Підтримати
Тетяна Коновал
Фото: Facebook/ Таня Коновал

Тетяна Коновал виїхала з Донбасу з початком російської агресії, залишивши там свою студію. Відтоді навчає цього мистецтва дітей у столиці та діаспору, запатентувала власну техніку розпису та перехитрила локдауни.  

 

18 грудня святкує красивий ювілей — своє 50-ліття — унікальна жінка: яскрава писанкарка з Луганщини Тетяна Коновал. 

Вона народилася у шахтарській родині, декілька десятиліть тому опанувала мистецтво писанкарства — тоді ще забуте, рідке та “немедійне” — і стала майстринею народної творчості. Після того, як на український схід з війною прийшли російські гібридні сили, Тетяна виїхала звідти, і нині живе у столиці. В етері Вільного радіо вона розповіла про своє життя та творчість. А також — коли встигла розписати 20 тисяч яєць.

писанкарка Тетяна Коновал
Писанкарка Тетяна Коновал. Фото: Facebook/ Таня Коновал


“Вже набагато більше, адже це моя основна робота. Коли я нарахувала 20 тисяч, я перестала рахувати, подумала, “нащо воно мені треба”. Це було багато років тому. Більше я не рахую”,
 —  каже Тетяна.


Авторські писанки Тетяни Коновал


Зберігає стару традицію та створює нову 

Майстриня розповідає, що працює за двома основними напрямками.

“Перше — це традиційне відтворення старовинних писанок: я їх шукаю в різних регіонах, вивчаю знаки, символи та використовую їх у навчальному процесі — тобто це збереження старовинної писанки. А другий напрямок — це авторська писанка, вона доволі далеко від традиційної писанки — це не зовсім традиційне мистецтво, це витвір мистецтва”,  —  пояснює вона.

писанки Тетяни Коновал
Писанки Тетяни Коновал – традиційні та авторські. Фото: Facebook/ Таня Коновал

Старовинні зразки розпису на писанках Тетяна досліджує з екземплярів, замальованих колись в минулому етнографами. Українські писанкарі діляться такими рідкісними матеріалами один з одним, каже вона. 


На писанках Тетяни Коновал є й терикони

https://www.facebook.com/tetyana.konoval/videos/1874682006189762

Унікальна техніка писанкарства Тетяни Коновал запатентована 

Просимо пояснити в чому саме полягає її авторський стиль.

“Там вже суміш і сучасного, і мого, і традиційного. Я не фарбую писанку, а опускаю в оцет, і після нанесення воскового малюнка протравлюю шкаралупу оцетом. Малюнок стає об’ємним, виглядає як різьба. І якщо це коричнева шкаралупа, можна отримати декілька відтінків коричневого — від темного до білого, так я можу передати тримірність”, — каже Тетяна Коновал.

писанка Майдан Тетяни Коновал
Писанка “Майдан” Тетяни Коновал. Фото: Facebook/ Таня Коновал


Таким чином ця авторська техніка дозволяє майстрині створювати на писанках складніші сюжети про українське село, землю тощо. Техніка Тетяни Коновал настільки унікальна, що вона її запатентувала. 

“У мене є патент на цю авторську тему і сюжет цих писанок з описом технології, але він не має значення. Я ж судитися ні з ким не збираюсь. Це було складнувато, як це написати, на що саме подати патент. Ми робили патент не на саму техніку, а на статтю-описи цієї техніки з ілюстраціями. Тобто патент на публікацію. Я все описала, продемонструвала, додала фото, відео, і додала опис технології”,  —  зазначає майстриня.

 

Все це не намальовано, а витравлено на шкаралупі оцтом

https://www.facebook.com/tetyana.konoval/videos/1554262131565086


“Роками купую яйця ящиками  —  для себе та учнів”

Кількаразове витравлювання робить і без того тонку шкаралупу ще крихкішою. Міцність залежить і від того чим птаха годували, і в яку пору року він зніс яйце. Тому Тетяна шукає лише якісні яйця з міцною шкаралупою, в одного й того ж постачальника,  — ящиками.

“У мене багато учнів, тому я купую дуже багато (яєць, — ред.), просто ящиками, коробками великими купую вже 3 роки”,
— каже Тетяна.

Тетяна Коновал з учнями
Тетяна Коновал з учнями. Фото: Facebook/ Таня Коновал


“Він до Росії, я до України  —  все навпіл”

А от про початок свого шляху до майстерності Тетяна розповідає неохоче. Тому що писанкарству її навчив її чоловік, з яким вона 5 років тому розлучилася, і досі рана від пережитого не гоїться. 

“Коли почалася війна, ми з чоловіком не зберегли свою родину, 25 років шлюбу, і ми розійшлися: він до Росії, я до України, все навпіл… Він сам з Західної України, розмовляв українською на Луганщині з дитинства. Тому я йому не можу простити, зрозуміти, і просто в голові не вкладається. Він хотів, аби ми займалися писанкарством у регіоні, культивував це у мені, в нашій родині, пишався мною. І все це закінчилося в одну мить”, — ділиться жінка дуже особистим.  

Вийшла в онлайн до локдаунів: “Я хотіла, щоб у мене не було кордонів”

Нині майстриня працює у столиці у центрі дитячої творчості та юнацтва, заняття для всіх дітей безкоштовні. Також вона активно навчає писанкарства й онлайн: у мережі є багато її відео з майстеркласами, онлайн-курсів тощо. І це вона почала робити не через пандемію, а раніше.

навчання писанкарства онлайн
Тетяна навчала людей писанкарства онлайн і до “ковідних” часів. Фото: Facebook/ Таня Коновал


“Я сама дивуюсь, це так дивно вийшло… Коли ще не було ніякого локдауну, я просто працюю з дітками, державна установа… У мене ще на Луганщині було багато учнів з інвалідністю, і в закритих спецінтернатах, і в установах для дітей-сиріт, і ще тоді в мене з’явилася ідея як це зробити дистанційно, щоб можна було таким людям отримати це навчання…Я хотіла, щоб у мене не було кордонів. І тут локдаун! Всі не були готові, а я була”,
 —  розповідає Тетяна Коновал.

“Писанкарства можна вчити іноземців онлайн і без знання мови”

Є попит на її онлайн-заняття з писанкарства й з-за кордону. При цьому мовний бар’єр не проблема, тож майстриня може навчати й представників з української діаспори, і тих, хто українську мову не розуміє.

“Я дистанційно надаю послуги, наприклад, в США, в Сан-Франциско у звичайну школу, щоб я надала декілька уроків саме з писанкарства, щоб напередодні Великодня я попрацювала з їх дітками. Це українські школи. Церква мене запрошувала, щоб я провела майстер-клас для місцевих. Навіть якщо я не буду розмовляти, а просто показувати — це може бути для будь-якого регіону”, — каже майстриня. 

Тетяна Коновал з великою писанкою
Майстриня-писанкарка Тетяна Коновал. Фото: Facebook/ Дмитро Пожоджук


“Писанкарством підзаробляю лише раз на рік. А далі воно нікому не потрібно”

Але, за словами Тетяни, специфіка писанкарства така, що трохи підзаробити такими заняттями можна лише раз на рік — навесні, перед Великоднем. 

“А далі воно нікому не потрібно, нікому. А їсти кожен день треба. От у мене зламався комп’ютер, і хоч “на стіну лізь”, бо ці гроші десь треба брати, сплачувати за орендовану квартиру. Останнім часом у мене проблеми з житлом, немає де жити, тому немає робочого місця. Це дуже важко. Тому зараз я не кожен день пишу. Але я впевнена, що це тимчасово, через всі ці життєві обставини”, — розповідає Тетяна про труднощі, які їй доводиться щоденно долати.

Тетяна Коновал на Великдень
Тетяна Коновал на Великдень. Фото: Facebook/ Таня Коновал


Також донька, яку Тетяна вивезла з окупації в 11-річному віці, нещодавно вимушена була покинути навчання, бо родині потрібен заробіток. Бути переселенкою у столиці, у її ситуації доволі фінансово скрутно.

“У мене через це дитина не закінчила навчання (пішла на дизайнера в коледж). І тільки їй 17 виповнилося, вона пішла сама собі на хліб заробляти. Мені як мамі дуже-дуже соромно перед нею, що я не “витягла” її, що я постійно в боргах та в кредитах…І вона від мене відійшла, щоб мені було легше жити. Я таку ціну заплатила, щоб вона виросла, вивчилась і стала на ноги в Україні, і я не довела цю справу до кінця…”, — з гіркотою розповідає жінка.

Її студія писанкарства працює й в окупації 

Дивовижно, але за даними майстрині, її школа писанкарства, покинута в окупованому Довжанську, відродилася там.

“Моя студія писанкарства оновилася. Вона 2 роки простояла порожня, а потім знову наповнилася писанкарями. Вони в окупації, але вони працюють і далі. Моя учениця продовжує мою роботу. Щороку вони на Великдень проводять зустрічі, конкурси, виставки роблять, збираються і жінки, й діти. Навіть за підтримки тієї “місцевої влади”, яка пам’ятає мене, мою роботу, ставлення людей до неї. Я не знаю, як вони це політично подають. Це наші місцеві люди, і вони на щастя в цьому нічого поганого не бачать”,  —  розповідає українська майстриня.  

Вона оцінює це як компроміс місцевих активістів з представниками підконтрольних Кремлю адміністрацій.

“Вони це подають там як українське мистецтво, українські традиції. Але, на жаль, все це російською мовою, трошки “і вашим, і нашим”, така “золота середина” їм потрібна, щоб якось триматися на плаву. В будь-якому випадку це диво”, — резюмує ювілярка. 

Нагадаємо, ми побували на майстер-класі бахмутського писанкаря Дмитра Денисенка з традиційного воскового розпису писанки. Бахмутянин розповів що означають давні символи та як правильно працювати з писачком, віском та фарбами. 

Читайте також:


Завантажити ще...