Поки вакцини від COVID-19 немає, люди продовжують вигадувати засоби, які за легендою дарують імунітет або розчиняють вірус в організмі. Деякі з цих методів більш-менш безпечні, а іноді спроби вберегтися від хвороби можу лише нашкодити. Ми підготували для вас добірку з трьох таких “ліків”.
Почнемо з, мабуть, найменш шкідливого та витратного нетрадиційного методу боротьби з коронавірусом. Коли хвороба ще була новою та маловивченою, у мережі почали ширитися публікації про засіб від японських лікарів, який “точно допоможе”.
“Рот і горло ніколи не мають бути сухими, їх треба тримати зволоженими. Робіть кілька ковтків води щонайменше кожні 15 хвилин. Навіть якщо вірус буде у вашому роті, випивши воду, ви змиєте його через стравохід до шлунку. А вже там вірус загине від шлункової кислоти. А якщо ви не будете пити достатньо води, вірус зможе потрапити до легенів, а це дуже небезпечно”, – йдеться у дописі.
До слова, в Японії дійсно використовують воду як засіб профілактики грипу та інших вірусних захворювань. Але японці не п’ють воду, а полощуть нею горло. Багато хто використовує для цього просту воду з-під крана. У громадських місцях та навіть туалетах встановлюють спеціальні фонтанчики з питною та водопровідною водою.
Але чи допоможе часте пиття води вберегтися від COVID-19? Про це Вільному радіо розповіла кандидатка біологічних наук, вірусологиня Інституту мікробіології та вірусології ім. Д.К. Заболотного Світлана Загородня.
“Наукові дослідження показують, що коронавірус досить стабільний у водному середовищі. Деякі ветеринарні штами коронавірусу навіть можуть передаватися тваринам через воду. Що ж до пиття води, то забагато її споживати теж шкідливо. Дієтологи радять пити 1,5 л води щодня, але для кожної людини є своя норма. Взагалі для стабільної роботи організму насичення водою допомагає, але боюся, що від коронавірусу просте пиття води не вбереже”, – пояснює Світлана Загородня.
Додамо, лікарі дійсно не радять пити надто багато води, особливо влітку. Тут працює проста формула: чим більше п’єш, тим більше пітнієш. А разом з потом з організму випаровується сіль. Нестача цієї речовини шкідлива для шкіри обличчя й рук, а також волосся.
Інший спосіб, який деякі люди використовують в надії запобігти коронавірусу – це спирт. Ми вже писали про недієві методи боротьби з цим захворюванням, серед яких був і алкоголь. Але цього разу розповімо детальніше, чому “дезінфікуватися зсередини” – не найкраща ідея. Через що з’явився цей народний метод та що робити, якщо після нього стало ще гірше, роз’яснює завідувач диспансерного відділення Медичного центру з профілактики і лікування залежностей м. Краматорськ у м. Бахмут Олександр Кобець.
“Механізм лікування алкоголем такий: оболонка коронавірусу складається з жиру. Якщо її розчинити, вірус стає нешкідливим. Можливо, частка істини в цьому є, але скільки ж треба випити алкоголю, щоб це подіяло. У тих дозах, коли настає сп’яніння, вірус навряд розчиниться, а у смертельних дозах допомогти може. Але тут вже треба обирати: коронавірус або кладовище”, – каже Олександр Кобець.
То як діяти, якщо після такої “профілактики” настали болісні “побічні ефекти”?
“Є речовини, які прискорюють розпад спирту. Природним шляхом це відбувається за допомогою соку підшлункової залози, в якому є ферменти, які роблять спирт неактивним та перетворюють його на ацетилальдегіди. Вони теж шкідливі, але принаймні, не настільки, як спирт. Похмілля, яке людина відчуває після застілля – це результат дії цих речовин. Провідним ферментом підшлункової залози є панкреатин. Ліки на основі панкреатину можна купити у будь-якій аптеці”, – каже токсиколог.
Зазначимо, в деяких випадках алкоголь може бути навіть корисним. Але перебільшувати все ж не варто.
Ще один спосіб – найнезвичніший у цій добірці, але якби ним не “лікувалися”, ми б не включили його до матеріалу. Піддавшись паніці, деякі люди вирішили, що ковтати антисептик та бактерицидне мило допоможе у боротьбі з COVID-19. Випадки, коли люди навмисно споживали ці засоби, призначені для зовнішнього застосування, були зафіксовані зокрема в Америці. Там після невдалого жарту президента Дональда Трампа до токсикологічних центрів почали дзвонити з проханням про допомогу.
“Основою мила є луг. Зазвичай це їдкий натр (гідроксид натрію). Потрапляючи у шлунок, луг може викликати подразнення або навіть опіки слизової оболонки харчового тракту. А якщо це антисептик, то окрім того, що луг є бактерицидним засобом, присутній ще якийсь інгредієнт, який згубно діє на мікроби. У нашому організмі є багато мікробів, ми б не змогли без них жити. У нас “тісна співпраця”: ми отримуємо вигоду від мікробів, а вони отримують вигоду від нашого організму. Якщо ці мікроби будуть гинути, буде порушуватись флора, тобто бактеріальний склад вмісту кишківника”, – пояснює лікар-токсиколог Олександр Кобець.
Відповідно, якщо флора кишківника гине, погіршується перетравлення їжі та її засвоюваність. Як наслідок, відбувається розлад шлунку, симптомами якого можуть бути здуття або діарея. Згодом може з’явитися гастрит (запалення слизової оболонки шлунку) та коліт (запалення слизових оболонок кишківника).
“На додачу, всі ці токсичні речовини будуть знешкоджуватись печінкою. Вони дуже повільно розпадаються в організмі, й наш кишківник їх знешкодити вже не в змозі. Це може призвести до токсичних гепатитів, які розвиваються в результаті накопичення отруйних речовин”, – розповідає Олександр Кобець.
Якщо людина з якихось причин проковтнула антисептик, діяти треба якомога швидше. Ось що радять лікарі:
Нагадаємо, ми регулярно робимо для вас матеріали про нетрадиційні засоби від коронавірусу, які не працюють. Наприклад, ви можете почитати про диво-бейджики, що випаровують гідроксид хлору або “антивірусне закляття” за понад 2 тис грн від знахарки. Якщо ви чи ваші близькі подумували про щось із цього — спочатку почитайте думку лікарів.