24 травня 2022 року російські загарбники окупували Світлодарськ. Вони хазяйнують у місті вже рік. Знайти достатньо людей серед місцевих, щоб керувати тут не змогли, тож довелося привозити. Розповідаємо, хто зараз ухвалює рішення у Світлодарську та як багато у владі людей з міста.
20 червня 2022 ватажок т.з. “ДНР” Пушилін призначив хазяйнувати у захопленому Світлодарську Максима Козловського. Тепер він чи не щодня з’являється на фото від окупантів — проводить “наради”, бере участь в урочистостях та звітує про нібито “відновлення” міста у пропагандистських відео.
Козловському 43 роки, він родом з Горлівки, там має квартиру на вулиці Жукова. Навчався у Харківському університеті залізничного транспорту на факультеті управління процесами перевезень.
Після університету нинішній ставленик окупантів пішов працювати за фахом. Від 2013 року обіймав посаду керівника Донецького вокзалу. Працювати там Козловський продовжив і після окупації Донецька росіянами.
Перед тим, як отримав “посаду” в окупаційній адміністрації, чоловіка згадували ЗМІ у 2020-му. Тоді Козловський створив петицію на порталі окупантів, з вимогою поставити у центрі Донецька пам’ятник Сталіну замість Шевченка.
“З огляду на те, що з періодом керівництва Сталіна пов’язаний прорив в промисловому розвитку Донбасу і Донецька, пам’ятник великому генсеку повинен бути встановлений на площі перед будинком Уряду – для прикладу і наслідування”, — йдеться у петиції.
Дописи, в яких фігурує Андрій Горбунов з його фото почали з’являтися на ресурсах окупантів з листопада 2022 року. Втім про його призначення окремо не сповіщали, одразу влаштували особистий прийом громадян. Нам наразі не вдалося встановити біографію чоловіка.
64-річна Людмила Дейкун була керуючою справами виконкому Світлодарської міськради щонайменше з 2016 по 2020 рік. Коли замість міськради створили військову адміністрацію, жінку призначили завідувачкою сектору державної реєстрації актів цивільного стану у Світлодарській ВА.
Нині ж Людмила Дейкун проводить “наради” у псевдоадміністрації та роздає подарунки дітям від окупантів.
Українські правоохоронці обвинувачують жінку по двох статтях кримінального кодексу — колабораціонізм і пособництво державі-агресору.
У прокуратурі стверджують: колишня завідувачка сектору державної реєстрації актів цивільного стану добровільно пішла на співпрацю з росіянами у травні 2022-го.
Тетяні Давиденко 51. У соцмережах вона ставить вподобайки портретам Путіна та вказує, що вчилась у Бахмуті, а з 1997-го року працювала на Вуглегірській ТЕС диспетчеркою.
Ім’я та прізвище цієї людини не фігурує на ресурсах окупантів, однак вона регулярно бере участь у засіданнях “виконкому” загарбників.
Зокрема, ось цю світлину описують як “нарада Максима Козловського із керівниками структурних підрозділів адміністрації”. Давиденко на фото ліворуч.
На інших фото окупанти називають Давиденко представницею “адміністрації громадської приймальні” ватажка бойовиків Дениса Пушиліна. Жінка носить значок т.з. “приймальні” та періодично роздає людям подарунки й грамоти від загарбників.
Ірину Гордус нерідко можна побачити на так званих “нарадах” із очільником псевдоадміністрації Світлодарська. Згідно російських реєстрів, вона з 29 березня 2023 працює директоркою “Муніципального унітарного підприємства “Світлодарець”. Окупанти розповідають, що це “підприємство” завідує водопостачанням в місті.
Гордус 54 роки, вона родом з Дебальцевого, там має квартиру. Ймовірно, жінка співпрацює з загарбниками з моменту окупації міста — 2015-го Гордус як “начальник виробничо-технічного відділу управління ЖКГ Дебальцевого” отримала “почесну” грамоту від колишнього ватажка псевдореспубліки Олександра Захарченка.
Ірину Гордус окупанти й досі на своєму сайті вказують заступницею директора так званого “підприємства Горкоммунсервіс” в захопленому Дебальцевому. А у 2019-му її називали “заступницею голови” псевдоадміністрації міста.
Співпрацює з окупантами і 58-річна Світлана Колесник. Жінка — колишня начальниця відділу комунального господарства Світлодарської міськради. Ще у 2020-му ми публікували її контакти як посадовиці, до якої можна звернутися аби отримати компенсацію за зруйноване від російських обстрілів житло.
Тепер ця людина має аналогічну “посаду” в окупаційній адміністрації. Колесник, як стверджують загарбники, бере участь у т.з. “нарадах” щодо відновлення комунікацій захопленого міста.
На архівних фото у соцмережах Світлана Колесник позує разом із посадовицею Світлодарської ВА, яку вже засудили за колабораціонізм, Вірою Прожогою. Знайомі жінки ще з довоєнних часів.
Ми розповідали про Віру Прожогу раніше — вона погодилася на співпрацю з окупантами, втім згодом стала для росіян “незручною”.
Дві жінки на передньому плані, які сидять за столом і фіксують сказане на зустрічі з місцевими мешканцями, нерідко з’являються на знімках від загарбників. Однак нам не вдалося остаточно їх ідентифікувати.
Дещо схожа на так звану “спеціалістку управління справ родини та дітей” 40-річна Олена Лавриненко з Дебальцевого. Саме до цього міста підпорядкували Світлодарськ, а на сайті окупаційної адміністрації Дебальцевого Лавриненко вказують як “головного спеціаліста відділу з питань сім’ї та дітей”.
Друга ж жінка фігурує на десятках засідань та зустрічах, втім її не представляли. Щоразу вона записує сказане впродовж зустрічі. Виконує ці функції як для ставленика росіян Максима Козловського, так і для його заступника — Андрія Горбунова або “керуючої справами” Людмили Дейкун тощо.
Наразі це не повний перелік тих, хто займає керівні посади в окупаційній адміністрації Світлодарська. Але саме ці люди найактивніші на різних засіданнях та заходах. Якщо у вас є додаткова інформація щодо неідентифікованих — зв’яжіться з нами через форму зворотнього зв’язку або соцмережі.
Нагадаємо, ми розповідали кого і як покарали за перший фейковий референдум на Донеччині за 9 років. Ми проаналізували кримінальні справи десятьох посадовців з Донецької області. Дехто із них — ховається, хтось чекає вирок або оскаржив його, інші — вже звільнилися від покарання.