, але, як виявилося, в односторонньому порядку. Тому що окупанти блокують підконтрольні їм суміжні блокпости. Тому масового пропуску тут як не було, так і немає.
КПВВ “Гнутове”, “Майорське” та “Мар’їнка” на Донеччині теж відкриті українською Держприкордонслужбою, але руху людей в будь-який бік тут немає з тих самих причин.
Читайте також: