Підтримати
Росія поскаржилась на Україну до ЄСПЛ за збиття літака MH17
Фото з відкритих джерел

У скарзі також є звинувачення за вбивство українців у ході АТО, відмову постачати воду в окупований Крим та інші “злочини”, нібито вчинені Україною.

 

Це перша міждержавна скарга Росії проти України до Європейського суду з прав людини. Її текст виклали на сайті генпрокуратури Росії.

Загалом у документі є 10 пунктів “порушень”, нібито вчинених Україною. Наведемо їх:

  • Росія закидає українській владі загибель мирних людей, незаконне ув’язнення та жорстоке поводження з людьми під час Революції Гідності та подій у Будинку профспілок в Одесі. Те ж стосується і війни на Донбасі, розв’язаної Росією: країна-агресор стверджує, що в її жертвах винне виключно українське керівництво.
  • Також Кремль звинувачує ЗСУ в обстрілах, загибелі людей, вчиненні шкоди  здоров’ю та знищенні майна на Донеччині і Луганщині, які межують з РФ.
  • Катастрофа малайзійського Boeing MH17 сталася, як стверджують автори скарги, через те, що в Україні не закрили повітряний простір над зоною бойових дій. Зазначимо, тим часом у Гаазькому суді підтвердили, що літак збили з установки “Бук”. За версією слідчих, ракетно-зенітний комплекс належав 53-й зенітно-ракетній бригаді міноборони Росії.
  • Україна буцімто подавляє свободу слова та переслідує інакомислячих журналістів, політиків та пересічних громадян. Ймовірно йдеться в тому числі про блокування проросійських телеканалів, підпорядкованих Віктору Медведчуку.
  • Москву не влаштовує мовна політика, яку впроваджує Україна, а саме витіснення російської зі сфери освіти та обслуговування.
  • Росія хоче притягнути українську владу до відповідальності за те, що мешканці окремих частин південного сходу не можуть брати участь у виборах.
  • Окупанти вважають, що Україна має розблокувати Північно-Кримський канал, бо це єдине джерело прісної води для мешканців півострова. Нині окупованого ними.
  • На думку країни-агресора, в Україні дискримінують російські компанії та підприємців.
  • Дипломатичні, консульські та інші представництва Росії в Україні начебто потерпають від нападів.
  • У Кремлі переконують, що Україна відмовляється допомагати російським правоохоронцям розслідувати “здійснені злочини”.

Деякі з цих пунктів стосуються виключно внутрішньої політики України, як-от впровадження мовної політики.

“У нас є Конституція, де чітко прописано, що державною мовою в Україні є українська. Є Закон про мову, є рішення Конституційного суду, в яких йдеться, що українська мова має бути впроваджена у всі сфери життя. Росія захищає російську на своїй території, Польща захищає польську. Тож це питання внутрішньої компетенції держави Україна”, – розповідає Вільному радіо координаторка з адвокації  благодійного фонду “Право на захист” Еліна Шишкіна.

Та за її словами, Росія все ж може позиватися проти  України, бо має таке право. Так, українська влада подала вже 5 міждержавних скарг проти держави-окупанта.

Країна може звертатися до міжнародних інстанцій, якщо вважає, що в іншій країні порушують права людей, пояснює юристка.

“Наприклад, був територіальний спір “Кіпр проти Туреччини”. Це був міждержавний спір, коли південна частина Кіпру – Республіка Кіпр – подала на Туреччину позов за окупацію північної частини Кіпру та створення там маріонеткової республіки. Кіпр виграв той позов, до речі. Тобто, міждержавні спори у практиці Європейського суду є, просто їх набагато менше, ніж індивідуальних”, – говорить Еліна Шишкіна.

Нагадаємо, у Міжнародному кримінальному суді дійшли висновку, що Росія може бути винна у воєнних злочинах та злочинах проти людяності на Донбасі та в Криму. Тому ці дії розслідуватимуть на міжнародному рівні.

Додамо, у 2018 році міжнародний арбітраж зобов’язав Росію виплатити Україні 1,3 мільярда доларів США збитків від окупації Криму.

Читайте також:


Завантажити ще...