Вже кілька років Росія роздає свої паспорти мешканцям керованих нею “Л/ДНР”. Але разом з громадянством РФ власники незаконних паспортів можуть отримати й повістку в російську армію. Розбираємось, що це означає для українців по той бік від лінії розмежування.
Про можливий призов на військову службу до Збройних сил Росії мешканців окупованого Донбасу з російськими паспортами нещодавно заявив голова комітету Держдуми РФ зі справ СНД Віктор Водолацький. У російському парламенті він також відповідає за ОРДЛО.
“Якщо громадяни РФ, які мешкають на території “ДНР” чи “ЛНР”, матимуть бажання служити у Збройних силах Російської Федерації, то Ростовський облвійськкомат їх прийме, поставить на облік та призове до армії”, — заявив Віктор Водолацький агенції ТАРС.
Цю заяву російського посадовця обговорили в ефірі проєкту Донбас.Реалії.
“В РФ законодавство суворіше, ніж в Україні, і “відкосити” від армії там набагато важче. Одна поважна причина – хвороба чи навчання в університеті. Це обов’язок (служити в армії, – ред.). За цей обов’язок, якщо ти ухиляєшся, є кримінальна відповідальність у РФ. Їх змушують там служити”, — каже директор інституту стратегічних досліджень та безпеки Павло Лисянський.
Одразу після отримання російського паспорта 16-річні юнаки з окупованих територій стають на облік до військкомату і потрапляють до кадрового військового резерву армії Росії. Ця кампанія розпочалася ще у 2018 році, а її пік припав на 2019-й. Резервістами стали тисячі молодих хлопців, яких змусили отримати російський паспорт у школі або під час вступу до університету.
Торік з військових резервістів почали формувати бойовий армійський резерв за російською програмою.
“Проводили збори резервістів. Ці збори виявили додаткових людей, що мають призовний вік і придатні до стройової служби призовного віку, які не служили в армії РФ. І зараз під удар потрапляють резервісти. Їх автоматично вносять у цей резерв, у військовий кадровий резерв РФ, і вони будуть потенційними учасниками для того, щоб служити в армії РФ”, – розповідає Павло Лисянський.
В ОРДЛО т.зв. “республіканський військкомат” підпорядковується військкоматам Ростовської області Південного військового округу. Тобто саме звідси направляють військових до Луганської та Донецької областей.
На окупованих територіях перебувають також і професійні військові з Росії. Тож заява російського посадовця про призов мешканців ОРДЛО до російської армії може стати прикриттям для “зелених чоловічків” з РФ.
“РФ це використовуватиме для того, щоб не говорити, що там є російські військовослужбовці, якщо буде питання, що там роблять російські війська. Вони вже не ховаються. Вони будуть говорити, що є такі військовослужбовці, які отримали паспорти РФ в ОРДЛО і тепер відслужили в армії РФ”, — заявляє український правозахисник.
Також на тимчасово окупованих територіях створили чимало кадетських корпусів, які випускають службовців т.зв. “міністерства держбезпеки” та інших “силових структур”. Їхні випускники теж мають російські паспорти й за внутрішніми документами також входять до кадрового військового резерву Росії.
Найбільшою небезпекою призову жителів тимчасово непідконтрольної частини Донбасу до армії Росії є те, що вони можуть воювати проти своїх співвітчизників. Це думка російського політика, члена Федерального політкомітету партії “Яблуко” Льва Шлосберга.
“Всі військові частини, де проходять службу російські громадяни, дислокуються на території Росії. Місця їх постійної дислокації ніде, крім як в Росії, не може бути. Інша річ, якими можуть бути місця тимчасової дислокації. Адже 2014-2015 рік показав, що місця тимчасової дислокації можуть тимчасово опинитися за межами Росії, зокрема в Україні”, – каже Лев Шлосберг.
Нагадаємо, восени минулого року до українських кордонів почала прибувати російська військова техніка. Про повномасштабне вторгнення країни-агресорки заявляють і вітчизняна, і закордонні розвідки. Водночас у самій Росії все спростовують. Нині Збройні сили РФ проводять масштабні військові навчання спільно з білоруською армією на території Білорусі. Деякі полігони знаходяться у 50 км від держкордону з Україною.
Читайте також: