“Раніше ходили аж на виїзд із села”. У Зайцевому та Кодемі відремонтували 8 джерел питної води


image
Фото: Вільне радіо

У Зайцевому є водогін, але часом прориває труби. А у Кодемі тільки з колодязів і можна взяти води. Для цих сіл Бахмутського району почистити свої колодязі все не вистачало коштів. Тож допомогли місцевим благодійники.

.

.

4 джерела для селян Кодеми

У селі Кодема мешкає всього 380 людей. І всі вони залежать від питної води з колодязів. Тут немає централізованого водопостачання, тому воду людям підвозять. Дехто, як мешканець села Вадим, поставили бочки з водою. Але цього об’єму вистачає приблизно на тиждень. Вадим, як і його односельці, живе в одноповерховому будинку. Над дерев’яним парканом височіє велика блакитна цистерна. Чоловік зізнається: на такі ємності високий попит, тому в кількох сусідів їх вкрали.

“Раніше ходили аж на виїзд з села”. У Зайцевому та Кодемі відремонтували 8 джерел питної води

Найзручніший варіант для місцевих – брати воду з питних і технічних джерел. Таких у населеному пункті 16, половина з яких – питні. Але через те, що колодязі прийшли в занепад, кожен похід за водою перетворювався на небезпечну пригоду.

Ремонтувати джерела взялися благодійники. Коштом закордонних партнерів вони вже відбудували 2 з них і ще стільки ж завершать відновлювати найближчим часом.

Реалізацією проєкту займалися волонтери гуманітарної місії “Проліска”. Фінансову підтримку надавало посольство Ізраїля та ізраїльське агентство з розвитку міжнародного співробітництва “MASHAV”.

“Наступної суботи в синагозі ми читатимемо історію про Ісаака сина Авраама, який жив у поселенні Беер-Шева. Зараз це велике місто, а тоді там було невеличке село з 7 колодязями. Сьогодні ми відкрили навіть не 7, а 8 колодязів у Бахмутському районі. Думаю, так бажав Бог. У Біблії написано: “Без води немає життя”, – говорить Надзвичайний та Повноважний Посол Ізраїля в Україні Джоел Ліон.

Для ремонту обирали криниці зі зручним розташуванням, оскільки село близько 4,5 км завдовжки. До цього місцеві кілька років носили воду здалека та ще й розбитими дорогами.

Серед таких кодемців – Олена. Раніше її сім’я була змушена кожні 3 дні проходити за водою далеку путь у кілька кілометрів. Тепер найближче джерело з чистою водою – просто за городом.

“Без води дуже погано. Ми раніше ходили аж на виїзд із села, бо цей колодязь був зруйнований. Технічна вода в нас є, але я б хотіла, щоб мої донька та онука пили чисту воду. А тепер колодязі закриті й туди нічого не потрапить”, – каже мешканка Кодеми Олена.

Жінка говорить: про відкриття відбудованого джерела їй розповів чоловік. Вона й не знала, що прийде в розпал урочистостей. Біля колодязя вже були іноземні спонсори та представники місцевої влади. Тож набирати воду у відро Олені допоміг посол Ізраїля.

“Раніше ходили аж на виїзд з села”. У Зайцевому та Кодемі відремонтували 8 джерел питної води

“Раніше ходили аж на виїзд з села”. У Зайцевому та“Раніше ходили аж на виїзд з села”. У Зайцевому та Кодемі відремонтували 8 джерел питної води Кодемі відремонтували 8 джерел питної води
Фото до і після відновлення

За словами представника підрядної організації, з криниць дістали багато сміття. Окрім мулу траплялися відра, пляшки та навіть велосипед.

“На дно опускається людина, яка розчищає все, що накопичувалось там роками. З кожного колодязя дістаємо приблизно куб сміття. Після цього дезінфікуємо стінки, дно. Вся робота включно з ремонтом і встановленням дерев’яної конструкції займає до 2 тижнів”, – розповідає представник підрядника Михайло Грабченко.

Він зазначив, що на розчистку, відновлення та переоблаштування кожного джерела пішло близько 30 тисяч гривень.

“Раніше ходили аж на виїзд з села”. У Зайцевому та Кодемі відремонтували 8 джерел питної води

“Раніше ходили аж на виїзд з села”. У Зайцевому та Кодемі відремонтували 8 джерел питної води
До і після відновлення

4 колодязі для мешканців Зайцевого

У Зайцеве, як і в сусіднє село, веде стара дорога з безліччю вибоїн. Тут живуть близько 1350 людей. Але місцеві мають перевагу над мешканцями Кодеми – в них є централізоване водопостачання. Коли ж воду вимикають, люди беруть її з криниць. Однак з 20 колодязів з чистою водою майже всі були зруйновані та забруднені. До того ж через несприятливі погодні умови джерела обміліли. Тож селяни залишаються відрізаними від базових зручностей.

“Зима в нас була малосніжна, весна теж дощами не тішила. Через це рівень води впав десь на півтора метра. Ці колодязі для нас важливі, адже вони слугують резервним варіантом, коли в селі немає води”, – каже староста Зайцевського округу Олександр Пономаренко.

“Раніше ходили аж на виїзд з села”. У Зайцевому та Кодемі відремонтували 8 джерел питної води

За словами місцевих мешканців, раніше пориви водогону були для них частим явищем. Тепер перебоїв з водопостачанням вже не так багато, але інколи все ж доводиться брати воду з криниць.

“Влітку бувають перепади, коли зранку до якоїсь години дають воду, протягом дня немає, а ввечері знов дають. Якщо є господарство, то вода завжди потрібна”, – розповідає Антоніна Пантеліївна. Жінка живе у будинку поруч з відремонтованим джерелом.

У селі коштом благодійників відремонтували вже 10 колодязів, враховуючи ці 4. Аби повністю покрити потреби населення, треба відновити ще стільки ж.

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо Ви дочитали цей матеріал до кінця, сподіваємось, він був корисним для Вас

Ми дуже цінуємо те, що Ви з нами!

Запрошуємо Вас стати патроном Вільного радіо та підтримати нашу редакцію.

Якісна незалежна журналістика потребує багато зусиль та ресурсів, і саме Ви можете допомогти нам робити це чесно і кожного дня!

Щомісячна підтримка
Допомогти одноразово
Поділитись публікацією

Ця публікація створена за підтримки Європейського Фонду за Демократію (EED). Зміст публікації не обов'язково відображає думку EED і є предметом виключної відповідальності авторів


Спонсор

Останні новини

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: