Тепер кожен мешканець сходу може розповісти про екологічні проблеми своєї місцевості. Для цього потрібно просто поставити на мапі відмітку.
“Схід Ekomap” — це інтерактивна мапа, яку розробила громадська організація “Криголам”. Проєкт присвячений саме Донбасу, адже регіон ще до війни потерпав від проблем з екологією, а з початком бойових дій ситуація лише загострилася.
“Війна завдає шкоди грунтам регіону, його водним системам, а також дикій природі. Найбільшою небезпекою є неконтрольоване затоплення шахт, що призводить до забруднення води, просідання грунтів, а також отруєння повітря”, — пояснюють автори проєкту.
Серед інших проблем регіону — лісові пожежі та незаконна вирубка дерев, стихійні звалища, мінування прифронтових ділянок та ін. При цьому доступу до екологічної інформації на тимчасово окупованих територіях немає.
Ідея проєкту в тому, щоб кожен міг додати на інтерактивну мапу позначку про певну екопроблему та розповісти, як її можна розв’язати.
Для цього треба натиснути на помаранчевий плюсик ліворуч від мапи, вибрати одну з 10 категорій проблеми, додати її опис та поставити її місцезнаходження на мапі.
Які екологічні проблеми вже можна знайти на мапі
Затоплення шахтними водами шахти “Юнком”
У 1979-му в рамках експерименту на цій шахті провели “Експеримент “Кліваж” — підземний ядерний вибух. Внаслідок нього утворилося скловидне тіло, в якому залишилося 95% продуктів радіоактивного розпаду (стронцію 90, цезію 137 і тритію).
Нині ця шахта не працює. А з 2018 року тут припинили відкачувати воду. Таким чином, ймовірно, камера вже розгерметизована, і звідти витікають продукти радіоактивного розпаду, які згодом можуть потрапити до ґрунтових вод. Докладніше про це розповідаємо в екологічному спецпроєкті.
Просідання ґрунтів біля шахти “Золоте” (Луганщина)
Через затоплення шахти земля в селищі розкисає та поступово просідає. Будинки місцевих та будівля школи вже пішли тріщинами. Про це читайте в матеріалі Вільного радіо.
Лісові пожежі на Луганщині
Влітку минулого року регіон потерпав від масштабних лісних пожеж. У вогні зникли тисячі гектарів лісу та кілька селищ. За однією з версій, причиною трагедії могли стати обстріли бойовиків. Про ті події нашим журналістам розповідав голова гуманітарного центру “Проліска — Часів Яр” Євген Ткачов.
Читайте також