Олена Лашко
Олена Лашко. Фото з особистого архіву

Повномасштабна війна в Україні триває вже понад рік, і спрогнозувати, коли вона завершиться, неможливо. Постійні обстріли та невпевненість у завтрашньому дні стали буденністю для українців. Ми розпитали психологиню, як жити в цих реаліях і не втратити ментальне здоров’я.

 

Ми зрозуміли, що війна буде тривати незрозуміло скільки часу, ми не знаємо коли вона закінчиться. І здебільшого люди звертаються з запитанням, де ж брати ці сили, якщо ти вже втомився”, — розповідає Вільному радіо головна психологиня гарячої лінії підтримки Українського ветеранського фонду Мінветеранів Олена Лашко.

Багато українців зараз намагаються віднайти сенс життя, каже співрозмовниця. Хтось оговтується після втрати близької людини, хтось рахує дні, чекаючи чоловіка чи батька з полону, а хтось починає нове життя за сотні кілометрів від рідного дому, якого вже немає.

В таких умовах важливо не втратити надію та мотивацію до життя.

Як жити в умовах війни — чим саме може допомогти психолог 

Олена зазначає, що не існує загальної поради, яка б була корисною для всіх. Одна людина з певних причин хоче залишитись у прифронтовому районі та відчуває страх за життя, а інша виїхала за кордон та дуже хоче повернутись до своєї домівки.

Психологиня підкреслює: про це краще спілкуватися з фахівцем, який має нейтральне ставлення до вашої проблеми й не зацікавлений обрати якусь конкретну сторону. 

Психолог взагалі не дає порад, типу як на початку війни людей закликали виїжджати з місць обстрілів. Це скоріше фахівець, який допоможе вам знайти якусь власну відповідь. Людина, коли звертається до психолога, в цілому вже має 50% рішення, якісь “ескізи”, а психолог допомагає зорієнтуватись. А під час вибору між одним і другим починає з’являтись третє, і це рятує людину”, — говорить Олена. 

Боятися йти до психолога не варто, каже фахівчиня, адже це “як подивитись у дзеркало”. 

Що робити просто зараз і як отримати психологічну допомогу

Зберегти свій емоційний під час війни може допомога психолога. Психологиня поділилася дала декілька порад. Це три рівні підтримки:

  1. Самопіклування. Людина може самостійно визначити, що саме їй допоможе взяти перерву, перепочити та набратись нових сил йти вперед. Декому достатньо вийти на вулицю та випити улюбленої кави, а комусь варто поїхати на вихідні в інше місто. Також можна використовувати методику дихальних вправ, яка допоможе віднайти душевний спокій. Вона стане у пригоді й при панічних атаках чи стані тривоги.
  2. Психосоціальна підтримка. Йдеться про допомогу рідних, близьких та друзів — словом, тих, кому ви можете довірити свої переживання. Варто зазначити, що на цьому рівні будуть корисні і групи підтримки. Вони допомагають людям відновити відчуття причетності.
  3. Якщо два попередніх рівні не принесли необхідного результату, то варто переходити до допомоги від профільних фахівців. 

Також не варто забувати про фізичне здоров’я: проходьте регулярні медичні огляди, приймайте вітаміни та приділяйте достатньо часу прогулянкам на свіжому повітрі, якщо це безпечно.

Усіх, кому потрібна допомога психолога під час війни, Олена Лашко закликає звертатися на гарячу лінію підтримки Українського ветеранського фонду. Він працює для ветеранів, їхніх сімей та кожного, хто страждає через війну. Дзвонити можна у будь-який час за номером: 0 800 33 20 29.

Нагадаємо, українські підприємці можуть отримати до 100 тисяч гривень на відкриття чи продовження власної справи. Цього року планують підтримати не менше ніж 50 проєктів.


Завантажити ще...