В мережі ширяться новини про те, що в Україні планують урізати або й взагалі перестати платити пенсії тим, хто не виїхав з окупації. Підтвердженням цьому називають перевірки пенсіонерів, які офіційно оголосили соціальні органи. Розбираємось детальніше, що про це відомо.
Ряд сайтів з окупованих територій з середини лютого пишуть, що українцям нібито можуть зменшити або взагалі відібрати пенсійні виплати від держави.
Українців намагаються налякати “законом”, який начебто заборонить всі виплати тим, хто залишився на тимчасово окупованих українських землях або виїхав до Росії.
Деякі користувачі соцмереж навіть публікують світлини в яких стверджують, що це начебто вимога МВФ. Хоча, якщо звернути увагу на пост нижче, то на світлини йдеться про перевірки, а користувач каже, що громадян позбавлятимуть пенсій.
Такі повідомлення з’явились після нового наказу від міністерства фінансів “Про затвердження Методики верифікації пенсійних виплат та щомісячного довічного грошового утримання”.
Цей документ визначає новий процес верифікації (підтвердження) пенсій. Тепер соціальні органи будуть взаємодіяти та порівнювати відомі дані про людину. Наприклад, будуть перевіряти групи інвалідності, категорії та іншу інформацію, яку могли сфабрикувати корупційним шляхом.
Втім у документі немає ніяких згадок стосовно тих, хто залишився на тимчасово окупованій території та відповідно про пенсійні виплати цим громадянам.
Якщо громадянин отримував гроші через Укрпошту, то під час тимчасової окупації, гроші продовжують нараховувати на спеціальний рахунок в Ощадбанку.
“Як тільки людина отримає таку можливість, то може одразу забрати свою пенсію в будь-якому відділенні банку або переспрямувати її на будь-яке відділення Укрпошти”, — пояснює міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Якщо людина впродовж пів року не зніматиме гроші з рахунку, куди нараховується пенсія, то це розцінюється як неможливість доступу громадянина до своїх грошей. Тому посадовці шукатимуть рахунки людини в інших банках, куди можна було б перерахувати пенсійні накопичення.
“Ті люди, які отримують пенсії на картки, ці пенсії їм на картки нараховуються. Єдине — ми розуміємо, що не завжди людина може скористатися цією карткою. Але тут вже важко допомогти. Хоча ми розуміємо, що є різні механізми, як отримати свої гроші готівкою чи безготівково розрахуватися”, — каже Оксана Жолнович.
Тим, хто через повномасштабну війну виїхав за кордон, також продовжують виплачувати пенсії.
Ще один законопроєкт, який міг вплинути на припущення щодо припинення пенсійних виплат від міністерства соціальної політики України “Про внесення змін до Кримінально-виконавчого кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо порядку виплати пенсій особам, які вчинили злочин проти основ національної безпеки України”.
В документі, який також опублікували 13 лютого, є зміни щодо припинення пенсійних виплат громадянам, які скоїли важкі злочини проти безпеки України на час відбування покарання. Це стосується людей, які мають вироки суду по обвинуваченню у:
“Мова йде не тільки про виплати, які вже були призначені, а також, якщо вони досягли пенсійного віку під час відбування покарання, їх також держава позбавлятиме пенсійних виплат. Це правильна річ, але ще потрібно провести дискусії з правозахисниками, громадянами та комітетом з інтеграції з ЄС”, — зазначив народний депутат Михайло Цимбалюк.
Відповідно до пропозиції, пенсійні виплати припинятимуть з дня, коли суд виноситиме вирок. А поновлювати їх будуть після відбування терміну покарання.
Втім обидва документи ще не прийняті, а їхнє обговорення продовжується.
Нагадаємо, деякі переселенці, які досягли в евакуації пенсійного віку, не знають, куди звертатися за призначенням пенсії. Дехто з них не має при собі трудової книжки та інших необхідних документів. Наші журналісти підготували матеріал про те, як ВПО подати заяву за фактичною адресою і чи можна оформити пенсію без повного пакета документів.
Читайте також: